Algarve - najpiękniejsze miejsca – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Algarve – najpiękniejsze miejsca

Algarve – najpiękniejsze miejsca

Algarve znajduje się w południowej części Portugalii. Nazwa regionu pochodzi od arabskiego słowa Al-Ghrab oznaczającego zachód, były to niegdyś zachodnie kresy muzułmańskiego imperium. Algarve rozciąga się na wybrzeżu od Przylądka św. Wincentego do Vila Real de Santo Antonio. Region ten od północy jest osłonięty przez góry, od południa i zachodu natomiast jego brzegi są obmywane przez Atlantyk.

Bardzo ciężko jest wybrać najpiękniejsze miejsca w Algarve. Cały region jest bogaty w przepiękne krajobrazy. Nieziemskie plaże otoczone białymi,  żółtymi czy czerwonymi klifami, niespotykane formacje skalne, urokliwe miasteczka kuszące świeżymi owocami morza to nieodzowny krajobraz tego regionu. W dodatku jedna z najdłuższych linii brzegowych w Europie kusi niesamowitymi zachodami słońca.

zachód słońca na Przylądku św. Wincentego

Kiedy jechać do Algarve?

Algarve urzeka praktycznie przez cały rok. Wybierając termin wyjazdu najlepiej jest wcześniej określić cel wyjazdu. Jeśli interesują Was tylko plaże i kąpiele słoneczne radzę wybrać się tam w terminie od czerwca do września. Wtedy jest najwyższa temperatura i największa ilość słonecznych dni. Minusem jednak mogą być tłumy okupujące niemal każdy skrawek plaży. Wtedy to bowiem wypada szczyt sezonu turystycznego w Portugalii i zjeżdża się tam pół Europy. 😉 Chcąc trochę pozwiedzać można bez problemu wybrać się tam wczesną jesienią bądź wczesną wiosną. Co prawda można trafić na opady deszczu, ale nie są one bardzo uciążliwe. Zima w Portugalii jest znacznie cieplejsza niż w Polsce. Średnie temperatury oscylują pomiędzy 14-15 stopni. Liczba dni deszczowych jest niestety w tym okresie całkiem wysoka. Zdarza się, że pada przez cały dzień. Noce również nie należą wtedy do najcieplejszych. Wyjątkiem jest początek listopada, nazywany “latem świętego Marcina” kiedy to błękitne niebo i piękne słońce stanowią codzienny widok. Według mnie optymalnym terminem na wyjazd do Algarve jest kwiecieńmaj i koniec września.

Najpiękniejsze plaże  Algarve

Całe wybrzeże usiane jest urokliwymi plażami. Jedne większe, inne malutkie, do jednych jest swobodny dostęp, inne z kolei można odwiedzić tylko z poziomu oceanu. Ty co wyróżnia plaże na Algarve jest obecność klifów, skał i formacji skalnych, które dodają uroku każdej z plaż. Wybranie kilku najpiękniejszych plaż to nie lada wyzwanie. Każda bowiem ma w sobie to coś i każda może zachwycać z innego powodu. Nie udało nam się oczywiście odwiedzić wszystkich plaż w tym regionie, jednak wybraliśmy kilka, które najbardziej zapamiętaliśmy i które wzbudziły w nas najbardziej pozytywne emocje.

Praia da Falesia

Piękna, szeroka plaża otoczona wysokim brązowym klifem. Plaża ta znajduje się w miejscowości Albufeira.

Praia da Oura

Niewielka plaża znajdująca się podobnie jak poprzednia w miejscowości Albufeira. W szczycie sezonu jest bardzo oblegana przez turystów. My mieliśmy okazję podziwiać ją prawie pustą.

Praia dos Alemaes

Plaża ta nie jest specjalnie urokliwa. W porównaniu z innymi pięknymi plażami wypada dość słabo. Ma jednak bardzo fajną cechę. Cała plaża usiana jest pięknymi, dużymi muszlami, których oglądanie i zbieranie wciągnie każdego. 🙂 My nie mogliśmy przestać. okazy są na prawdę interesujące. Przywiezione stamtąd muszle to jedna z naszych najfajniejszych pamiątek jakie przywieźliśmy z naszych podróży.

Praia da Estaquinha

Przepiękna, malutka plaża położona w otoczeniu majestatycznych klifów. Tuż obok niej znajduje się inna, równie urokliwa plaża – Praia da Albandeira. Obie plaże znajdują się w sąsiedztwie punktu widokowego Algar. Jest to miejsce, gdzie spacerując po klifach można podziwiać piękny ocean, w którym zanurzone są różne formacje skalne tworzące czasem ciekawe kształty.

Praia da Marinha

Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych plaż na wybrzeżu. Otoczona widowiskowymi skałami wystającymi z oceanu. Zdjęcia tej plaży bardzo często pojawiają się na folderach reklamowych biur podróży.

Praia do Pinhao

Piękna plaża z ciekawą jaskinią i pięknymi klifami. Znajduje się w miejscowości Lagos.

Najciekawsze miasteczka Algarve

Faro

Stolica regionu. Miasto w zasadzie nie jest specjalnie urokliwe, znajduje się tu jednak międzynarodowe lotnisko, które co roku sprowadza w tą część kraju rzesze turystów. W Faro znajdują się średniowieczne mury i ciekawe zabytki: katedra Se, klasztor Nossa Senhora da Assunçao, kościół Sao Francisco. Turyści mogą również odwiedzić liczne muzea. Do najciekawszych należą Infante Dom Henrique, Regionalne, Etnograficzne, Morskie, Ramalho Ortigao i Antoniano. Na uwagę zasługują również piękne kościoły: Sao Pedro da Misericórdia i Nossa Senhora do Carmo. W okolicach Faro, w miejscowości  Milreu znajdują się ruiny rzymskie.
Faro, podobnie jak pobliskie miasteczko Olhao i kilka kolejnych miejscowości oddzielone jest od Oceanu Atlantyckiego pasmem wysp z pięknymi plażami.

Lagos

Lagos jest głównym miastem południowej Portugalii. Jest najbardziej popularnym wakacyjnym kurortem. Co roku zjeżdża tu ogromna liczba turystów. Atrakcją miasta jest miejscowy targ rybny i okoliczne urokliwe plaże.

Tavira

To niewielkie miasto uznawane jest za najpiękniejsze w całym Algarve. Miasto okalane są przez mury zamkowe, z których rozpościera się widok na miasto i okolicę. Stare Miasto pełne jest zabytkowych kościołów, a najsłynniejszą atrakcją est miejscowy targ rybny.

Albufeira

Albufeira położona jest w środkowej części wybrzeża, pomiędzy Faro a Portimăo. Jest uważana za najczęściej odwiedzaną miejscowość w regionie. Albufeira wygląda lepiej niż przeciętny kurort w regionie.

Carvoeiro

To niewielkie miasteczko było niegdyś wioską rybacką. Obecnie stało się kurortem turystycznym. Największą atrakcją są okoliczne plaże, głównie Praia da Marinha.

Atrakcje i ciekawostki Algarve

Jeżdżąc po tym regionie w co drugiej większej miejscowości widzieliśmy aquaparki ze zjeżdżalniami o różnych rozmiarach i kształtach. Algarve jest także odpowiednio przygotowane na dorosłych turystów, szczególnie z Niemiec i Francji. Korty tenisowe i pola golfowe cieszą się tu sporą popularnością. Miłośnicy sportów wodnych również nie będą pokrzywdzeni. Warunki klimatyczne tego regionu sprawia, że jest to idealne miejsce do długich spacerów i trekkingu wzdłuż linii brzegowej.

W odległości około 60 kilometrów na wschód od Faro pomiędzy oceanem a wyspami płynie rzeka Ria Formosa. Laguna, która utworzyła się w tym miejscu posiada unikalny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi owoców morza. W miejscu tym został utworzony park naturalny, który przyciąga turystów. Atrakcją parku oprócz skorupiaków są węże, kameleony i ciekawe gatunki ptaków. Jednak najciekawszym miejscem w parku jest zagroda z psami wodnymi. Hoduje się tu specjalną odmianę psa posiadającego niezwykłą umiejętność pływania. Psy te posiadają błony między palcami, które ułatwiają im pływanie. Psy te wykorzystywane były do aportowania złowionych skorupiaków.

Algarve to miejsce, które zauroczy nawet najbardziej wymagające osoby. Znajdziecie tu piękne piaszczyste plaże otoczone majestatycznymi klifami, miejsca, gdzie można się na prawdę zrelaksować, cieszące się popularnością kurorty turystyczne z bogatą ofertą sportów wodnych, liczne ścieżki trekkingowe. My się w tym miejscu zakochaliśmy i z pewnością wrócimy tam jeszcze nie jeden raz.

 

Please follow and like us:
0

30 Comments

 • Aneta

  Mam taką nadzieję, że kiedyś przejedziemy tę piękną krainę kamperem i będziemy mogli podziwiać jej wszystkie niezwykłe zakątki 🙂 Przepiękne, magiczne zdjęcia 🙂

  Marzec 29, 2018 - 8:16 am Reply
 • Olga Kłos

  Ślicznie tam, uwielbiam takie klimaty nadmorskie.

  Marzec 29, 2018 - 8:21 am Reply
 • Monika Kilijańska

  Uwielbiam takie skryte wśród skał małe plaże, do których można tylko dopłynąć. Taki mały prywatny raj choć na chwilkę.

  Marzec 29, 2018 - 8:26 am Reply
 • kgrzebyk

  Wspaniałe widoki i zdjęcia, nie dziwię się, że trudno wybrać najpiękniejsze miejsca, skoro wszędzie tak pięknie.

  Marzec 29, 2018 - 8:32 am Reply
 • A Karo

  Chętnie przeszłabym się teraz po plaży, kiedy to 2 dni przed świetami pada śnieg…

  Marzec 29, 2018 - 8:49 am Reply
 • ANITA ZYCH

  Zwiedzałam Portugalię w zimie – głównie kulturę i zabytki. Na plaże i inne naturalne miejsca muszę wrócić, bo ten kraj jest cudowny.

  Marzec 29, 2018 - 9:05 am Reply
 • Michalina | jakchcetomoge.pl

  Mam ogrooooomny sentyment do Lagos. 🙂

  Marzec 29, 2018 - 4:50 pm Reply
 • krystynabozenna

  Piękne zdjęcia, kiedyś interesowałam się tym regionem i były plany , ale niezrealizowane , ale kto wie 😉

  Marzec 30, 2018 - 2:12 pm Reply
 • indianadriana

  Piękne zdjęcia <3

  Marzec 31, 2018 - 8:45 am Reply
 • Daria

  Piękne widoki, sama byłam kiedyś w Portugalii (a dokładniej, to w Lizbonie), ale jakoś tak… Nie skrada mi serca ten kraj, wolę jednak Hiszpanię.

  Kwiecień 1, 2018 - 1:11 pm Reply
 • Aneta

  Piękne widoki, aż żal, że u nas takie deszczowe święta.

  Kwiecień 1, 2018 - 1:45 pm Reply
 • Ula

  Bardzo piękne zdjęcia. Aż chce się tam jechać. Na pewno przydadzą mi się Twoje wskazówki, bo mam zamiar pojeździć po południowej Portugalii.

  Kwiecień 3, 2018 - 6:39 pm Reply
 • Ewa

  Pięknie tam

  Kwiecień 5, 2018 - 7:13 am Reply
 • Monika

  Piękne zdjęcia, z przyjemnością wybrałabym się tam na wycieczkę!

  Maj 16, 2018 - 8:51 pm Reply
 • Kamila

  Przepiękne zdjęcia, które tylko zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Lubię czytać takie przewodniki

  Maj 17, 2018 - 6:34 am Reply
 • Malisalia

  Przecudowna plaże!!

  Maj 17, 2018 - 12:11 pm Reply
 • Justyna

  Wow ale tam pięknie 🙂

  Maj 26, 2018 - 7:16 pm Reply
 • Ta ane

  Bardzo śliczne te zdjęcia, zazdroszczę podroóży w kakie piękne miejsca.

  Maj 26, 2018 - 7:21 pm Reply
 • Ewa

  Piękne widoki. Chętnie już bym wyjechała na urlop 🙂

  Maj 26, 2018 - 8:19 pm Reply
 • Bookendorfina Izabela Pycio

  Zupełnie inny świat, ślicznie tam, bajkowo. 🙂

  Czerwiec 26, 2018 - 8:29 am Reply
 • mylittlepage.pl

  Marzy mi się Portugalia 🙂

  Czerwiec 26, 2018 - 10:05 am Reply
 • Aleksandra Załęska

  Ale piękne miejsce! chciałabym się tam znaleźć 🙂 W ogole marzy mi się podróż na Półwysep Iberyjski, mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam pojechać 🙂

  Czerwiec 26, 2018 - 10:14 am Reply
 • mariadoeseverything

  Wspaniałe miejsce do spędzenia wakacji!

  Czerwiec 26, 2018 - 10:23 am Reply
 • Rozmyślania Yasminelli

  Nie udało mi się jeszcze odwiedzić Portugalii, ale wszystko przede mną

  Czerwiec 26, 2018 - 10:26 am Reply
 • Aneta

  Pięknie tam. Cudowne klimaty

  Czerwiec 26, 2018 - 12:17 pm Reply
 • Hanna B

  Piękne miejsca, pełne uroku. Widoki tak cudowne, że aż chce się tam być 🙂

  Czerwiec 26, 2018 - 12:26 pm Reply
 • Inż Mamoń

  Potwierdzam – najpiękniejsze plaże Europy i najlepsza woda, tłumów nie było na przełomie czerwca i lipca w Albufeirze mimo że były mistrzostwa piłki kopanej. Słabym punktem są licznie przebywający młodzi Anglicy – wulgarni, pijani, głośni i kompletnie niewychowani. Co ciekawego: bociany w Faro, koniecznie spróbujcie pomarańczy od ulicznego sprzedawcy poza miastem (koniecznie). Samochód wynajmijcie z eurocar możliwie wcześnie przed wyjazdem (np 2 miesiące macie wtedy wszelkie zniżki i cena wynajmu na tydzień waha się od 170 do 200 euro) tankujcie w Hiszpanii, polecam wycieczkę do Sevilli i Kadyksu ale konieczny wyjazd około 7 rano. pozdrawiam

  Sierpień 3, 2018 - 1:45 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG