Jordania na przedłużony weekend – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Jordania na przedłużony weekend

Jordania na przedłużony weekend

Jordania to przepiękny kraj, który warto odwiedzić – nawet na kilka dni. Przygotowałam dla Was mały przewodnik po najciekawszych miejscach w Jordanii, które możecie zobaczyć będąc tam kilka dni lub podczas przedłużonego weekendu.

Szukając tanich lotów w to piękne miejsce możecie posiłkować się poniższą wyszukiwarką:

Wadi Rum

Niezwykła pustynia będąca tłem kilku słynnych filmów tj Marsjanin czy Lawrence z Arabii. Znajduje się około 60 km od Aqaby – na drodze prowadzącej do Petry. Można się tu dostać taksówką lub busem. Pozostałe informacje o transporcie w Jordanii znajdziecie pod tym linkiem.

Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie. Przepiękne kolory piasku od białego, przez żółty po czerwony otoczone wapiennymi skałami w różnych kształtach, wąwozy, doliny i domki beduinów tworzą niesamowity klimat. Warto jest wybrać się tu na minimum 1 dzień. Opcji zwiedzania jest kilka. Najlepiej jest wybrać się tam z beduińskim przewodnikiem jeepem 4×4. Przez cały dzień będziecie mieć możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc na pustyni, spróbowania sandboardingu – zjeżdżania z wydmy na desce snowboardowej, a zwieńczeniem dnia będzie nieziemski widok zachodzącego słońca. My zdecydowaliśmy się na nocleg na pustyni w jednym z campów. Była to najlepsza decyzja. Nic nie może się równać z obcowaniem z naturą w najczystszej postaci. Namioty, w których nocowaliśmy były odpowiednio przygotowane na przyjazd turystów i wyposażone w elektryczność. Na środku campu zlokalizowany był duży namiot pełniący funkcję stołówki. Wieczorem mieliśmy okazję spróbować lokalnych beduińskich potraw, posłuchać pięknych utworów śpiewanych i granych przez beduinów i obejrzeć ich ludowe tańce.

camp na pustyni Wadi Rum

kuchnia beduińska, Wadi Rum

pustynia Wadi Rum

Petra

Niekwestionowanym numerem 1 w Jordanii są ruiny miasta Nabatejczyków w okolicach obecnego miasta Wadi Musa. Kompleks skalnych świątyń przyciąga rzesze turystów każdego dnia. Nic dziwnego, miasto zostało uznane za jeden z 7 cudów świata i wpisane na listę UNESCO.

Wejście na teren Petry nie należy do najtańszych. Prawdę mówiąc wejściówka okazała się być jedną z droższych, za jakie mieliśmy okazję płacić. Do Petry nie opłaca się bowiem jechać na 1 dzień. Owszem, można zwiedzić w jeden dzień zarówno Skarbiec jak i klasztor – the Monastery, ale jest to zwyczajnie nieopłacalne.

Ceny biletów wejściowych

Bilet za wejście na 1 dzień kosztuje 50 JOD. Co więcej, osoby, które przyjechały do Jordanii tylko na 1 dzień za wejście na teren Petry muszą zapłacić aż 90 JOD! Na 2 dni z kolei zaledwie 5 JOD więcej – 55 JOD. Bilet 3-dniowy kosztuje z kolei 60 JOD. Podczas zakupu biletu należy mieć przy sobie paszport. Jest możliwość zapłaty kartą płatniczą.

Żeby na spokojnie zwiedzić cały kompleks świątyń wystarczą spokojnie 2- 3 dni. Najważniejsze atrakcje – Skarbiec i klasztor można zwiedzić w 1 dzień. Aktualne ceny biletów wstępu znajdziecie pod tym linkiemGodziny wejścia do kompleksu są różne latem i zimą. W lecie zwiedzanie można rozpocząć o 6 rano i zostać tam do godziny 18. Zimą natomiast zwiedzanie należy zakończyć przed godziną 16. W praktyce jednak można zostać dłużej. Nam się trochę “zeszło” ze zwiedzaniem świątyń i zostaliśmy tam praktycznie do nocy. Miasto opuściliśmy około godziny 20. Brama wyjściowa była otwarta i można było swobodnie nią przejść.

Monaster, Petra

W otoczeniu Petry umiejscowione są liczne hotele, zarówno droższe – 5 gwiazdkowe jak i te dla zwykłych zjadaczy chleba. 😉 Każdy bez problemu powinien znaleźć tu odpowiedni nocleg. My byliśmy akurat poza sezonem, więc hotel nie kosztował specjalnie dużo. Na terenie samej Petry natomiast nie ma żadnych campów i nie można tam nocować “na dziko”.
Szukając noclegów w okolicy możecie skorzystać z poniższej wyszukiwarki:
Booking.com

Petra

Nocne zwiedzanie Petry

Oprócz standardowego zwiedzania Petry można wybrać się na nocne zwiedzanie. Na taką wycieczkę można się wybrać w każdy poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 20.30- 22.30. Kanion prowadzący do Skarbca oraz sam skarbiec są wówczas pięknie oświetlone lampionami. My niestety nie mieliśmy możliwości wybrania się na nocne zwiedzanie przy lampionach, ale w związku z tym, że zostaliśmy dłużej w kompleksie świątyń i opuściliśmy go już po zmroku mieliśmy okazję zwiedzania przy latarkach telefonów. 🙂

Najlepszy punkt widokowy na Skarbiec

Będąc w Petrze koniecznie wybierzcie się do jednego punktu widokowego, z którego najlepiej widać Skarbiec. Znajduje się on na jednej ze skał. Po drodze otrzymacie zapewne minimum 100 ofert szybkiego dotarcia do tego miejsca, oczywiście każda z nich będzie odpowiednio kosztować. Poza tym będą Wam wciskać, że możecie się tam udać tylko z lokalnym przewodnikiem. Prawda jest taka, że bez problemu dotrzecie tam sami, Droga z samego Skarbca powinna Wam zająć około godzinę – półtorej ze zwiedzeniem kilku zabytków znajdujących się po drodze. Musicie kierować się zielonym szlakiem wskazanym na mapce, którą dostaniecie wraz z biletami wstępu.

widok na Skarbiec, Petra

Poniżej mapka z najciekawszymi miejscami znajdującymi się na terenie Petry.

Aqaba

Miasteczko nadmorskie znajdujące się tuż przy granicy z Izraelem. Znajduje się nad Morzem Czerwonym, wzdłuż którego znajdują się piękne rafy koralowe. Są one jedną z większych atrakcji w okolicy.Warto jest również zajrzeć do portu. Miasto nie jest bardzo stare w porównaniu z innymi jordańskimi miastami. Obecnie stanowi tańszą konkurencję dla pobliskiego izraelskiego Ejlatu – kurortu nadmorskiego wybieranego przez rzesze Rosjan.

Odwiedzając Jordanię na dłuższy weekend warto jest pojechać w powyższe miejsca. W każdym z nich można skosztować zupełnie innych rzeczy i przeżyć inne emocje. Na pustyni Wadi Rum możecie rozkoszować się pięknymi widokami, w Petrze podziwiać istne dzieła sztuki budowane w skale, a w Aqabie odpocząć na plaży i podziwiać miejscową rafę koralową.

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG