Canaima i najwyższy wodospad świata! – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Canaima i najwyższy wodospad świata!

Canaima i najwyższy wodospad świata!

Park Narodowy Canaima to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Wenezueli i miejsce, które koniecznie należy odwiedzić będąc w tym kraju. Położony jest w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Brazylią oraz Gujaną. Został on utworzony w 1962 r. Obejmuje większość krainy zwanej La Gran Sabana (Wielka Sawanna). Park posiada bogatą ofertę turystyczną dla osób, które lubią wyprawy trekkingowe, wspinaczkę, czy pływanie łodzią. Park obejmuje płaskowyż ponad którym wznoszą się płaskie góry stołowe – tepius. Największe z nich to Auyan czy Roraima– jedna z najbardziej majestatycznych gór w całym kraju, a nawet na całym kontynencie. Park jest bazą wypadową wypraw do najwyższego wodospadu na świecie – Salto Angel, który znajduje się na terenie parku. Oprócz  wodospadów (oprócz Salto Angel są także Salto Sapo, Danto, Chinak-meru, czy Salto Kama) i przepięknych gór stołowych park Canaima ma do zaoferowania również bezkresne sawanny czy lasy.

Na terenie parku znajduje się kilka miejscowości. Jedną z nich jest Santa Elena de Uairen stanowiąca bazę noclegową i wypadową na Roraimę. W pobliżu znajdują się również diamentowe miasta – Icabar i El Pauji.

Do parku można dostać się helikopterem bądź awionetką z pobliskiego miasteczka Ciudad Bolivar.

Canaima znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego przyroda była inspiracją dla twórców animacji “Odlot”.

tukany, Park Canaima

W Parku Canaima możecie z bliska obserwować oswojone zwierzęta i ptaki. Największą popularnością cieszą się tukany i kolorowe ary.

kolorowa ara w parku Canaima

Roraima

BBC umieściło tą górę na liście 30 najwspanialszych miejsc na ziemi. Szczyt góry został również opisany przez Artura Conana Doyla w powieści “Zaginiony Świat” opowiadającej o dinozaurach. Roraima uważana jest za jedną z najstarszych formacji geologicznych na świecie. Jej wiek jest określany na około 2 mld lat. Roślinność, która występuje w okolicy (ta sama występuje tylko na terenie Afryki) świadczy o tym, że ta część Ameryki Południowej była niegdyś połączona z Afryką.

Wspinaczka na górę nie należy do najłatwiejszych. Nie da się na nią wejść bez użycia lin, a wyprawa trwa kilka dni (5-7). Najlepiej jest wybrać na wspinaczkę miesiące suche trwające od grudnia do kwietnia.

Dla osób bardziej wygodnych istnieje możliwość dostania się na górę helikopterem Wycieczki można kupić (podobnie jak wszystkie pozostałe) w mieście Ciudad Bolivar.

Salto Angel

Najwyższy wodospad świata i największa atrakcja Parku Canaima. Wypływa on z płaskiego wierzchołka “Góry Diabła” – Auyantepuy. Wysokość wodospadu szacuje się na 979m, natomiast spadek wody to 807m.

Wodospad można podziwiać zarówno od strony ziemi jak i z góry. Z najbliższej miejscowości Ciudad Bolivar można wykupić w porze suchej przelot helikopterem lub awionetką nad wodospadem albo w porze deszczowej dostać się pod wodospad łodzią. Przelot nad najwyższym wodospadem na świecie to nie lada przeżycie. My mieliśmy okazję podziwiać go z okien awionetki, którą lecieliśmy w drodze powrotnej z Parku Canaima po zwiedzaniu wodospadów do Ciudad Bolivar.

Wyprawa piesza do wodospadu może trwać od kilku godzin do kilku dni. Rozpoczyna się od przepłynięcia się dość rwącą rzeką Caroni. Podróż taka trwa zazwyczaj kilka godzin. Dopływa się do obozowiska, z którego dalszą część drogi pokonuje się pieszo. Droga do wodospadu nie różni się a bardzo od otaczającej jej puszczy. Poruszając się w jej głąb dają się słyszeć odgłosy mieszkających tu zwierząt. Trasę można pokonać w kilka godzin. Nocleg w parku to też nie lada przeżycie. Pod wodospadem śpi się w hamakach pod wiatą.

Salto Sapo

Wodospad Salto Sapo to jedna z ciekawszych atrakcji Parku Canaima. Jeden z czterech wodospadów na rzece Carrao, do których organizowane są wycieczki z Waku Lodge- bazy wypadowej położoną nad rzeką. Salto Sapo to jedyny wodospad w parku, za którym można przejść. Jest o możliwe dzięki naturalnemu kształtowi skały, z której woda spada z ogromną siłą. Utworzona za wodospadem półka daje możliwość przejścia po niej na drugą stronę wodospadu.

Wenezuela, pod wodospadem w Parku Canaima

Przeżycie jest na prawdę niezapomniane i nie da się go porównać z niczym. Wodospad w porze deszczowej jest ogromny. Przechodzi się pod nim w stroju kąpielowym. Sprzęt elektroniczny musi być szczelnie zapakowany, inaczej po przemoknięciu może się nadawać tylko do wyrzucenia.

Wodospad jest na tyle duży, że samo przebywanie w tak bliskiej odległości daje się mocno odczuć – huk jaki wydaje spadająca woda sprawia, że ciężko się swobodnie porozumiewać. Przejście jest też bardzo śliskie, trzeba założyć odpowiednie obuwie i bardzo uważać, żeby się nie przewrócić.

Please follow and like us:
0

21 Comments

 • Cah - Mototrasa

  Chyba nie trzeba wiele mówić, bo zdjęcia są oszałamiające. Mam nadzieję, że uda nam się w też go zobaczyć na własne oczy. 🙂

  Kwiecień 9, 2018 - 8:19 am Reply
 • Magdalena Tomaszewska

  Te miejsca są niesamowite!!! 🙂

  Kwiecień 9, 2018 - 8:36 am Reply
 • krystynabozennna

  Ależ piękne zdjęcia i piękne wodospady …
  Człowiek nie zdaje sobie sprawy ile jeszcze jest piękna na tej Ziemi 🙂

  Kwiecień 9, 2018 - 8:46 am Reply
  • krystynabozenna

   Jest co oglądać i podziwiać 😉

   Kwiecień 24, 2018 - 10:12 am Reply
 • Ewa | Inside of Me Blog

  Wow! Przepiękne zdjęcia i wyjątkowe miejsce! Nie miałam pojęcia, że najwyższy wodospad świata jest właśnie w Wenezueli. 😉

  Kwiecień 24, 2018 - 5:25 am Reply
 • Aleksandra Załęska

  WOW! Jak pięknie! Zobaczenie tego wodspadu na własne oczy to musiało być niezwykłe doświadczenie! Bajecznie 🙂

  Kwiecień 24, 2018 - 10:28 am Reply
 • Paula

  Wow jakie widoki! Nieziemskie zdjęcia!

  Kwiecień 24, 2018 - 11:46 am Reply
 • Joanna

  Wodospady są magiczne. Cudne zdjęcia.

  Kwiecień 24, 2018 - 12:56 pm Reply
 • damian

  Uwielbiam wszystko, co wiąże się z wodą i mógłbym przebywać w takich miejscach non stop. Już fotografie robią wrażenie, a co dopiero widzieć to na żywo.

  Kwiecień 26, 2018 - 12:38 pm Reply
 • Aneta Jokisz

  Chciałabym aż przeklnąć z wrażenia! Super!

  Maj 10, 2018 - 7:56 am Reply
 • Iza

  czesc. calkiem tu fajosko ;), powodzenia zycze w relizacji [ambitnego] planu :).
  Zas co do Wenezueli to zdarzylo mi sie byc i jedno male sprostowanie dot. Roraimy. Weszlam na nia bez lin.. i bedac w dosc slabej kondycji fizycznej, zatem nie jest to az takie skomplikowane (w grupie trekingowej mielismy 70 latka..i paru 60latkow..). Zgodze sie, ze nie jest to to samo, co wejscie na 4 pietro, ale na pewno osiagalne dla wiekszosci. Liny byly uzywane raz przy przejsciach przez strumyki, ktore stawaly sie rzeczkami po deszczu.. ale to zanim dotarlismy do podnoza gory. No a sama gora to odrebna historia… Pozdrawiam sedecznie. I.

  Maj 12, 2018 - 7:43 am Reply
 • NewEnglandBlog.pl

  Wow, niesamowita przygoda, piękne zdjęcia. Żyć nie umierać

  Lipiec 24, 2018 - 9:23 am Reply
 • Caroline

  Świetny post! 🙂
  Cudowne zdjęcia <3

  Lipiec 24, 2018 - 9:45 am Reply
 • Bartusiowy Blog / Dorota Ziołkowska

  Boskie zdjęcia! Chciałabym kiedyś zobaczyć na żywo taki ogromny wodospad…

  Lipiec 24, 2018 - 10:31 am Reply
 • Holly

  Niesamowite, urzekające. A zachwycamy się tylko Niagarą

  Lipiec 24, 2018 - 12:55 pm Reply
 • Aldona

  Pięknie, pewnie tam nie dotrę, ale fajnie chociaż poczytać i pooglądać 🙂 Piękne zdjecia!

  Lipiec 24, 2018 - 3:19 pm Reply
 • Sikoreczka

  Magia, cudo świata. Jestem pod wrażeniem, że coś takiego istnieje.
  A te tukany i ara… chciałabym tez pogłaskać :d

  Sierpień 3, 2018 - 7:31 am Reply
 • Monicystyka

  Widok odbiera mowę, przecudowne! Kocham wodę, a wodospady i morskie fale to chyba najbardziej fascynujące zjawiska. Wyprawa wspaniała 🙂

  Sierpień 3, 2018 - 8:07 am Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG