5 najpiękniejszych parków w Warszawie – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

5 najpiękniejszych parków w Warszawie

5 najpiękniejszych parków w Warszawie

Warszawa wbrew pozorom posiada całkiem sporą ilość parków i skwerów. W ciepłe letnie czy wiosenne dni to własnie w parkach i ogrodach żyje stolica. Istne tłumy nawiedzają w wakacje praktycznie co weekend największe i najpiękniejsze parki stołeczne. Poniżej znajdziecie rozpiskę 5 najpiękniejszych parków w Warszawie. To miejsca, które z pewnością przypadną Wam do gustu.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to największy, najbardziej popularny i najstarszy park w Warszawie. Mówiąc krótko – znajdziecie tam prawdziwe perełki architektoniczne skąpane w pięknych okolicznościach przyrody. To właśnie w Łazienkach Królewskich znajdowała się letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, mecenasa sztuki. W każdy czwartek istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania rezydencji. W Pałacu na Wyspie zobaczycie Królewską Galerię Obrazów z dziełami wybitnych artystów, w Starej Oranżerii zwiedzić można Teatr Królewski, a w Pałacu Myślewickim apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego.

Pałac na Wodzie, Łazienki Królewskie w Warszawie

Pałac na Wodzie, Łazienki Królewskie

W Łazienkach Królewskich co roku odbywa się szereg atrakcyjnych i darmowych wydarzeń. Dużą popularnością cieszą się wieczorne spacery po Łazienkach, czy koncerty Chopinowskie, które odbywają się w każdą niedzielę począwszy od 13 maja. Do końca września w ramach tego projektu przy pomniku Fryderyka Chopina wystąpi 42 pianistów.

pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich, Warszawa

W tym roku począwszy od 30-06 rozpoczyna się międzynarodowy Festiwal Strefa Ciszy. W każdy weekend na scenach plenerowych będą odbywać się koncerty muzyczne z międzynarodowym repertuarem. Ponad to w każdy wakacyjny weekend będzie możliwość zwiedzenia Łazienek z przewodnikiem. Bardzo dużą popularnością cieszą się przedstawienia teatralne, czy też wystawy organizowane w Pałacu na Wyspie. Co lato w Amfiteatrze wystawiane są przedstawienia przyciągające całe rodziny.

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich, Warszawa

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek i ruch zostały uruchomione otwarte treningi biegowe. Uczestnicy będą mogli popracować nad swoją techniką, bądź tez nauczyć się biegać prawidłowo. W Łazienkach odbywają się też poranne zajęcia jogi.

Łazienki to przede wszystkim piękny park, w którym można spacerować godzinami. Znajdziecie tu Ogród Królewski, Romantyczny, czy Chiński. Dla wytchnionych znajdzie się też strefa leżakowania. Łazienki słyną także z jej mieszkańców – pawi, czy wiewiórek, które chętnie pozują do zdjęć.

Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich, Warszawa

Dla nas Warszawskie Łazienki to miejsce kultowe. Żadne wyjście na spacer do Łazienek (podobnie jak wyjazd nad Bałtyk) nie może się skończyć bez gofra.. 🙂

Informacje na temat najnowszych wydarzeniach w Łazienkach Królewskich znajdziecie TU.

Park Ujazdowski

Park Ujazdowski położony jest w pobliżu Trasy Toruńskiej i Łazienek Królewskich. Obejmuje powierzchnię 5,7 ha. Nazwa parku odnosi się do wsi Ujazdów, która niegdyś była umiejscowiona w tym miejscu. W roku 1965 park został wpisany na listę zabytków. Na terenie parku znajduje się spory plac zabaw dla dzieci z bezpiecznym podłożem, staw z różnymi gatunkami ryb, piękna altana. Park stanowi idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, które mogą szaleć na placu zabaw. W parku nie wolno natomiast jeździć na rowerze.

Park Ujazdowski w Warszawie

Park Ujazdowski, Warszawa

alejka w Parku Ujazdowskim

Park Skaryszewski

Park Skaryszewski znajduje się na warszawskiej Pradze w pobliżu Stadionu Narodowego. Graniczy on też z jeziorem Kamionkowskim. Nazwa parku nawiązuje do nieistniejącej już miejscowości Skaryszew. Zaprojektowany został jako miejsce służące rekreacji z urozmaiconym terenem  szerokimi alejkami, po których można jeździć rowerem. W 1973 r park został wpisany na listę zabytków, a w 2009 uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce. Jest to jeden z największych terenów zielonych w całej Warszawie. Znajduje się tu ponad 280 gatunków drzew i krzewów.

Park ten kryje w sobie wiele niespodzianek. Znajdziecie tu bujną zieleń, sztucznie usypane wzgórza, jezioro, rozarium a nawet sztuczny wodospad. Atrakcji tu nie brakuje. Na jeziorze umiejscowiona jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dzięki czemu można relaksować się pływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym. Wieczorami park przyciąga miłośników filmu czy muzyki organizując kino pod gwiazdami i koncerty. Oprócz terenów zielonych w parku znajdziecie również rzeźby, kapliczki, pomniki i popiersia. Znajduje się tu również stadion zajmowany obecnie przez klub sportowy Drukarz.

Ogród Saski

Ogród Saski znajduje się w pobliżu placu teatralnego. Porównywany jest do francuskiego Wersalu. Takie bowiem były założenia jego twórcy- Augusta II Sasa. Chciał on stworzyć w tym miejscu pałac wraz z ogrodami na wzór Wersalu. Historia pałacu i ogrodu nie należy do najszczęśliwszych. Najpierw ogród został zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej. W XIX w został przekomponowany na ogród angielski, po czym zniszczony podczas powstania warszawskiego. Odbudowany został po wojnie.

Ogród Saski, Warszawa

Jedną z najważniejszych atrakcji parku jest Fontanna Marconiego, czy zegar słoneczny. Park cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Warszawy. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. W parku znajduje się plac zabaw, alejki i malownicze partery kwiatowe. Można tu podziwiać barokowe rzeźby. Dla amatorów sportu też coś się znajdzie. Przez park biegną wytyczone ścieżki rowerowe. Park jest przystosowany do jazdy na rowerze, czy na rolkach.

Ogród Saski

Ogród Saski

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Warszawie. Park znajduje się na terenie 3 dzielnic: Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Zajmował on początkowo ponad 200 hektarów (obecnie 79) i często określany jest mianem płuc Warszawy. Jest bowiem ważnym elementem klina napowietrzającego centrum Warszawy. Początkowo na tym terenie znajdowały się tory wyścigów konnych (obecnie na Służewiu) i mokotowskie lotnisko przeniesione później na Okęcie. Pamiątką po lotnisku jest obelisk znajdujący się w parku. Pole Mokotowskie mają charakter rekreacyjny i sportowy z licznymi ścieżkami rowerowymi, czy wytyczonymi szlakami dla biegaczy. Miejsce cieszy się dużą popularnością wśród wielbicieli rodzinnych pikników, amatorów joggingu i właścicieli czworonogów.

Na terenie Pól Mokotowskich znajduje się Biblioteka Narodowa, popularny pub Bolek i Lolek, liczne ścieżki, alejki, czy tez pomnik psa.

O najciekawszych rooftopach – punktach widokowych na panoramę Warszawy przeczytacie TU.

Poniżej znajduje się mapka z wyszczególnionymi parkami stołecznymi, które polecamy.

Już wkrótce na naszym blogu znajdziecie więcej wpisów poświęconych stolicy naszego kraju.

 

 

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG