Canaima i najwyższy wodospad świata! – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Canaima i najwyższy wodospad świata!

Canaima i najwyższy wodospad świata!

Park Narodowy Canaima to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Wenezueli i miejsce, które koniecznie należy odwiedzić będąc w tym kraju. Położony jest w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Brazylią oraz Gujaną. Został on utworzony w 1962 r. Obejmuje większość krainy zwanej La Gran Sabana (Wielka Sawanna). Park posiada bogatą ofertę turystyczną dla osób, które lubią wyprawy trekkingowe, wspinaczkę, czy pływanie łodzią. Park obejmuje płaskowyż ponad którym wznoszą się płaskie góry stołowe – tepius. Największe z nich to Auyan czy Roraima– jedna z najbardziej majestatycznych gór w całym kraju, a nawet na całym kontynencie. Park jest bazą wypadową wypraw do najwyższego wodospadu na świecie – Salto Angel, który znajduje się na terenie parku. Oprócz  wodospadów (oprócz Salto Angel są także Salto Sapo, Danto, Chinak-meru, czy Salto Kama) i przepięknych gór stołowych park Canaima ma do zaoferowania również bezkresne sawanny czy lasy.

Na terenie parku znajduje się kilka miejscowości. Jedną z nich jest Santa Elena de Uairen stanowiąca bazę noclegową i wypadową na Roraimę. W pobliżu znajdują się również diamentowe miasta – Icabar i El Pauji.

Do parku można dostać się helikopterem bądź awionetką z pobliskiego miasteczka Ciudad Bolivar.

Canaima znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego przyroda była inspiracją dla twórców animacji “Odlot”.

tukany, Park Canaima

W Parku Canaima możecie z bliska obserwować oswojone zwierzęta i ptaki. Największą popularnością cieszą się tukany i kolorowe ary.

kolorowa ara w parku Canaima

Roraima

BBC umieściło tą górę na liście 30 najwspanialszych miejsc na ziemi. Szczyt góry został również opisany przez Artura Conana Doyla w powieści “Zaginiony Świat” opowiadającej o dinozaurach. Roraima uważana jest za jedną z najstarszych formacji geologicznych na świecie. Jej wiek jest określany na około 2 mld lat. Roślinność, która występuje w okolicy (ta sama występuje tylko na terenie Afryki) świadczy o tym, że ta część Ameryki Południowej była niegdyś połączona z Afryką.

Wspinaczka na górę nie należy do najłatwiejszych. Nie da się na nią wejść bez użycia lin, a wyprawa trwa kilka dni (5-7). Najlepiej jest wybrać na wspinaczkę miesiące suche trwające od grudnia do kwietnia.

Dla osób bardziej wygodnych istnieje możliwość dostania się na górę helikopterem Wycieczki można kupić (podobnie jak wszystkie pozostałe) w mieście Ciudad Bolivar.

Salto Angel

Najwyższy wodospad świata i największa atrakcja Parku Canaima. Wypływa on z płaskiego wierzchołka “Góry Diabła” – Auyantepuy. Wysokość wodospadu szacuje się na 979m, natomiast spadek wody to 807m.

Wodospad można podziwiać zarówno od strony ziemi jak i z góry. Z najbliższej miejscowości Ciudad Bolivar można wykupić w porze suchej przelot helikopterem lub awionetką nad wodospadem albo w porze deszczowej dostać się pod wodospad łodzią. Przelot nad najwyższym wodospadem na świecie to nie lada przeżycie. My mieliśmy okazję podziwiać go z okien awionetki, którą lecieliśmy w drodze powrotnej z Parku Canaima po zwiedzaniu wodospadów do Ciudad Bolivar.

Wyprawa piesza do wodospadu może trwać od kilku godzin do kilku dni. Rozpoczyna się od przepłynięcia się dość rwącą rzeką Caroni. Podróż taka trwa zazwyczaj kilka godzin. Dopływa się do obozowiska, z którego dalszą część drogi pokonuje się pieszo. Droga do wodospadu nie różni się a bardzo od otaczającej jej puszczy. Poruszając się w jej głąb dają się słyszeć odgłosy mieszkających tu zwierząt. Trasę można pokonać w kilka godzin. Nocleg w parku to też nie lada przeżycie. Pod wodospadem śpi się w hamakach pod wiatą.

Salto Sapo

Wodospad Salto Sapo to jedna z ciekawszych atrakcji Parku Canaima. Jeden z czterech wodospadów na rzece Carrao, do których organizowane są wycieczki z Waku Lodge- bazy wypadowej położoną nad rzeką. Salto Sapo to jedyny wodospad w parku, za którym można przejść. Jest o możliwe dzięki naturalnemu kształtowi skały, z której woda spada z ogromną siłą. Utworzona za wodospadem półka daje możliwość przejścia po niej na drugą stronę wodospadu.

Wenezuela, pod wodospadem w Parku Canaima

Przeżycie jest na prawdę niezapomniane i nie da się go porównać z niczym. Wodospad w porze deszczowej jest ogromny. Przechodzi się pod nim w stroju kąpielowym. Sprzęt elektroniczny musi być szczelnie zapakowany, inaczej po przemoknięciu może się nadawać tylko do wyrzucenia.

Wodospad jest na tyle duży, że samo przebywanie w tak bliskiej odległości daje się mocno odczuć – huk jaki wydaje spadająca woda sprawia, że ciężko się swobodnie porozumiewać. Przejście jest też bardzo śliskie, trzeba założyć odpowiednie obuwie i bardzo uważać, żeby się nie przewrócić.

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG