Jamajka - informacje praktyczne – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Jamajka – informacje praktyczne

Jamajka – informacje praktyczne 

Na Jamajce byliśmy w zeszłym roku w maju. Kraj ten szczerze mówiąc troszkę nas zawiódł jeśli chodzi o jego wdzięki. Miłośników Jamajki zapewne nie odstraszą moje porady i uwagi związane z bezpieczeństwem w tym kraju. Dla wytrwałych podróżników chcących przeżyć przygodę z dreszczykiem przygotowałam zestawienie praktycznych informacji o Jamajce. Z pewnością przydadzą się każdemu, kto chce wybrać się w ten zakątek globu.

Jamajka – informacje praktyczne – położenie kraju

Jamajka to niewielka wysepka położona na Morzu Karaibskim w Archipelagu Wielkich Antyli. Na północ od Jamajki znajduje się Kuba, natomiast na wschód – Haiti. Powierzchnia wyspy wynosi 10 991 km2. Zaludnienie wynosi obecnie około 2,7 mln mieszkańców.

Jak dojechać na Jamajkę

Obecnie nie ma większego problemu, żeby znaleźć bezpośrednie połączenie z Polski na jamajkę. Takie przeloty kosztują zazwyczaj od 1500 – 2800 zł w obie strony. My oczywiście nie lubimy prostych rozwiązań i lecieliśmy do Montego Bay z …. Belgii. Koszt takiego przelotu wyniósł nas 1150 zł w obie strony. Jeśli możecie sobie pozwolić na opcję last minute, to możecie upolować bardzo fajne oferty na przełomie kwietnia i maja z Polski do Montego Bay lub Kingston lotem czarterowym na poziomie 1200-1300 zł w obie strony.

lądowanie na Jamajce

Poniżej nasza wyszukiwarka lotów:

Kiedy jechać na Jamajkę

Jamajka jest położona w strefie klimatu podrównikowego i tropikalnego. Temperatura powietrza i wody jest podobna przez cały rok i wynosi około 27 C.  Również noce są tu bardzo ciepłe. Temperatura powietrza w nocy waha się od 22-26 C. Śmiało mogę stwierdzić, że temperatura wody na Jamajce jest jedną z najwyższych w jakich udało mi się być – nie licząc oczywiście gorących źródeł. 🙂 Wynosi ona około 26-28 C, więc średnio da się w niej odetchnąć od prażącego słońca. Powietrze jest tu bardzo wilgotne. Niestety obszar ten jest narażony na dość częste huragany.

zachód słońca na jednej z popularnych plaż na Jamajce

Najlepszym okresem na wypoczynek na Jamajce jest termin od grudnia do marca. Wtedy częstotliwość opadów jest najmniejsza. Sezon o wzmożonej ilości dni deszczowych zaczyna się w połowie kwietnia. Natomiast w okresie naszych wakacji i jesieni zaczyna się na Jamajce sezon huraganowy.

Strefa czasowa

Jamajka znajduje się w strefie czasowej: GMT -5.00. Czas na Jamajce różni się od czasu polskiego o 6 godzin. Zatem po przylocie na Jamajkę zegarki należy cofnąć o 6 godzin.

Przepisy wizowe

Do roku 2012 obywatele Polski byli zobowiązani do posiadania wizy turystycznej, którą można było nabyć na lotnisku. Jednak od roku 2013 ten obowiązek został zniesiony dla osób, które chcą przebywać na wyspie do 30 dni.

Przepisy celne

Dość interesującą rzeczą jest fakt, że robiąc zakupy na Jamajce nie ma możliwości odzyskania zapłaconego VATu.

Jak się poruszać po kraju

Poruszanie się po wyspie nie jest bardzo trudne. Istnieje tam całkiem nieźle rozwinięta sieć autobusów komunikująca największe miasta na wyspie. Bilety są niedrogie, jednak rozkłady jazdy bardzo często nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeśli zatem zależy Wam na szybkim przemieszczaniu się po wyspie, radzę zrezygnować z podróżowania komunikacją publiczną.

Jazda autem po Jamajce nie należy do najłatwiejszych. Wiele dróg jest w bardzo złym stanie. Niektóre są nieutwardzone. Bardzo częstym widokiem na drodze jest przechadzające się drogą bydło hodowlane, które często uniemożliwia przejazd. Należy liczyć się też z tym, że mieszkańcy wyspy wszechobecny luz i chillout wykazują również za kierownicą. Należy zatem zastanowić się czy nie lepiej jest wynająć samochód z kierowcą. My tak właśnie zrobiliśmy nie żałujemy. Lukas, który obwoził nas po najciekawszych miejscach na wyspie doskonale wiedział jak się poruszać autem. Dodatkowym plusem było to, że o każdym z miejsc dużo nam opowiadał. Był też (podobnie jak każdy Jamajczyk) miłośnikiem muzyki, więc zaprezentował nam całą kolekcję ciekawych utworów. 🙂

Minusem podróżowania po Jamajce wynajętym samochodem może być również cena wynajmu auta w wypożyczalni. Nie należy ona bowiem do najtańszych. Obowiązkowe ubezpieczenia również są bardzo drogie. Porównując cenę wynajmu samego pojazdu w wypożyczalni i wynajęcie prywatnego auta z kierowcą ze zdumieniem stwierdziliśmy, że ta druga opcja kosztowała nas mniej.

Jeślibyście jednak zdecydowali się na samodzielne wynajęcie auta pamiętajcie, że w tym celu musicie okazać międzynarodowe prawo jazdy. Po Jamajce poruszamy się ruchem lewostronnym.

drogi na Jamajce

autem po Jamajce

Bezpieczeństwo na Jamajce

Jamajka nie należy do krajów bezpiecznych. My sami nie czuliśmy się tam bezpiecznie. Na ulicach, na plażach pełno jest handlarzy narkotyków, którzy bezpardonowo zaczepiają każdego przechodnia oferując swoje towary. Bardzo dużo jest również artykułów o lokalnych wojnach gangów, handlarzy narkotyków. Byliśmy świadkami kilku bójek z użyciem noża i awantur – nawet na plaży. Nie należy przemieszczać się wieczorami po wyspie – głównie po stolicy Jamajki – Kingston. To tu odbywają się najgorętsze lokalne konflikty i strzelaniny.

Większość drogich hoteli posiada ochronę i prywatne plaże. Decydując się na wyjazd na Jamajkę weźcie to pod uwagę.

prywatne plaże na Jamajce

Warto zachować szczególną ostrożność, jednak nie należy wpadać w panikę czy obsesję. Na Jamajce – tak jak wszędzie można spotkać zarówno cudownych, miłych i pomocnych ludzi jak i takich, których nie chcielibyście spotkać nigdy na swojej drodze. Tak jak wszędzie jest to loteria. Pomimo naszych niezbyt miłych przygód na Jamajce, spotkaliśmy tam również serdeczne, miłe i bardzo pozytywne osoby.

Bardzo podobały nam się fryzury mieszkańców Jamajki. Przeróżne wariacje na temat dredów, warkoczy, koków i kucyków zadziwiały nas niemalże codziennie.

kolorowe jamajskie domki

Bieżące dane dotyczące bezpieczeństwa w tym kraju znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które umieszcza komunikaty o sytuacji na wyspie. Link do strony znajdziecie TU.

Waluta

Walutą na Jamajce jest jamajski dolar (JMD). Jednak praktycznie wszędzie (w niemal każdym sklepie) możecie też płacić dolarami amerykańskimi czy kanadyjskimi. Ważne jest natomiast, że nie można wwozić i wywozić z kraju jamajskiej waluty.

Język

Na Jamajce są 2 języki urzędowe – angielski oraz kreolski jamajski. Muszę przyznać, że większość jamajczyków mówi slangiem – połączeniem tych 2 języków. Czasami bardzo ciężko jest zrozumieć o co chodzi mieszkańcom. Nie dość, że łączą oba języki to jeszcze uwielbiają (podobnie jak australijczycy) skróty.

Napięcie w sieci

Na Jamajce znajdziecie zarówno amerykańskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory u góry, jeden okrągły na dole pośrodku)  jak i japońskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory pośrodku) gniazdka. Napięcie w gniazdkach wynosi 110 V. W sklepach i w większości hoteli możecie zaopatrzyć się w przejściówki.

Ceny na Jamajce

Jamajka nie należy do najtańszych krajów. Bliskie sąsiedztwo z USA (lot z Nowego Jorku na Jamajkę trwa kilka godzin) powoduje, że w tym kraju dominują turyści właśnie z USA i Kanady co powoduje, że ceny w tym kraju są dość wysokie.

Placówki dyplomatyczne

Polska nie posiada placówki dyplomatycznej na Jamajce. Najbliższa ambasada jest w Caracas w Wenezueli. Posiada natomiast Konsulat.

Adres Konsulatu w Kingston:

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kingston

Jamajka, Kingston, 35 Millsborough Crescent, Kingston
tel.: (00-876) 927-63-06
fax: (00-876) 978-92-13

Adres ambasady w Caracas:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Los Naranjos, Valle Arriba, 1060
tel.: +58 212 9911461
tel. dyżurny: +58 412 262 21 65
fax: +58 212 9922164

 

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG