Autem po Maroko – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Autem po Maroko

Autem po Maroko

Od dłuższego czasu nasze wyjazdy zagraniczne czy krajowe opierają się głównie na podróżowaniu autem. Jeśli nie mamy możliwości dojechać do wybranego miejsca swoim autem, zazwyczaj decydujemy się na jego wypożyczenie. Mamy w tym już niemałą wprawę. Podróżowaliśmy w ten sposób po zachodnich stanach USA, po Hawajach (na 3 różnych wyspach), po Irlandii, Islandii, Szkocji, po Australii czy Japonii. Było więc dla nas normalne, że w kolejną podróż również  również ruszymy autem. Tak też zrobiliśmy. Poniżej przedstawiamy Wam nasz mały poradnik dotyczący podróżowania autem po Maroko. Dowiecie się z niego jak i gdzie wypożyczyć auto, jak się poruszać po Maroko autem, ile to kosztuje oraz czy to jest bezpieczne.

piękna droga w górach Atlas

Jak się dostać do Maroko?

Podobnie jak w przypadku innych krajów sposobów na dostanie się do Maroko jest kilka. Pierwsza, najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza to oczywiście samolot. Taką drogę my wybraliśmy. Lot z Warszawy do Agadiru trwa około 4 godzin. Zatem już w kilka godzin można się dostać na zupełnie inny kontynent. Bilety do Agadiru i z powrotem kosztowały nas jakieś 300 zł za osobę. Jeśli chcecie jechać swoim autem, możecie dojechać do Gibraltaru i stamtąd popłynąć promem do Maroko. My mamy w planach taką podróż na kolejne lata.

Poniżej wyszukiwarka, dzięki której znajdziecie niedrogie przeloty do Maroko.

Jak i gdzie wypożyczyć auto?

Auto wypożyczyliśmy około miesiąca przed przyjazdem do Maroko przez Internet. Zasada z wypożyczeniem auta jest jedna i wszędzie taka sama – im wcześniej auto będzie zarezerwowane, tym mniej będzie ono kosztowało. My wypożyczyliśmy auto w niewielkiej wypożyczalni za pośrednictwem strony Easyterra. Cena za 5 dni wypożyczenia średniej klasy auta – Dacia Logan z klimatyzacją wyniosła 120€. Auto odebraliśmy na samym lotnisku. Po wejściu do hali przylotów z pewnością zauważycie kilka dużych szyldów międzynarodowych firm zajmujących się wypożyczeniem pojazdów. Zastanówcie się nad zakupieniem dodatkowego ubezpieczenia, dzięki któremu nie będziecie musieli odpowiadać za szkody. Po Maroko jeździ się bardzo ciężko, ale o tym poniżej. 🙂 Większość aut, które jeździ po Maroko to Dacie. Stanowiły one około 1/4 wszystkich aut jakie widzieliśmy podczas swojego wyjazdu.

Jak się poruszać po Maroko

Po Maroko jeździ się prawą stroną, podobnie jak w większości europejskich krajów i w Polsce. Nie mieliśmy problemu z wynajęciem i z poruszaniem się po kraju tylko z użyciem polskiego prawa jazdy. Przemieszczanie się autem po miastach typu Agadir czy Marakesz przypomina bardziej próbę przetrwania na drodze bez zderzenia z innym uczestnikiem ruchu. Kierowcy zachowują się tam tak jakby pasy w ogóle nie istniały albo były jedynie wskazówką jak jechać, a nie wytyczną. Nagminne jest jeżdżenie na tzw “suwak” czyli środkiem jezdni albo centralnie po środku danego pasa ruchu. Bardzo często z 3 pasów ruchu użytkownicy drogi robią nagle 4 pasy, gdzie auta stoją w odległości kilku centymetrów od siebie, po czym nagle zwężają się tylko do 2 pasów. Kolejną ciekawą – i bardzo częstą rzeczą widzianą na marokańskich drogach jest jazda pod prąd. Spotkaliśmy się z tym niejednokrotnie w wielu różnych częściach kraju. Zazwyczaj robią tak kierowcy dorożek, wozów, motocykli. Nie przeszkadza im również jechanie, bądź chodzenie piesze pod prąd lewym pasem.. Decydując się na podróżowanie po Maroko autem musicie mieć oczy dookoła głowy i zachować szczególną ostrożność. Pierwsze dni na drodze były dla nas prawdziwą walką o przetrwanie i próbą charakterów. 😀

Pocieszający może być fakt, że znacznie lepiej jeździ się po Maroko jeśli omijasz miasta, czy miejscowości. W trasie nie mieliśmy żadnych niebezpiecznych sytuacji, za to wjeżdżając do miejscowości od razu wpadaliśmy jakby do innego świata.

Tankowanie w Maroko

Tankowanie w Maroko zapamiętamy na pewno na bardzo długo. Wiąże się z tym pewna niezbyt miła dla nas historia. W Maroko na stacjach paliw auta są tankowane zawsze przez pracownika stacji. Nie spotkaliśmy się z tym, żeby tankować samodzielnie. I tu bardzo ważna rada dla Was. ZAWSZE sprawdzajcie dokładnie jakie paliwo pracownik stacji wlewa do baku Waszego auta. Może to oczywiste, jednak w krajach arabskich (szczególnie jeśli były kiedyś koloniami francuskimi, a Wy nie znacie tego języka) nazwy benzyny i diesla nie są tak oczywiste jakby być mogły. 😀  Po zatankowaniu auta płaci się za zakupione paliwo temu samemu pracownikowi, który tankował Wasze auto. Nie zawsze jest możliwość płacenia kartą i nie zawsze jest możliwość płacenia w euro.

stacja paliw, Maroko

Podsumowując, poruszanie się autem po Maroko nie należy do najłatwiejszych. Dużym wynagrodzeniem za to są piękne krajobrazy, jakie możecie przez drogę oglądać. 🙂 Nam bardzo podobał się wyjazd do Maroko i pomimo przygód jakie mieliśmy z zatankowaniem nam złego paliwa, polecamy podróżowanie po kraju autem.

góry Atlas

Please follow and like us:
0

25 Comments

 • TosiMama

  Ja w ogóle nie lubię jeździć samochodem, a Ty tu jeszcze dodatkowo zniechęcasz albo (mówiąc nieco inaczej) pokazujesz wady:)

  Lipiec 1, 2018 - 2:18 pm Reply
 • Hamak Life

  Sprawdzaliście, jaka jest różnica w cenie, jeśli chcieć by wynajmować po przyjeździe? Ile kosztuje benzyna?

  Lipiec 1, 2018 - 2:38 pm Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Tutaj akurat nie sprawdzaliśmy, ale zazwyczaj te różnice są bardzo wysokie. Czasami kilkakrotnie wyższe niż zabookowanie auta wcześniej przez Internet. Jeśli chodzi o ceny paliwa, to kształtują się podobnie jak w Europie. Benzyna kosztuje około 11 MAD, a olej napędowy jakieś 10,4-10,7 MAD za litr.

   Lipiec 1, 2018 - 4:22 pm Reply
 • Madka roku

  A czy mogłabyś poradzić, w ile dni można dojechać do Gibraltaru, tak na spokojnie? I gdzie najlepiej Twoim zdaniem robić przystanki, żeby coś pozwiedzać? Tak ogólnie oczywiście 🙂 właśnie jesteśmy po podróży autem do Chorwacji, gdzie w tamtą stronę jechaliśmy 3 dni, ale założenie było takie, żeby zobaczyć Mikulov, Bled i Jeziora Plitwickie.

  Lipiec 1, 2018 - 2:42 pm Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Właśnie od strony Gibraltaru jeszcze nie jechaliśmy. Lądowaliśmy w Agadirze i stamtąd ruszyliśmy w trasę. Gibraltar i prom do Maroko planujemy na kolejne lata, więc niestety nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie w tym momencie.

   Lipiec 1, 2018 - 4:19 pm Reply
 • augustc

  Ciekawy wpis i przydatny dla podróżujących. Ja chyba zacznę podróżować więcej autem, już mnie męczą te pociągi, autokary, spacery do dworca, itd.

  Lipiec 1, 2018 - 4:33 pm Reply
 • Olga

  Rzeczywiście dużo lepiej się jedzi w terenie niezabudowanym.

  Lipiec 1, 2018 - 4:35 pm Reply
 • Hamak Life

  Dzięki! Kiedyś tam paliwo było dużo tańsze niż w Europie. Wow! Sporo! Maroko akurat jest dobre do podróżowania autobusem, ale własny samochód, zwłaszcza taki terenowy, którym można wjechać na pustynię…To jeszcze przede mną…choć nie mam nic przeciwko powtórce z moto:D

  Lipiec 1, 2018 - 5:12 pm Reply
  • Krzysiek

   Nam się udało właśnie smignąć terenówką po pustyni
   Niezapomniane chwile

   Lipiec 7, 2018 - 9:55 am Reply
 • Ewelina

  Przepiękne widoki, można się zakochać w nich. Podróżowanie autem jak widać nie należy do łatwych, ale chyba dzięki temu można odkryć więcej 😉

  Lipiec 1, 2018 - 5:29 pm Reply
 • Oliwia

  Przydatny post dla osób, które wybierają się w to piękne miejsce! Ja w tym roku lecę nie na Maroko lecz na Maltę 🙂

  Lipiec 1, 2018 - 6:18 pm Reply
 • Pat

  Świetny poradnik !;) Myśle że spraedzi się u wszystkich którzy chcą odwiedzić Maroko, może ja i kiedyś tam się wybiore 😉

  Lipiec 1, 2018 - 8:01 pm Reply
 • Life by MARCELKA

  świetnie to wszystko opisałaś – idealny przewodnik dla każdego kto planuje taką wyprawę

  Lipiec 1, 2018 - 8:28 pm Reply
 • Sikoreczka

  Jak będziemy w Maroko, zapamiętamy te rady. Przydatny post, warty zapamiętania.

  Lipiec 1, 2018 - 8:45 pm Reply
 • Dominika

  Przydatny wpis! Konkretnie i na temat!

  Lipiec 1, 2018 - 9:32 pm Reply
 • Aneta

  Obecnie wybieramy raczej motocykl, gdy podróżujemy, ale będąc w Katarze, czy też Emiratach preferowalismy auto 4×4 z powodów oczywistych, czyli upałów i piasku pustyni 🙂 Ten sposób podróżowania tam się sprawdzał 🙂 A Maroko? Może kiedyś? 🙂

  Lipiec 2, 2018 - 5:47 am Reply
 • Spirulina

  Widziałem kilka filmików na YT, które obrazowały jak tam się jeździ.. faktycznie walka o życie. Normalnie jak by prawa ruchu drogowego nie istniały… No ale cóż, jak człowiek chce przeżyć niezapomnianą przygodę i poczuć trochę adrenaliny to jak najbardziej 🙂

  Lipiec 2, 2018 - 7:56 am Reply
 • Bielecki.es

  Solidna garść podpowiedzi dla osób, które chcą sie wybrać do tego kraju i poznać go nieco lepiej z perspektywy 4 kółek 😉

  Lipiec 2, 2018 - 11:40 pm Reply
 • Ewa

  Przydatny poradnik dla osób planujących podróż do Maroko 🙂

  Lipiec 7, 2018 - 9:04 am Reply
  • Magdalena Dudek

   Owszem, ja na razie się tam nie wybieram, ale fajnie było się czegoś dowiedzieć.

   Lipiec 7, 2018 - 1:04 pm Reply
 • Adam

  Jestem bardzo ciekaw kiedy natrafimy na Siebie na szlaku. Do Maroka wyjądę pewnie w listopadzie. Pozdrawiam

  Lipiec 7, 2018 - 10:01 am Reply
 • Aga

  To już wiem, że jazda autem po Maroko nie jest dla mnie. Nie lubię takiego dreszczyku emocji, kiedy jadę w samochodzie. Pozostałoby mi jednak chodzić na piechotę 🙂

  Lipiec 7, 2018 - 11:10 am Reply
 • Emigrantka na zachodzie

  Bardzo przydatny artykuł 🙂 Uwielbiam wycieczki autem, może kiedyś się skuszę na Maroko 🙂 Pozdrawiam serdecznie

  Lipiec 7, 2018 - 11:42 am Reply
 • Kinga Ł

  Przydatny wpis, może zaczerpnę z niego dobre rady.

  Lipiec 7, 2018 - 6:07 pm Reply
 • Agnieszka

  Dzięki Twojemu wpisowi czuję się pewniej, ponieważ w obcym kraju bardzo łatwo zostać oszukanym bez znajomości cen, języka itp.

  Lipiec 17, 2018 - 9:36 am Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG