Islandia-  praktyczne porady i informacje – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Islandia-  praktyczne porady i informacje

Islandia-  praktyczne porady i informacje

W ostatnim czasie można znaleźć bardzo niedrogie bilety na Islandię – praktycznie z całej Polski. Ceny biletów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w obie strony – w zależności od rodzaju linii lotniczych, terminu wyjazdu czy tez miejsca wylotu. Warto więc wybrać się na ta magiczną wyspę.

Poniżej znajdziecie kilka praktycznych informacji dotyczących poruszania się po wyspie, sezonów tam panujących czy cen.

Jak się poruszać po wyspie?

Najłatwiejszym i zarazem najlepszym sposobem poruszania się po wyspie jest wynajęcie samochodu lub kampera. Islandia ma bardzo dobrą infrastrukturę przygotowaną specjalnie dla miłośników podróżowania kamperem. W każdej większej miejscowości (a uwierzcie mi, nawet te duże mają zaledwie po kilka tysięcy mieszkańców) znajdziecie kempingi wyposażone w prysznice, zadbane łazienki i kuchnie. Dużą popularnością cieszą się na Islandii auta z napędem 4×4. Większość wypożyczalni samochodowych znajduje się w tej samej miejscowości co lotnisko – w Keflavik. Warto jest zarezerwować auto z wyprzedzeniem – dostaniecie wtedy dużo lepszą cenę. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w ubezpieczenie przedniej szyby. Drogi, bardzo często szutrowe sprzyjają ryskom i pęknięciom. Jeśli chcecie zatem uniknąć problemów podczas oddania auta, radzę doubezpieczyć się odpowiednio. My zdecydowaliśmy się na wynajęcie minikampera. Był to całkiem dobry wybór. Auto może niewielkie, ale całkiem dobrze radziło sobie w trasie, ogrzewanie też bardzo nam się przydało.

Islandia

Kiedy jechać?

Islandia jest bardzo popularnym kierunkiem przez cały rok. W zależności od tego co chcielibyście zobaczyć możecie wybrać różne pory roku. Wyspa ta zupełnie inaczej wygląda zimą i latem. Inne atrakcje można podziwiać o różnych porach roku.

Pory roku na Islandii są dwie – letnia i zimowa. Pory te zupełnie pokrywają się z sezonem turystycznym – bardzo wysokim latem i niższym zimą. Warto zatem przemyśleć, czy zależy Wam na dużej ilości turystów na wyspie, czy względnym spokoju. Szczyt sezonu turystycznego na Islandii zaczyna się od początku czerwca, a kończy pod koniec sierpnia. Najbardziej suchymi miesiącami są maj oraz wrzesień. Pozostałe miesiące – od początku października do kwietnia to okres, w którym najmniejsza ilość turystów odwiedza wyspę.

Istotną sprawą przy wyborze terminu wyjazdu są ceny. Sezon letni charakteryzuje się tym, że ceny na wyspie rosną. Zimą można dużo taniej wynająć auto, czy też zorganizować nocleg.

Islandia

Islandia

Pogoda latem i zimą

Zima na Islandii ma stosunkowo łagodny charakter. Temperatura rzadko spada poniżej 0 stopni. Większym problemem są tam jednak wichury, które bardzo często skutecznie uniemożliwiają zwiedzanie i przemieszczanie się po wyspie. Zdarzają się również śnieżyce powodujące paraliż na drogach. Częsta zmiana pogody powodowana jest przez zmieszanie ciepłego powietrza podsyłanego przez Prąd Zatokowy (który płynie znad Karaibów) z arktycznym powietrzem pochodzącym z północy. Zimą warto zatem sprawdzać na bieżąco prognozy pogody oraz komunikaty i ostrzeżenia zamieszczane na oficjalnych stronach Instytutu Meteorologii.

Lato na Islandii nie należy z kolei do najcieplejszych. Średnie temperatury w miesiącu wynoszą około 13-15 stopni. Poza tym na wyspie wieje wtedy dużo większy wiatr niż zimą. Warto jest zatem zabrać ciepłe rzeczy- koniecznie kurtkę. Dlatego też, jeśli lubicie spędzać lato w ciepłych krajach leżąc na plażach, to ten kierunek raczej powinniście sobie odpuścić.

Islandia – wrzesień

Co warto zobaczyć zimą?

Niewątpliwie największą atrakcją Islandii podczas okresu zimowego jest zorza polarna. Przyciąga ona co roku rzesze turystów. Można ją podziwiać już od września do początku kwietnia. Podstawowym warunkiem jest jednak przejrzyste niebo i ciemna noc. Jest to również odpowiedni termin na przejażdżki skuterami śnieżnymi czy też uprawianie sportów zimowych. Zimą można też zwiedzać jaskinie lodowe oraz obserwować foki przesiadujące na lagunie lodowej.

Islandia - lodowiec

Islandia – laguna

Niestety nie wszystkie atrakcje można oglądać zimą. Atrakcje położone w interiorze są niedostępne dla turystów. Zaliczają się do nich między innymi: pola geotermalne w Kerlingarfjoll czy rezerwat przyrody Fjallabaki.

Czego nie zobaczycie na Islandii latem

Latem na Islandii nie ma możliwości zwiedzania lodowca- lód jest wtedy za cienki, żeby eksplorować jaskinie. Podczas tej pory roku nie ma możliwości oglądania zorzy polarnej – z powodu białych nocy.

Co zabrać ze sobą na Islandię

Bezdyskusyjne należy zabrać ze sobą ciepłe rzeczy – kurtka, czapka, szalik i rękawiczki to niezbędnik – i to nie ważne czy jedziecie latem czy zimą. Pogoda jest tam bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Polecam też zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście niezbędnikiem jest aparat fotograficzny czy kamera. Ze względu na fakt, że na Islandii pracuje bardzo dużo polaków (w wypożyczalni auta, z której korzystaliśmy ostatnio pracowali sami Polacy), proponuję zabrać papierosy i alkohol – i tu całkiem serio. Po samym przylocie – już na lotnisku mieliśmy pytania (od osób z wypożyczalni auta) o alkohol i papierosy, które to chętnie by zakupili. W związku z faktem, że Islandia do najtańszych krajów nie należy, sprzedaż tych artykułów może się okazać całkiem dobrym pomysłem.

Przydatne linki:

Aktualna prognoza pogody i ostrzeżenia

Instytut Meteorologii

Aktualne informacje dot. stanu dróg

Prognoza występowania zorzy polarnej Facebook

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG