Algarve - najpiękniejsze miejsca – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Algarve – najpiękniejsze miejsca

Algarve – najpiękniejsze miejsca

Algarve znajduje się w południowej części Portugalii. Nazwa regionu pochodzi od arabskiego słowa Al-Ghrab oznaczającego zachód, były to niegdyś zachodnie kresy muzułmańskiego imperium. Algarve rozciąga się na wybrzeżu od Przylądka św. Wincentego do Vila Real de Santo Antonio. Region ten od północy jest osłonięty przez góry, od południa i zachodu natomiast jego brzegi są obmywane przez Atlantyk.

Bardzo ciężko jest wybrać najpiękniejsze miejsca w Algarve. Cały region jest bogaty w przepiękne krajobrazy. Nieziemskie plaże otoczone białymi,  żółtymi czy czerwonymi klifami, niespotykane formacje skalne, urokliwe miasteczka kuszące świeżymi owocami morza to nieodzowny krajobraz tego regionu. W dodatku jedna z najdłuższych linii brzegowych w Europie kusi niesamowitymi zachodami słońca.

zachód słońca na Przylądku św. Wincentego

Kiedy jechać do Algarve?

Algarve urzeka praktycznie przez cały rok. Wybierając termin wyjazdu najlepiej jest wcześniej określić cel wyjazdu. Jeśli interesują Was tylko plaże i kąpiele słoneczne radzę wybrać się tam w terminie od czerwca do września. Wtedy jest najwyższa temperatura i największa ilość słonecznych dni. Minusem jednak mogą być tłumy okupujące niemal każdy skrawek plaży. Wtedy to bowiem wypada szczyt sezonu turystycznego w Portugalii i zjeżdża się tam pół Europy. 😉 Chcąc trochę pozwiedzać można bez problemu wybrać się tam wczesną jesienią bądź wczesną wiosną. Co prawda można trafić na opady deszczu, ale nie są one bardzo uciążliwe. Zima w Portugalii jest znacznie cieplejsza niż w Polsce. Średnie temperatury oscylują pomiędzy 14-15 stopni. Liczba dni deszczowych jest niestety w tym okresie całkiem wysoka. Zdarza się, że pada przez cały dzień. Noce również nie należą wtedy do najcieplejszych. Wyjątkiem jest początek listopada, nazywany “latem świętego Marcina” kiedy to błękitne niebo i piękne słońce stanowią codzienny widok. Według mnie optymalnym terminem na wyjazd do Algarve jest kwiecieńmaj i koniec września.

Najpiękniejsze plaże  Algarve

Całe wybrzeże usiane jest urokliwymi plażami. Jedne większe, inne malutkie, do jednych jest swobodny dostęp, inne z kolei można odwiedzić tylko z poziomu oceanu. Ty co wyróżnia plaże na Algarve jest obecność klifów, skał i formacji skalnych, które dodają uroku każdej z plaż. Wybranie kilku najpiękniejszych plaż to nie lada wyzwanie. Każda bowiem ma w sobie to coś i każda może zachwycać z innego powodu. Nie udało nam się oczywiście odwiedzić wszystkich plaż w tym regionie, jednak wybraliśmy kilka, które najbardziej zapamiętaliśmy i które wzbudziły w nas najbardziej pozytywne emocje.

Praia da Falesia

Piękna, szeroka plaża otoczona wysokim brązowym klifem. Plaża ta znajduje się w miejscowości Albufeira.

Praia da Oura

Niewielka plaża znajdująca się podobnie jak poprzednia w miejscowości Albufeira. W szczycie sezonu jest bardzo oblegana przez turystów. My mieliśmy okazję podziwiać ją prawie pustą.

Praia dos Alemaes

Plaża ta nie jest specjalnie urokliwa. W porównaniu z innymi pięknymi plażami wypada dość słabo. Ma jednak bardzo fajną cechę. Cała plaża usiana jest pięknymi, dużymi muszlami, których oglądanie i zbieranie wciągnie każdego. 🙂 My nie mogliśmy przestać. okazy są na prawdę interesujące. Przywiezione stamtąd muszle to jedna z naszych najfajniejszych pamiątek jakie przywieźliśmy z naszych podróży.

Praia da Estaquinha

Przepiękna, malutka plaża położona w otoczeniu majestatycznych klifów. Tuż obok niej znajduje się inna, równie urokliwa plaża – Praia da Albandeira. Obie plaże znajdują się w sąsiedztwie punktu widokowego Algar. Jest to miejsce, gdzie spacerując po klifach można podziwiać piękny ocean, w którym zanurzone są różne formacje skalne tworzące czasem ciekawe kształty.

Praia da Marinha

Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych plaż na wybrzeżu. Otoczona widowiskowymi skałami wystającymi z oceanu. Zdjęcia tej plaży bardzo często pojawiają się na folderach reklamowych biur podróży.

Praia do Pinhao

Piękna plaża z ciekawą jaskinią i pięknymi klifami. Znajduje się w miejscowości Lagos.

Najciekawsze miasteczka Algarve

Faro

Stolica regionu. Miasto w zasadzie nie jest specjalnie urokliwe, znajduje się tu jednak międzynarodowe lotnisko, które co roku sprowadza w tą część kraju rzesze turystów. W Faro znajdują się średniowieczne mury i ciekawe zabytki: katedra Se, klasztor Nossa Senhora da Assunçao, kościół Sao Francisco. Turyści mogą również odwiedzić liczne muzea. Do najciekawszych należą Infante Dom Henrique, Regionalne, Etnograficzne, Morskie, Ramalho Ortigao i Antoniano. Na uwagę zasługują również piękne kościoły: Sao Pedro da Misericórdia i Nossa Senhora do Carmo. W okolicach Faro, w miejscowości  Milreu znajdują się ruiny rzymskie.
Faro, podobnie jak pobliskie miasteczko Olhao i kilka kolejnych miejscowości oddzielone jest od Oceanu Atlantyckiego pasmem wysp z pięknymi plażami.

Lagos

Lagos jest głównym miastem południowej Portugalii. Jest najbardziej popularnym wakacyjnym kurortem. Co roku zjeżdża tu ogromna liczba turystów. Atrakcją miasta jest miejscowy targ rybny i okoliczne urokliwe plaże.

Tavira

To niewielkie miasto uznawane jest za najpiękniejsze w całym Algarve. Miasto okalane są przez mury zamkowe, z których rozpościera się widok na miasto i okolicę. Stare Miasto pełne jest zabytkowych kościołów, a najsłynniejszą atrakcją est miejscowy targ rybny.

Albufeira

Albufeira położona jest w środkowej części wybrzeża, pomiędzy Faro a Portimăo. Jest uważana za najczęściej odwiedzaną miejscowość w regionie. Albufeira wygląda lepiej niż przeciętny kurort w regionie.

Carvoeiro

To niewielkie miasteczko było niegdyś wioską rybacką. Obecnie stało się kurortem turystycznym. Największą atrakcją są okoliczne plaże, głównie Praia da Marinha.

Atrakcje i ciekawostki Algarve

Jeżdżąc po tym regionie w co drugiej większej miejscowości widzieliśmy aquaparki ze zjeżdżalniami o różnych rozmiarach i kształtach. Algarve jest także odpowiednio przygotowane na dorosłych turystów, szczególnie z Niemiec i Francji. Korty tenisowe i pola golfowe cieszą się tu sporą popularnością. Miłośnicy sportów wodnych również nie będą pokrzywdzeni. Warunki klimatyczne tego regionu sprawia, że jest to idealne miejsce do długich spacerów i trekkingu wzdłuż linii brzegowej.

W odległości około 60 kilometrów na wschód od Faro pomiędzy oceanem a wyspami płynie rzeka Ria Formosa. Laguna, która utworzyła się w tym miejscu posiada unikalny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi owoców morza. W miejscu tym został utworzony park naturalny, który przyciąga turystów. Atrakcją parku oprócz skorupiaków są węże, kameleony i ciekawe gatunki ptaków. Jednak najciekawszym miejscem w parku jest zagroda z psami wodnymi. Hoduje się tu specjalną odmianę psa posiadającego niezwykłą umiejętność pływania. Psy te posiadają błony między palcami, które ułatwiają im pływanie. Psy te wykorzystywane były do aportowania złowionych skorupiaków.

Algarve to miejsce, które zauroczy nawet najbardziej wymagające osoby. Znajdziecie tu piękne piaszczyste plaże otoczone majestatycznymi klifami, miejsca, gdzie można się na prawdę zrelaksować, cieszące się popularnością kurorty turystyczne z bogatą ofertą sportów wodnych, liczne ścieżki trekkingowe. My się w tym miejscu zakochaliśmy i z pewnością wrócimy tam jeszcze nie jeden raz.

 

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG