10 najciekawszych miejsc w Portugalii – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

10 najciekawszych miejsc w Portugalii

10 najciekawszych miejsc w Portugalii

Całkiem niedawno odkryliśmy Portugalię kontynentalną. Wcześniej byliśmy tylko na Maderze – wyspie należącej do Portugalii. Oba miejsca bardzo nas zauroczyły. Madera piękną, dziką przyrodą i pysznym winem, a Portugalia jednymi z najładniejszych plaż w Europie, przepięknymi klifami, zjawiskowymi potrawami – szczególnie krewetkami i ostrygami i niezwykle uprzejmymi ludźmi. Portugalia ma bardzo dużo do zaoferowania i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wielbiciele przyrody zauroczą się pięknymi plażami, lasami, górami czy winnicami. Miłośnicy życia nocnego z pewnością odnajdą się w doskonale w barach czy klubach na Algarve czy w Lizbonie. Zaś pasjonaci historii mogą podziwiać piękną architekturę z różnych epok.

Poniżej przedstawiam Wam 10 najciekawszych według nas miejsc znajdujących się w Portugalii. Uważajcie!! W tym kraju bardzo łatwo można się zakochać! 🙂

Lizbona

Stolica kraju. Znajduje się w zachodniej części Portugalii nad rzeką Tag. Co roku przyciąga rzesze turystów. Nic dziwnego – klimat miasta i jego architektura są niesamowite. Nam osobiście miasto bardzo przypomina San Francisco, w którym byliśmy kilka miesięcy wcześniej. Oba miasta są położone na wzgórzach. W jednym i drugim także można znaleźć kolejki linowe łączące te wzgórza i przecinające niewielkie uliczki. Jednak rzeczą, która najbardziej wyróżnia oba miasta jest czerwony most. Pierwowzorem lizbońskiego Mostu 25 Kwietnia jest bowiem słynny Golden Gate, o którym to pisaliśmy w poście o San Francisco.

Lizbona

Z Polski bardzo łatwo tu się dostać tanimi liniami lotniczymi w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w obie strony. 

Najciekawsze atrakcje Lizbony

Wizytówkami Lizbony są wspomniane wcześniej przez mnie Most 25 Kwietnia oraz żółte tramwaje przemierzające uliczki miasta. Nie są to jednak jedyne atrakcje miasta. Lizbona ma bowiem dużo więcej do zaoferowania. Najsłynniejszą jej dzielnicą jest Alfama. Uznawana jest za najstarszą i najbardziej urokliwą dzielnicą miasta. Układ przestrzenny dzielnicy pamięta jeszcze czasy Maurów. Za ich czasów to właśnie tu koncentrowało się centrum życia w mieście. Większość poradników radzi, by “zagubić się” w uliczkach tej dzielnicy, bo to właśnie tutaj bije serce Lizbony. To właśnie tu znajdziecie słynny tramwaj nr 28, którym przejażdżka stanowi jedną z najfajniejszych atrakcji w mieście.

słynny lizboński żółty tramwa

Kolejną znaną dzielnicą jest Baixa, wokół której skupia się centrum miasta. Głównymi atrakcjami tej dzielnicy są Pracao do Comercio z pomnikiem króla Józefa I na koniu oraz Łukiem triumfalnym Arco da Vitoria i niezwykła futurystyczna winda Elevador de Santa Justa.

Pomiędzy tymi dwoma dzielnicami umiejscowiony jest słynny zamek św. Jerzego. Twierdza powstała w V w. Rozciąga się z niego piękny widok na całe miasto.

Lizbona, Porto

Nad brzegiem rzeki znajdziecie kilka interesujących atrakcji. Jedną z nich jest oceanarium – największe w całej Europie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Inną atrakcją znajdującą się nad rzeką jest Torre de Belem. Jest to kamienna budowla wzniesiona w XVI w. Tuż obok znajduje się olbrzymi Pomnik Odkrywców, skąd rozpościera się piękny widok na most i miasto. Pomnik ten ma upamiętniać wielkich portugalskich odkrywców. Przed pomnikiem ułożona została mozaika pokazująca mapę i trasę podróży portugalskich podróżników. Na przeciwko pomnika umiejscowiony jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO klasztor Hieronimitów. To jeden z najstarszych zabytków miasta i jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w mieście.

klasztor Hieronimitów, Lizbona

Po drugiej stronie rzeki znajduje się pomnik Chrystusa Króla Cristo Rei. Ponad 80-cio metrowy monument inspirowany jest słynnym brazylijskim posągiem Chrystusa Zbawiciela znajdującym się w Rio de Janeiro. Na szczyt posągu można wjechać windą. Jest to jeden z fajniejszych punktów widokowych na miasto.

Porto

Kolejne popularne, a zarazem drugie co do wielkości miasto w Portugalii. Położone jest w północnej części kraju nad Oceanem Atlantyckim i rzeką Douro.

Najciekawsze atrakcje Porto

Symbolem miasta jest dwukondygnacyjny most z kutego żelaza Ponte Dom Luis I łączący Porto z Vila Nova de Gaia. Most został zaprojektowany przez firmę Gustave Eiffel projektantami wieży Eiffela czy Statui Wolności.

Najsłynniejszą i najbardziej popularną dzielnicą Porto wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Ribeira. Klimatyczne, kolorowe uliczki przemierzane dzień w dzień przez rzesze turystów przypominają trochę lizbońską Alfamę. Budynki bardzo często są zdobione azulejos – płytkami ceramicznymi o różnych wzorach i kolorach, najczęściej w kolorze niebieskim.

Obecnie jedną z najbardziej popularnych atrakcji w mieście jest słynna księgarnia Livraria Lello uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Jej piękne drewniane rzeźbione wnętrza, witraże znajdujące się na suficie, centralnie ułożone spiralne, drewniane schody i piękne lampy robią ogromne wrażanie. Plotki głoszą, że zainspirowały również J.K. Rowling – autorkę serii powieści o czarodzieju Harrym Potterze. Wejście do księgarni jest płatne. Bilet kosztuje 4 euro za osobę. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tym miejscem, bilety można zakupić w sąsiednim lokalu.

Księgarnia Lello

W Porto można znaleźć wiele pięknych kościołów i katedr. Do najsłynniejszych zalicza się Igreja dos Clerigos. Sam kościół nie wyróżnia się niczym szczególnym. Posiada on jednak wieżę – Torre dos Clerigos, z której rozpościera się jeden z najlepszych widoków na Porto. Nam niestety nie udało się n nią wejść. Ograniczał nas czas, poza tym od kilku dni praktycznie non stop padało, co skutecznie utrudniało nam zwiedzanie miasta. Kolejne słynne kościoły to Igreja das Carmeltas Igreja do Carmo. Kościoły te stoją niedaleko siebie. Oddziela je od siebie budynek mający zaledwie 1 metr szerokości. Jedną z najsłynniejszych katedr jest Katedra Se.

Porto

Najpiękniejszy widok na panoramę miasta można podziwiać z drugiej strony rzeki Douro. Przycumowane do brzegu łodzie rabelos otaczane przez kolorowe domki dzielnicy Ribeira stanowią niezapomniany widok.

Sintra

Sintra to niewielkie górskie miasteczko położone niedaleko Lizbony. Na jego zwiedzanie należy przeznaczyć minimum 1 pełny dzień. Najciekawsze atrakcje miasta to: Pałac Pena, Quinta da Regaleira czy Zamek Maurów. Więcej informacji o samej miejscowości i jej atrakcjach znajdziecie klikając w ten link.

widok z Zamku Maurów

Cabo da Roca

Cabo da Roca to przylądek znajdujący się w okolicach opisanej wcześniej Sintry i Lizbony. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc w całej Portugalii. Niegdyś uznawane nie tylko za koniec Europy, ale również koniec całego świata. Jest to najbardziej wysunięty na zachód kraniec Europy. Piękny skalisty, dziki przylądek urywa się nad 150-cio metrową przepaścią, która przyprawia o zawrót głowy.

Cabo da Roca

Stojąc na klifie i spoglądając na fale uderzające o brzegi kontynentu czy obserwując bezmiar oceanu człowiek czuje się taki malutki..

Cabo da Roca, Portugalia

Batalha

Batalha to niewielkie miasteczko położone mniej więcej w połowie drogi między Lizboną a Porto. Z Lizbony można tam dojechać autobusem lub samochodem. Nazwa miasta pochodzi od portugalskiego wyrazu oznaczającego zwycięską bitwę.

Samo miasteczko nie różni się za bardzo od innych portugalskich miast. Tym co przyciąga tu rzesze turystów z całego świata jest przepiękny, monumentalny klasztor NMP Zwycięskiej znajdujący się w sercu miasta. Został on wzniesiony przez króla Jana I w podzięce za zwycięstwo nad Kastylijczykami w bitwie pod Aljubarotą, która miała miejsce w 1385 r. Bitwa ta była dla Portugalczyków niezwykle ważnym wydarzeniem – podobnie jak Bitwa pod Grunwaldem dla nas Polaków. Piękny, kamienny klasztor zbudowany w stylu gotyckim zdobiony jest filigranowymi wręcz detalami. Oprócz kościoła, w budowli mieści się Capela do Fundador – kaplica fundatora z podwójnym sarkofagiem króla Jana I i Filipy Lancaster, Sala Kapituły, refektarz stanowiący obecnie siedzibę Muzeum Wojskowego czy Claustro Real – Krużganki Królewskie z pięknym dziedzińcem.

Batalha

dziedziniec katedry w Batalha

Przed wejściem do katedry znajduje się pomnik Joao Alvaresa Pereiry. Cały kompleks został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aveiro

Aveiro to spore miasto położone niedaleko Porto, przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro. Nazywane jest portugalską Wenecją. Przyciąga turystów wspaniałymi plażami, rozlewiskami i piękną architekturą. W północnej części miasta znajduje się pasmo rozlewisk i mokradeł, które ciągnie się równolegle do wybrzeża na długości kilkudziesięciu kilometrów.

Aveiro, Portugalia

Najbardziej popularną częścią miasta są okolice Canal Central i targu rybnego. Królują tu stare, rybackie domy pokryte pięknymi azulejos. Największym symbolem miasta są charakterystyczne łodzie rybackie o nazwie moiceiros. Zdobione są one pięknymi rysunkami przedstawiającymi sceny z legend. Przypominają trochę weneckie gondole. Obecnie ich funkcja jet podobna właśnie do gondoli – wożą turystów po licznych kanałach. W przeszłości jednak służyły do połowów wodorostów. Co roku w Aveiro w drugiej połowie sierpnia organizowany jest festiwal Festa da Ria. Podczas tego święta organizowany jest konkurs na najpiękniejsze moiceiros.

moiceiros, Aveiro

Ciekawostką może być fakt, że Aveiro w czasach średniowiecznych było jednym z największych portów na świecie.

Miasteczko bardzo nam się spodobało. Centralny kanał z łodziami faktycznie przypomina Wenecję. Dookoła rozmieszczone są niewielkie knajpki i cukiernie oferujące lokalne wypieki, które Portugalczycy uwielbiają.

Coimbra

Coimbra położona jest mniej więcej w połowie drogi między Lizboną, a Porto, niedaleko opisanej wcześniej Batalhy.  Miasto to uznawane jest za główny ośrodek naukowy Portugalii. Najważniejszym miejscem jest tu bowiem najstarszy w kraju Uniwersytet, założony w 1290 r. Jest to kolejne miejsce w Portugalii wpisane na listę UNESCO. Oprócz uniwersytetu, w Coimbrze można podziwiać również wiekową Katedrę, Bibliotekę Joanina zawierającą około 250 tys. woluminów, place z klimatycznymi knajpkami czy ogród botaniczny Jardim Botanico uważany za najpiękniejszy w całej Portugalii.

katedra, Coimbra

Coimbra, Portugalia

Fatima

Będąc w Portugalii nie można pominąć wizyty w Fatimie. To jedno z największych centrów pielgrzymkowych chrześcijan na całym świecie. Historię jaka wydarzyła się tu w 1917 r. trójce dzieci pasącej bydło zna każdy chrześcijanin. Co roku odwiedza to miejsce ponad 4 mln pielgrzymów z całego świata. Punktem centralnym miasta, wokół którego toczy się całe życie jest Bazylika z placem Praca Pio XII. Najważniejszym miejscem na placu jest niewielka kaplica – Capela das Aparicoes zbudowana w miejscu objawienia Matki Bożej. Warto jest spędzić nawet kilka godzin w tym miejscu i poczuć jego klimat.

Fatima

Algarve i Cabo de Sao Vicente

Algarve jest to dość spory region południowej Portugalii słynący z przepięknych piaszczystych plaż, cudownych widoków i niesamowitych owoców morza. To malownicze wybrzeże jest jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Portugalii. Naszym zachwytom nad kolejnymi miejscowościami Algarve jakie zwiedzaliśmy nie było końca. Pomimo tego, że pogoda nas nie rozpieszczała – trafiliśmy na kilka deszczowych dni, zakochaliśmy się w tym regionie kraju. Miejsce to opiszemy w kolejnym artykule.

Algarve

Cabo de Sao Vicente

Nazare

Nazare to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości rybackich w całej Portugalii. Znajduje się w środkowej części wybrzeża Oceanu Atlantyckiego nazywanego Silver Coast. Miejscowość wyróżnia się na tle innych kilkoma rzeczami. Pierwszą z nich jest obecność starych tradycji, strojów i zajęć. Niezwykle malowniczym widokiem w lato jest suszenie ryb na tradycyjnych stojakach przez lokalnych rybaków.

Nazare, Portugalia

Nazare słynie też z pięknych piaszczystych plaż i jednego z najwyższych klifów w całej Portugalii o nazwie Sitio, z którego rozpościera się przepiękny widok na plaże, ocen i okolice wioski. Okolicę tą upodobali sobie również surferzy, którzy chętnie przyjeżdżają właśnie tutaj na zawody.

Polecam wybrać się na jeden z punktów widokowych na klifie i podziwiać przepiękny zachód słońca.

Nazare, Portugalia

Cała Portugalia zrobiła na nas ogromne wrażenie i ciężko było na wybrać 10 konkretnych miejsc, które wydały nam się najciekawsze. Jakie są Wasze typy na TOP 10?

Szukasz hotelu? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki:

Please follow and like us:
error0

YOU MIGHT ALSO LIKE

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG