EUROPEJSKA ALASKA - z wizytą u Trolli – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

EUROPEJSKA ALASKA – z wizytą u Trolli

EUROPEJSKA ALASKA – z wizytą u Trolli

Jeśli w tym momencie Alaska jest poza Waszym zasięgiem, a koniecznie chcielibyście poczuć jej klimat, wybierzcie się do Norwegii, a konkretnie w okolice miejscowości Molde. Z pewnością się nie zawiedziecie!

Miasteczko położone jest pośród gór i fiordów gminie Møre og Romsdal, na półwyspie Romsdal. Określane jest często mianem “miasta róż”. Nas urzekło już na samym początku – praktycznie od razu po opuszczeniu samolotu. Region ten jest bowiem bogaty w piękne krajobrazy i dziką przyrodę. Można się tu dostać niskobudżetowymi liniami lotniczymi z Gdańska już za kilkadziesiąt złotych w obie strony.

Miasto to przyciąga nie tylko miłośników fiordów i przyrody, ale także fanów muzyki jazzowej. Raz w roku bowiem, w czerwcu odbywa się tu największy festiwal muzyki jazzowej na naszym kontynencie – Moldejazz. Podczas tygodniowego festiwalu odbywa się tu 100 koncertów oraz innych atrakcyjnych wydarzeń artystycznych. Jest to najstarszy festiwal w Europie. Przyciąga on corocznie około 100 000 osób.

Co warto zobaczyć w okolicy

Niewątpliwie największymi okolicznymi atrakcjami są dwie najpiękniejsze drogi krajowe – Droga Atlantycka oraz Trasa Trolli- Trollstigen.

Pierwsza z nim ma niecałe 9 km i rozciąga się między miastami Molde i Kristiansund. Została ona uznana w 2005r za “norweską budowę stulecia”. Biegnie bowiem pośród wód Atlantyku pozawijanymi mostami. Największy z nich Storseisundet ma kształt łuku. Droga ta prowadzi przez historyczną miejscowość Averoy z drewnianym kościołem i pomnikami z czasów II wojny Światowej. Na szlaku znajdują się 4 punkty widokowe, z których rozpościera się niesamowity widok. Można z nich także obserwować foki czy nawet wieloryby. Trasa ta robi imponujące wrażenie podczas jazdy w trakcie sztormu. Ostre zakręty i ciekawa architektura sprawiły, że droga ta znalazła się na pierwszym miejscu listy najlepszych dróg według czasopisma The Guardian.

Trasa Atlantycka

Pobliskie miasteczko Kristiansund, które zwieńcza Drogę Atlantycka położone jest na 4 wyspach. Jest to świetna baza wypadowa na wycieczki do pobliskich wiosek rybackich. W mieście znajdziemy operę, gdzie rocznie wystawianych jest około 100 spektakli. Odbywa się tu również międzynarodowy festiwal fotografii Nordic Light.

Trollstigen

Druga z tras, którą musicie się przejechać to Trasa Trolli. Droga ta położona jest na południe od miejscowości Andalsnes w gminie Rauma. Sama droga jest o tyle ciekawa, że składa się z 11 sempertyn zakręcających pod kątem 180 stopni. Dodatkowo jest ona stroma, średnie nachylenie drogi wynosi bowiem około 9%. Prowadzi ona na szczyt Stigrora położonego na wysokości 858m nad poziomem morza. Jadąc tą drogą mija się wodospad Stigfossen oraz słynny znak: “Uwaga Trolle”. Z parkingu na szczycie trasy znajduje się punkt widokowy, z którego można oglądać wodospad. Okoliczny krajobraz jest wręcz zniewalający.

Jadąc dalej drogą, mijając po drodze przepiękne krajobrazy, wodospady, rzeki dojedziemy do Geriangerfjord – jednego z najsłynniejszych fiordów w Norwegii, nazywanego często klejnotem w koronie norweskich fiordów.

Został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on w okolicy miasteczka Geiranger. Okalają go przepiękne góry, spośród których spływają wodospady – Siedmiu Sióstr, Ślubny Welon, Zalotnik. Miasteczko Geiranger i okolice można zwiedzać na kilka sposobów. Można wybrać się na wycieczkę promem po fjordzie, podczas którego można podpłynąć do wodospadu Siedmiu Sióstr . Nie jest to najtańsza opcja, ale przeżycia są niesamowite. Można również wybrać się na jedną z tras trekkingowych prowadzących do wodospadu. Dla bardziej leniwych są też punkty widokowe umiejscowione na szczycie Drogi Orłów lub Flydalsujvet. To drugie miejsce ma w sobie coś z zakazanego owocu. Dotarcie tu gwarantuje niezapomniane przeżycia. Jest to bowiem cypel zawieszony na wysokości 305m nad skalistymi zboczami góry (zdjęcie poniżej).

Dajcie znać, czy przekonałam Was do podróży w te niesamowite miejsca. 🙂

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG