JAPONIA - TOP 10- co warto zobaczyć w Japonii – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

JAPONIA – TOP 10- co warto zobaczyć w Japonii

JAPONIA – TOP 10- co warto zobaczyć w Japonii

Japonia to kraj, który zawsze chcieliśmy zobaczyć, zatem gdy tylko pojawiły się mega tanie bilety do Tokio z Brukseli, bez wahania je zakupiliśmy. Długo zastanawialiśmy się które miejsca zobaczyć i jak to zrobić w dość krótkim czasie. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wynajęcie kampera i podróżowaniu po Japonii właśnie w ten sposób. O plusach i minusach takiego zwiedzania Japonii oraz prawnych aspektach wynajmu auta w Japonii przeczytacie TU.

ulice Tokio

W tym artykule natomiast wyszczególniłam najważniejsze miejsca, które trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Japonii. Oczywiście Japonia oferuje dużo więcej i jeśli tylko znajdziecie więcej czasu, żeby eksplorować ten piękny kraj zachwycać będziecie się na każdym kroku. Pałace, zamki i świątynie są tam szczególnie urokliwe.

TOP 10 W JAPONII:

TOKIO

Na pierwszym miejscu mojego zestawienia TOP 10 w Japonii jest oczywiście jej stolica – Tokio. Miasto kontrastów. Niegdyś była to niewielka wioska rybacka. Obecnie jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. Jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym. To pierwsze miejsce jakie zobaczycie po przylocie do Japonii. Warto jest poświęcić stolicy więcej czasu. My byliśmy pod wrażeniem różnorodności tego miasta. Znajdziecie tu zarówno dzielnice finansowe pełne wieżowców, jak i piękne parki z kompleksami świątyń.

panorama Tokio

Najważniejsze atrakcje:

Niewątpliwie jedną z najpopularniejszych miejsc w Tokio jest Pałac Cesarski wraz z ogrodami.

Pałac Cesarski w Tokio

Z jednego z najwyższych budynków na świecie  Sky Tree Tokio można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale również górę Fudżi.

Sky Tree Tokio

Jedną z najsłynniejszych dzielnic w Tokio jest Shibuya. Znajduje się tam najpopularniejsze skrzyżowanie w mieście.

Akihabara – to idealne miejsce dla miłośników elektroniki. Znajdują się tam również sklepy czy bary stanowiące centrum otaku – czyli popkultury związanej z anime i mangą.

Tokio

Jedną z najpiękniejszych świątyń znajdujących się w Tokio jest Sensoji. Szczególne wrażenie robi wieczorem.

Świątynia Sensoji w Tokio

Miłośnicy sumo powinni się wybrać do dzielnicy Ryogoku. To tam właśnie odbywają się zawody w tym sporcie.

Japończycy chcieli mieć bliżej do Paryża, więc wybudowali sobie.. Wieżę Tokijską przypominającą Wieżę Eiffela.

Wieża Tokijska

Wielbiciele teatru i historii Japonii powinni z kolei udać się do teatru Kabuki. Na nas zrobił on ogromne wrażenie. Wystarczyło kilkanaście minut spektaklu by przenieść się do innego świata.

Teatr Kabuki w Tokio

Repertuar Teatru Kabuki

Bardzo popularnym miejscem w Tokio jest również targ rybny i okolice Tsukiji.

Więcej o samym Tokio i jego okolicach znajdziecie w oddzielnym artykule.

KIOTO

Kioto to oprócz Tokio najsłynniejsze i najbardziej popularne miejsce w Japonii. Miasto w pełni zasługuje na to, by znaleźć się na liście TOP 10 miejsc w Japonii, których nie można pominąć będąc w Japonii. Kioto, niegdyś Heian-kyo, przez ponad 1000 lat było rezydencją cesarza. Obecnie jest ponad półtoramilionową nowoczesną metropolią, siedzibą prefektury o tej samej nazwie. Miasto jest uznawane za największy w całej Japonii skarbiec zabytków światowej klasy. Aż 17 zabytków w Kioto zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym mieście można odnaleźć wszystko co kojarzy się ze starą Japonią – kuchnię z niezmienianymi os stuleci przepisami kulinarnymi, dzielnicę gejsz, świątynie zen.

klimatyczna kaplica w Kioto

Atrakcje:

Do najważniejszych zabytków Kioto należy zaliczyć Złoty Pawilon – Kinkaku-jiZamek Nijo, Dzielnica Gijon – odwiedzana przez gejsze, Kiyomizu-dera – Świątynia Czystej Wody, Sanjusangen-do – Pawilon Trzydziestu Przerw, Yasaka – licząca 1350 lat świątynia shintoistyczna, Świątynia Heian-Jingu i ogród ShinenMyoshin-ji – Klasztor Znakomitego Umysłu, wizytówka Kioto – świątynia Fushimi Inari, Nanzen-ji – największy klasztor w Japonii, świątynia To-ji.

Złoty Pawilon

Kioto

Pałac cesarski w Kioto

Kioto

Więcej o samym Kioto, jego zabytkach i innych praktycznych informacjach dotyczących tego miejsca i okolicznych ciekawych miejscach przeczytacie w oddzielnym artykule.

OSAKA

Osaka to trzecie pod względem wielkości miasto w Japonii a zarazem najważniejszy ośrodek miejski w regionie Kansai. Największą atrakcją Osaki jest Zamek Osaka-jo. W położonym u podnóża zamku ogrodzie Nishinomaru znajduje się 600 drzewek wiśni, które podczas kwitnienia robią niesamowite wrażenie. Przyciągają wówczas licznie zarówno mieszkańców Osaki jak i turystów.

Zamek w Osace

Zamek w Osace

MATSUMOTO

Jest to miejscowość w prefekturze Nagano. Słynie przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie. Zamek ten jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej Japonii. Jest on zarazem jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych zamków w kraju. Prowadzi do niego piękny czerwony most.  Usytuowanie zamku jest dość nietypowe. Nie jest on bowiem położony na górze czy wzgórzu lecz na płaskim terenie nad wodą. Mieszkańcy prefektury Nagano nazywają ten zamek Kruczym Zamkiem, ze względu na czarne mury i dach, które przypominają rozpięte skrzydła kruka.

Piękny zamek Matsumoto z widokiem na czerwony most

Zamek Matsumoto

widok z okien zamku Matsumoto

NIKKO

Nkko to niewielka miejscowość położona w prowincji Tochigi. To drugie po Tokio miejsca które odwiedziliśmy w Japonii. I pierwsze, które tak mocno nas zauroczyło. Znajduje się około 140 km na północ od Tokio. Można tam dojechać pociągiem ze stacji Tobu Asakus do Tobu Nikko lub tak jak my – autem. 🙂 Nikko w dosłownym tłumaczeniu oznacza słoneczne światło. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które chcą uciec od tokijskiego zgiełku i tłumu. Chociaż w przypadku tego drugiego, tłumy – turystów są tam obecne przez większą część roku. Miasteczko jest położone wśród lasów i gór.

Nikko o zmroku, Japonia

Atrakcje:

W okolicy znajduje się wiele atrakcji, które przyciągają turystów. Do najważniejszych atrakcji należy kompleks świątyń buddyjskich: Rinno-ji oraz Chuzen-ji. Niewątpliwym walorem Nikko jest jej przyroda. Miejscowość znajduje się na terenie jednego z najpiękniejszych parków w Japonii. Na jego terenie znajdują się wody termalne, wodospad Kegon, znajdujący się nad rzeką Daiya.

piękny krajobraz Nikko

kompleks świątyń w Nikko

Niezwykle urokliwy jest czerwony most, który jest wizytówką miejscowości i jest często fotografowany. Główną atrakcją Nikko jest Toshogu – mauzoleum pierwszego szoguna z rodu Tokugawa. Kompleks położony jest na terenie pięknego cedrowego lasu.

czerwony most w Nikko

NARA

Nara znana niegdyś jako Heijokyo, założona została jako pierwsza stolica Japonii w 710 r. Pozostała nią do 784 r. Symbolem miasta jest Pomnik Wielkiego Buddy znajdujący się w głównym pawilonie świątyni Todai-ji. Miasto kojarzone jest również z powodu wszechobecnych sarenek i jeleni, które chodzą wolno po kompleksie świątynnym i praktycznie po całym mieście.

Świątynia Todai-ji

Pomnik Wielkiego Buddy

Atrakcje:

W Narze znajduje się 8 zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Duże wrażenie robią lampiony w świątyni Kasuga Taisha. W świątyni tej czczone jest bóstwo, które opiekuje się miastem – Takemikazuchi.

lampiony w świątyni Kasuga Taisha

Kolejną świątynią, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Narze jest Horyu-ji. Jest ona nieco oddalona od innych historycznych zabytków w miejscowości. Warto jednak się d niej przejść, bo znacznie różni się od pozostałych świątyń w Narze.

Dużą atrakcją w Narze są wspomniane wcześniej sarenki. Są praktycznie w całym mieście. Opiekują się nimi mnisi.

ARASHIYAMA

Arashiyama to miejscowość leżąca w pobliżu Kioto. Uznawana jest za pomnik historii i jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Japonii. Miejscowość jest bardzo popularna wśród turystów w okresie kwitnienia wiśni. My jednak byliśmy tam w listopadzie i nie żałujemy. Kolory drzew mieniły się wieloma barwami, w których dominowały głównie czerwienie. Wśród najbardziej popularnych miejsc w miejscowości znajdziecie Tenryu-ji – Świątynia Niebiańskiego Smoka oraz bambusowy las, który jest wizytówką miejscowości.

bambusowy las w Arashiyama

słynny most w Arashiyama

HAKONE

Hakone to niewielka górska miejscowość – idealna do podziwiania najważniejszego miejsca w Japonii – góry Fudżi. Hakone położona jest na terenie Parku Narodowego Fuji-Izu-Hakone w prefekturze Kanagawa. Jest to bardzo popularna miejscowość wśród japończyków, którzy przyjeżdżają tu, by popatrzeć na górę Fudżi i korzystać z gorących źródeł.

okolice Hakone

Atrakcje:

Najlepszy widok na gór oferują okolice jeziora Ashi.

Będąc w Hakone warto jest wybrać się do pobliskiej miejscowości Odawara, by zwiedzić zamek Odawara.

Zamek Odawara

Warto również odwiedzić tzw wielką wrzącą dolinę – Owakudani. Położona jest na wysokości 1040 m n.p.m. i powstałą w wyniku wybuchu wulkanu Hakone. Szczególną atrakcją tego miejsca są gotowane w lokalnych gorących źródłach tzw czarne jajka, które nabierają przedziwnej barwy dzięki zawartym w wodzie związkom siarki i żelaza. Są one miejscowym przysmakiem. Legenda głosi, że spożywanie tych jajek wydłuża życie o 7 lat.

W okolicach Hakone, w miejscowości Mishima znajduje się najdłuższy w Japonii most wiszący dla pieszych. Mishima Sky Walk to świetne miejsce dla osób lubiących adrenalinę. Z mostu można również podziwiać górę Fudżi.

Mishima Sky Walk

HIROSHIMA

Losy tego miejsca na zawsze zostały zmienione 6 sierpnia 1945 roku, kiedy to zrzucono na nią bombę atomową “Little Boy”. Był to pierwszy w historii przypadek użycia roni atomowej w konflikcie zbrojnym. Niemal wszystko w promieniu 2 km obróciło się w pył. Zginęło około 30% ludności miasta. Drugie tyle zmarło w wyniku promieniowania. Obecnie Hiroszima stanowi jeden z najbardziej popularnych miejsc w Japonii. Co roku odwiedza to miejsce miliony turystów. W centrum miasta stanął Park Pokoju – nowy symbol Hiroszimy. Przed budynkiem nazywanym Pomnikiem Pokoju ludzie ustawiają znicze i kwiaty. W 1996 roku budowla została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

MIYAJIMA

Nazwa Miyajima oznacza wyspę świątyń. Czerwona brama torii, która należy do świątyni Itsukushima, zanurzona jest w czasie przypływu w wodzie. Razem ze świątynią wyglądają wtedy jakby wynurzały się z morza. Jest to jeden z trzech najpiękniejszych widoków w Japonii. Niewątpliwie to symbol wyspy. Brama wznosi się na wysokość 16 m i waży 60 ton. Została zbudowana z drzewa kamforowego, cedrowego i cyprysu. Znajduje się około 200 m od świątyni. Najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca jest listopad, kiedy to można podziwiać klony czerwieniejące w parku Momijidani. Obok Itsukushimy stoi świątynia Daiganji. Poświęcona jest bogini talentu, muzyki i mądrości Benzaiten. Miyajima to miejsce, które zdecydowanie zasługuje na znalezienie się w TOP 10 Japonii.

Poniżej mapka wszystkich ciekawych miejsc w Japonii. A już wkrótce kolejne artykuły o tym pięknym kraju.

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG