Funchal - co warto zobaczyć – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Funchal – co warto zobaczyć

Funchal – co warto zobaczyć

Funchal – stolica uwielbianej przez nas Madery na wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Poniżej przedstawiam Wam listę rzeczy, które warto zrobić będąc w Funchal oraz listę rzeczy, które warto tam zobaczyć. O pozostałych mega ciekawych miejscach na Maderze piszemy TU.

klimatyczna uliczka w Funchal

Funchal to bardzo urokliwe miasto z całą masą różnych atrakcji. Na zwiedzanie stolicy warto zarezerwować sobie przynajmniej 1 popołudnie. Miasto obfituje w mnóstwo pięknych, urokliwych, wąskich uliczek ze sporą ilością knajp i restauracji. Jedną z nich jest jedna z najstarszych uliczek – Santa Maria Street. Przechodząc tą ulicą, możemy podziwiać artystycznie i bardzo kolorowo pomalowane drzwi w starych kamienicach. Spójrzcie sami! Prawda że robią wrażenie?

ciekawe drzwi, Funchal

 

Funchal, Madera

piękne drzwi, Funchal, Madera

Mercaco dos Lavradores

Miejski targ. W dwupiętrowym budynku sprzedaj się głównie warzywa, owoce, ryby i kwiaty, chociaż można tam znaleźć coraz więcej stoisk z pamiątkami. Świetna okazja do skosztowania rozmaitych odmian marakui i innych owoców. Osoby bardziej czułe, muszą przygotować się na towarzyszący na całym targowisku nieprzyjemny zapach ryb. Targ jednak przyciąga całą rzeszę turystów, którzy mogą tu kupić lokalne produkty i świeże rybki. My wróciliśmy stamtąd z całą siatą marakui, która występuje na Maderze w kilku ciekawych odmianach i smakach.

stoisko z owocami na targu w Funchal

stoisko z rybami na targu w Funchal

Targ kwiatowy, Funchal

Teleferico

Ciekawym i widowiskowym elementem wizyty w Funchal może być przejażdżka jedną z kolejek linowych. Jak dla nas – jedna z najlepszych atrakcji – zdecydowanie zrobiła na nas największe wrażenie. Podróż w 1 stronę trwa około 15 minut. Widok z góry na całą stolicę zapiera dech w piersiach! Koszt takiej przejażdżki to: dorośli – w 1 stronę 10 € w obie 15 , dzieci między 7 a 14 rokiem życia odpowiednio 5 i 7,5 €. Do biletu można od razu wykupić pakiet łączny z wejściem do ogrodu Monte Palace, Ogrodu botanicznego lub wszystko razem.

Panorama Funchal z Teleferico

Widok z Teleferico, Funchal

Monte Palace

To kolejne miejsce, którego zdecydowanie nie można pominąć. Ogród bogaty jest w wiele atrakcji m.in. ogromną ilość pięknych kwiatów, roślin, wodospadów, fontann. W środku można także wstąpić do Muzeum Minerałów co jest już wliczone w cenę biletu. Tego nie da się opisać to trzeba zobaczyć!

Monte Palace, Funchal

Monte Palace, Funchal

W ogrodzie możemy także znaleźć kilka elementów rodem z Azji 😊

Monte Palace, Funchal

Z ogrodu można także podziwiać niesamowitą panoramę miasta.

panorama Funchal z Monte Palace

Kolejną ciekawostką jest zjazd z góry Monte na wiklinowych sankach, prowadzonych przez elegancko ubranych panów w słomianych kapeluszach. Nie jest to jednak tania atrakcja i my postanowiliśmy ją sobie odpuścić 😊 Dodatkowo nasz rezydent wspomniał, że często panowie prowadzący nietypowy cały dzień raczą się maderyjskim winem, które z resztą do najlżejszych nie należy co dodatkowo zniechęciło nas do spróbowania tego rodzaju atrakcji 😉

Blandy’s Wine Lodge – Muzeum wina

Kolejnym must visit jest muzeum wina – najstarsza i najsłynniejsza winnica. Można poznać tam historię oraz krótki proces wytwarzania tego trunku. Oczywiście przewidziana jest także degustacja 😊 Wino Madera jest bardzo wyraziste, słodkie, i mocniejsze niż inne typowe wina, ze względu na dodatek spirytusu. Ma charakterystyczny smak – trochę jakby suszonej śliwki. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na temat kuchni maderyjskiej koniecznie przeczytajcie nasz wpis dotyczący tej tematyki pt: “SMAKI MADERY“.

muzeum wina, Funchal

Stolica wyspy Madera jest mega kolorowa – jak widać na powyższych zdjęciach. 🙂 My zdecydowanie polecamy to miejsce.

Wszystkie najciekawsze miejsca w Funchal zaznaczyliśmy na poniższej mapie:

W poszukiwaniu tanich lotów na Maderę pomoże Wam poniższa wyszukiwarka:

 

Please follow and like us:
error0

YOU MIGHT ALSO LIKE

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG