Jamajka - informacje praktyczne – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Jamajka – informacje praktyczne

Jamajka – informacje praktyczne 

Na Jamajce byliśmy w zeszłym roku w maju. Kraj ten szczerze mówiąc troszkę nas zawiódł jeśli chodzi o jego wdzięki. Miłośników Jamajki zapewne nie odstraszą moje porady i uwagi związane z bezpieczeństwem w tym kraju. Dla wytrwałych podróżników chcących przeżyć przygodę z dreszczykiem przygotowałam zestawienie praktycznych informacji o Jamajce. Z pewnością przydadzą się każdemu, kto chce wybrać się w ten zakątek globu.

Jamajka – informacje praktyczne – położenie kraju

Jamajka to niewielka wysepka położona na Morzu Karaibskim w Archipelagu Wielkich Antyli. Na północ od Jamajki znajduje się Kuba, natomiast na wschód – Haiti. Powierzchnia wyspy wynosi 10 991 km2. Zaludnienie wynosi obecnie około 2,7 mln mieszkańców.

Jak dojechać na Jamajkę

Obecnie nie ma większego problemu, żeby znaleźć bezpośrednie połączenie z Polski na jamajkę. Takie przeloty kosztują zazwyczaj od 1500 – 2800 zł w obie strony. My oczywiście nie lubimy prostych rozwiązań i lecieliśmy do Montego Bay z …. Belgii. Koszt takiego przelotu wyniósł nas 1150 zł w obie strony. Jeśli możecie sobie pozwolić na opcję last minute, to możecie upolować bardzo fajne oferty na przełomie kwietnia i maja z Polski do Montego Bay lub Kingston lotem czarterowym na poziomie 1200-1300 zł w obie strony.

lądowanie na Jamajce

Poniżej nasza wyszukiwarka lotów:

Kiedy jechać na Jamajkę

Jamajka jest położona w strefie klimatu podrównikowego i tropikalnego. Temperatura powietrza i wody jest podobna przez cały rok i wynosi około 27 C.  Również noce są tu bardzo ciepłe. Temperatura powietrza w nocy waha się od 22-26 C. Śmiało mogę stwierdzić, że temperatura wody na Jamajce jest jedną z najwyższych w jakich udało mi się być – nie licząc oczywiście gorących źródeł. 🙂 Wynosi ona około 26-28 C, więc średnio da się w niej odetchnąć od prażącego słońca. Powietrze jest tu bardzo wilgotne. Niestety obszar ten jest narażony na dość częste huragany.

zachód słońca na jednej z popularnych plaż na Jamajce

Najlepszym okresem na wypoczynek na Jamajce jest termin od grudnia do marca. Wtedy częstotliwość opadów jest najmniejsza. Sezon o wzmożonej ilości dni deszczowych zaczyna się w połowie kwietnia. Natomiast w okresie naszych wakacji i jesieni zaczyna się na Jamajce sezon huraganowy.

Strefa czasowa

Jamajka znajduje się w strefie czasowej: GMT -5.00. Czas na Jamajce różni się od czasu polskiego o 6 godzin. Zatem po przylocie na Jamajkę zegarki należy cofnąć o 6 godzin.

Przepisy wizowe

Do roku 2012 obywatele Polski byli zobowiązani do posiadania wizy turystycznej, którą można było nabyć na lotnisku. Jednak od roku 2013 ten obowiązek został zniesiony dla osób, które chcą przebywać na wyspie do 30 dni.

Przepisy celne

Dość interesującą rzeczą jest fakt, że robiąc zakupy na Jamajce nie ma możliwości odzyskania zapłaconego VATu.

Jak się poruszać po kraju

Poruszanie się po wyspie nie jest bardzo trudne. Istnieje tam całkiem nieźle rozwinięta sieć autobusów komunikująca największe miasta na wyspie. Bilety są niedrogie, jednak rozkłady jazdy bardzo często nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeśli zatem zależy Wam na szybkim przemieszczaniu się po wyspie, radzę zrezygnować z podróżowania komunikacją publiczną.

Jazda autem po Jamajce nie należy do najłatwiejszych. Wiele dróg jest w bardzo złym stanie. Niektóre są nieutwardzone. Bardzo częstym widokiem na drodze jest przechadzające się drogą bydło hodowlane, które często uniemożliwia przejazd. Należy liczyć się też z tym, że mieszkańcy wyspy wszechobecny luz i chillout wykazują również za kierownicą. Należy zatem zastanowić się czy nie lepiej jest wynająć samochód z kierowcą. My tak właśnie zrobiliśmy nie żałujemy. Lukas, który obwoził nas po najciekawszych miejscach na wyspie doskonale wiedział jak się poruszać autem. Dodatkowym plusem było to, że o każdym z miejsc dużo nam opowiadał. Był też (podobnie jak każdy Jamajczyk) miłośnikiem muzyki, więc zaprezentował nam całą kolekcję ciekawych utworów. 🙂

Minusem podróżowania po Jamajce wynajętym samochodem może być również cena wynajmu auta w wypożyczalni. Nie należy ona bowiem do najtańszych. Obowiązkowe ubezpieczenia również są bardzo drogie. Porównując cenę wynajmu samego pojazdu w wypożyczalni i wynajęcie prywatnego auta z kierowcą ze zdumieniem stwierdziliśmy, że ta druga opcja kosztowała nas mniej.

Jeślibyście jednak zdecydowali się na samodzielne wynajęcie auta pamiętajcie, że w tym celu musicie okazać międzynarodowe prawo jazdy. Po Jamajce poruszamy się ruchem lewostronnym.

drogi na Jamajce

autem po Jamajce

Bezpieczeństwo na Jamajce

Jamajka nie należy do krajów bezpiecznych. My sami nie czuliśmy się tam bezpiecznie. Na ulicach, na plażach pełno jest handlarzy narkotyków, którzy bezpardonowo zaczepiają każdego przechodnia oferując swoje towary. Bardzo dużo jest również artykułów o lokalnych wojnach gangów, handlarzy narkotyków. Byliśmy świadkami kilku bójek z użyciem noża i awantur – nawet na plaży. Nie należy przemieszczać się wieczorami po wyspie – głównie po stolicy Jamajki – Kingston. To tu odbywają się najgorętsze lokalne konflikty i strzelaniny.

Większość drogich hoteli posiada ochronę i prywatne plaże. Decydując się na wyjazd na Jamajkę weźcie to pod uwagę.

prywatne plaże na Jamajce

Warto zachować szczególną ostrożność, jednak nie należy wpadać w panikę czy obsesję. Na Jamajce – tak jak wszędzie można spotkać zarówno cudownych, miłych i pomocnych ludzi jak i takich, których nie chcielibyście spotkać nigdy na swojej drodze. Tak jak wszędzie jest to loteria. Pomimo naszych niezbyt miłych przygód na Jamajce, spotkaliśmy tam również serdeczne, miłe i bardzo pozytywne osoby.

Bardzo podobały nam się fryzury mieszkańców Jamajki. Przeróżne wariacje na temat dredów, warkoczy, koków i kucyków zadziwiały nas niemalże codziennie.

kolorowe jamajskie domki

Bieżące dane dotyczące bezpieczeństwa w tym kraju znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które umieszcza komunikaty o sytuacji na wyspie. Link do strony znajdziecie TU.

Waluta

Walutą na Jamajce jest jamajski dolar (JMD). Jednak praktycznie wszędzie (w niemal każdym sklepie) możecie też płacić dolarami amerykańskimi czy kanadyjskimi. Ważne jest natomiast, że nie można wwozić i wywozić z kraju jamajskiej waluty.

Język

Na Jamajce są 2 języki urzędowe – angielski oraz kreolski jamajski. Muszę przyznać, że większość jamajczyków mówi slangiem – połączeniem tych 2 języków. Czasami bardzo ciężko jest zrozumieć o co chodzi mieszkańcom. Nie dość, że łączą oba języki to jeszcze uwielbiają (podobnie jak australijczycy) skróty.

Napięcie w sieci

Na Jamajce znajdziecie zarówno amerykańskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory u góry, jeden okrągły na dole pośrodku)  jak i japońskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory pośrodku) gniazdka. Napięcie w gniazdkach wynosi 110 V. W sklepach i w większości hoteli możecie zaopatrzyć się w przejściówki.

Ceny na Jamajce

Jamajka nie należy do najtańszych krajów. Bliskie sąsiedztwo z USA (lot z Nowego Jorku na Jamajkę trwa kilka godzin) powoduje, że w tym kraju dominują turyści właśnie z USA i Kanady co powoduje, że ceny w tym kraju są dość wysokie.

Placówki dyplomatyczne

Polska nie posiada placówki dyplomatycznej na Jamajce. Najbliższa ambasada jest w Caracas w Wenezueli. Posiada natomiast Konsulat.

Adres Konsulatu w Kingston:

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kingston

Jamajka, Kingston, 35 Millsborough Crescent, Kingston
tel.: (00-876) 927-63-06
fax: (00-876) 978-92-13

Adres ambasady w Caracas:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Los Naranjos, Valle Arriba, 1060
tel.: +58 212 9911461
tel. dyżurny: +58 412 262 21 65
fax: +58 212 9922164

 

Please follow and like us:
0

36 Comments

 • Anna

  Jestem pod wrażeniem. Dużo informacji na temat kraju.

  Lipiec 17, 2018 - 2:19 pm Reply
 • Asia

  Wow! Nie wiedziałam, że można znaleźć takie takie loty! Świetne zdjęcia i przydatne informacje!

  Lipiec 17, 2018 - 2:24 pm Reply
 • Beata Herbata

  No tak, słyszałam że bezpiecznie to tam nie jest i na dłuższą metę biali nie są bezpieczni. Ale ta woda… bajka… Jeżeli już to wybrałabym prywatne plaże chociaż z drugiej strony lubię poznawać dany kraj od kuchni 🙂

  Lipiec 17, 2018 - 2:59 pm Reply
 • Maja

  Zawsze chciałam tam pojechać, super post i świetle zdjęcia! Będę zaglądać częściej 🙂

  Lipiec 17, 2018 - 3:15 pm Reply
 • Rafiq

  Dla samych widoków z plaży warto tam jechać ❤ zachód słońca jak z bajki. idealne miejsce na wypoczynek 😉

  Lipiec 17, 2018 - 3:20 pm Reply
 • repetitio

  i wypada teraz zaśpiewać jak 5’nizza:
  🙂
  Ямайка! Я наверно родился в майке.
  На твоих руках
  На моих ногах – песок
  Я хожу без носок, босиком.
  Мои волосы ниже стандарта
  Мне нужна твоя карта,
  Ма-моя-моя-моя-моя-моя-моя-Ямайка

  Lipiec 17, 2018 - 3:58 pm Reply
 • repetitio

  Ямайка! Я наверно родился в майке.
  На твоих руках
  На моих ногах – песок
  Я хожу без носок, босиком.
  Мои волосы ниже стандарта
  Мне нужна твоя карта,

  Ма-моя-моя-моя-моя-моя-моя-Ямайка

  Lipiec 17, 2018 - 3:59 pm Reply
 • Wesellerka

  Bardzo fajne informacje.

  Lipiec 17, 2018 - 9:13 pm Reply
 • Aldona

  Plusem jest tani lot, ale minusem bezpieczeństwo i ceny. Tak czy owak, gdyby nadarzyła się okazja, pofrunęłabym na skrzydłach 🙂

  Lipiec 18, 2018 - 7:10 am Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Dokładnie, w przypadku Jamajki należy rozważyć wszystkie za i przeciw. 🙂

   Lipiec 18, 2018 - 11:56 am Reply
 • Holly

  Ogólnie bardzo lubię czytać o podróżach, Ale ten rejon jakoś mnie nie pociąga

  Lipiec 18, 2018 - 10:06 am Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Na naszej stronie mamy dużo innych kierunków, zapraszamy do pozostałych artykułów. 🙂

   Lipiec 18, 2018 - 11:56 am Reply
 • Marta

  I takie informacje przed podroza sa na wage zlota. Swietne kompendium 😉

  Lipiec 18, 2018 - 11:44 am Reply
 • NewEnglandBlog.pl

  Kocham Karaiby. Marzy mi się Meksyk, ale kusisz Jamajką.

  Lipiec 18, 2018 - 12:00 pm Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   O Meksyku tez niedługo napiszemy. Materiału z kilku lat mamy dużo, ale czasu brak.. 🙂

   Lipiec 18, 2018 - 12:51 pm Reply
 • Ciekawska Magdalena

  Mmm walakacke w takim miejscu

  Lipiec 18, 2018 - 12:12 pm Reply
 • Ewa

  Choć Jamajka jest piękna, tak bezpieczeństwo jest dla mnie najważniejszym punktem, gdy wybieramy miejsce urlopu. Nie zdecydowałabym się na ten kraj, głównie z tego właśnie powodu.

  Lipiec 18, 2018 - 12:20 pm Reply
 • Warsztat Podróży

  Fryzury Pan z kaszubskich wysp najlepsze !

  Lipiec 19, 2018 - 1:21 pm Reply
 • Wiola

  Świetne, przydatne i praktyczne porady dotyczące Jamajki! Na razie się tam
  Nie wybieramy? Ale
  Kto wie! Dzięki za super wpis!

  Lipiec 19, 2018 - 1:53 pm Reply
 • gosia

  Jaki cudowny kraj, jeszcze piękniejsze zdjęcia. Aż muszę zamówić męża na wyjazd. Cudownie było przenieść się choć na chwilę w to urzekające miejsce:)

  Lipiec 19, 2018 - 3:57 pm Reply
 • Sikoreczka

  Dziękuję za wyczerpujące informacje. Bardzo miło tutaj.
  Pozdrawiam

  Lipiec 19, 2018 - 5:18 pm Reply
 • Edyta | SimplyHappy

  Super, praktyczny wpis! Bardzo podoba mi się zdjęcie jamajczyka z rozwianymi włosami na tle palm. To chyba taka kwintesencja tego miejsca

  Lipiec 19, 2018 - 8:30 pm Reply
 • Karolina / Nasze Bąbelkowo

  Nie sądziłam, że jest tam aż tak niebezpiecznie…Raczej bym się nie wybrała – zwłaszcza że najczęściej podróżujemy z dzieckiem, więc przede wszystkim musimy myśleć o jego bezpieczeństwie.

  Lipiec 20, 2018 - 2:37 am Reply
 • Eliza Żywicka

  super blog, jestem zachwycona <3

  Lipiec 22, 2018 - 6:35 am Reply
 • Agnieszka

  Piękny kraj, piękna Pułtusk i ten luz. Idealne miejsce na wypoczynek. Moje niedoscignione marzenie.

  Lipiec 22, 2018 - 6:53 am Reply
 • Ciekawska Magdalena

  Bardzo fajna cena was wyszła na Jamajke

  Lipiec 22, 2018 - 7:25 am Reply
 • Kat Nems

  Mam kilku znajomych właśnie z Jamajki, którzy już kilkakrotnie mnie do siebie zapraszali. Może w końcu się dam namówić:)

  Lipiec 22, 2018 - 7:36 am Reply
 • paulina

  Marzę o tym kierunku. Trochę mnie jednak odległość przeraża i lot z dziećmi

  Lipiec 22, 2018 - 7:48 am Reply
 • Kasia

  Co znaczy nie najtańsze? Pisalibyście jakieś przykładowe ceny? Np hoteli czy jedzenia

  Lipiec 22, 2018 - 1:11 pm Reply
 • Marcin

  Hej Kasia,
  Thx za artykol, przyda sie :p
  jezeli moglbym Cie o cos prosic..- Chodzi mi o ten wynajem auta lub auta z kierowca bo mam dylemat, a w lutym 2019 lece na 2-tyg trip tam.
  Pzdr

  Sierpień 25, 2018 - 3:09 pm Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Cześć Marcin, ciężko coś doradzić w tym temacie – my jeździliśmy z kierowcą. Poznaliśmy go już na miejscu. Ogólnie wynajem auta nie jest za tani na Jamajce, a taka podróż z lokalnym kierowcą wyszła podobnie co wynajem auta – może nawet trochę taniej. Plusem jest też to, że zna on lokalne drogi, które nie są w idealnym stanie i na pewno lepiej sobie poradzi z organizacją. Trzeba jednak wybrać odpowiednią osobę, bo dużo jest tam “szemranych” typów. 🙂 Lokalny transport publiczny odradzam.

   Sierpień 26, 2018 - 7:10 am Reply
 • Marcin

  Hej Kasia,
  Swietny artykul, zaczerpne troche info :).
  Ja mam bilety kupione na luty 2019 ;p .
  Mam pytanko odnosnie tego transportu na Jam… jestes w stanie cos doradzic ?

  Sierpień 25, 2018 - 7:22 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG