Jordania - praktyczne informacje, ceny, transport – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Jordania – praktyczne informacje, ceny, transport

Jordania – praktyczne informacje, ceny, transport

Nasz ostatni pobyt w Jordanii skłonił nas do napisania kilku słów o tym pięknym miejscu. Najważniejsze informacje praktyczne, które mogą Wam się przydać przy planowaniu wyjazdu do Jordanii zebraliśmy właśnie w tym wpisie.

Jak szybko i tanio dostać się do Jordanii?

Jest kilka dróg, które umożliwiają nam szybkie i niedrogie dostanie się do Jordanii. Jedną z nich, a zarazem najbardziej popularną jest droga prowadząca przez Izraelski Ejlat. Bilety do Ejlatu można kupić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w obie strony u kilku niskobudżetowych przewoźników. My w opcji około-weekendowej zapłaciliśmy 190zł z lotniska w Modlinie. Ejlat – ze względu na swoje położenie jest świetną bazą wypadową na eksplorację Jordanii. Do granicy jest tylko kilka kilometrów, które dla oszczędnych i wytrwałych osób można pokonać pieszo. Za taksówkę z centrum Ejlatu powinniście zapłacić około 20 szekli. Dodatkowo już z samego lotniska w Ovda można pojechać do granicy bezpośrednio shuttle busem. Jeśli jednak chcecie zahaczyć o Ejlat, można wziąć taksówkę – opcja najszybsza (koszt to około 300 szekli), albo busem – opcja tańsza (koszt to 21,50 szekli w jedną stronę za osobę- z lotniska Ovda do Ejlatu).

Drugim rozwiązaniem, które tanie linie wprowadziły całkiem niedawno to bezpośrednie połączenie lotnicze z Modlina i Krakowa do Ammanu. Oferta ta ma wejść w październiku 2018r. Z tego co widziałam, bilety na takie loty można już zakupić na stronie przewoźnika Ryanair .

Jordania – Wiza/Granica

Na stronie MSZ widnieje informacja, że koszt wizy do Jordanii wynosi 40 JOD, jednak w praktyce przekraczając granicę (przynajmniej granicę między Ejlatem a Akabą) straż graniczna określa cenę właśnie na podstawie ilości spędzonych dni w Jordanii.

My przekraczaliśmy granicę pomiędzy Ejlatem a Akabą, zatem opiszę poniżej procedurę przejścia granicznego właśnie w tym miejscu.

Przekraczając granicę należy się spodziewać 3 rodzajów opłat:

  1. Opłata wyjazdowa z Izraela – koszt 106 szekli za osobę.
  2. Wiza Jordańska – uzależniona jest m.in. od ilości dni spędzonych w Jordanii. Przy jednodniowym pobycie na terenie Jordanii (jednak bez wizyty w Petrze) za wizę trzeba będzie zapłacić 60 JOD/osobę. Przy jednodniowym pobycie na terenie Jordanii, ale z wizytą w Petrze, którą będziecie mogli udokumentować koszt wizy będzie wynosił 40 JOD za osobę. Przy dwudniowym pobycie w Jordanii wiza będzie darmowa.
  3. Opłata wyjazdowa z Jordanii – kwota zależy od ilości nocy spędzonych w Jordanii. Jeśli nocujecie na terytorium Jordanii więcej niż 2 noce, to za opłatę wyjazdową nie musicie płacić wcale. Przy krótszych pobytach niestety opłata nie należy do najniższych. W naszym przypadku – 2 noclegi, musieliśmy przy wyjeździe zapłacić po 10 JOD od osoby.

Przejście graniczne otwarte jest w następujących godzinach:

niedziela – czwartek: 06:00-20:00

piątek – sobota: 08:00 – 20:00

granica, Ejlat-Aqaba

Waluta w Jordanii

Walutą Jordanii jest dinar jordański o kodzie JOD. Dinar dzieli się na: 10 dirhamów, 100 qirszów – piastrów i 1000 filsów.

1 JOD = 4,8219 PLN (na dzień 05-03-2018r), aktualny kurs możecie znaleźć na stronie: kursy walut

Język w Jordanii

Językiem urzędowym w Jordanii jest język arabski. W miejscowościach turystycznych bez problemu można się porozumiewać w języku angielskim.

Kiedy jechać do Jordanii – pogoda

Najlepszymi miesiącami na podróż do Jordanii są marzec-maj oraz październik- listopad. Temperatury w tych miesiącach są najbardziej optymalne i przyjemnie. Nie ma również tłumu turystów. Szczyt sezonu przypada podobnie jak w innych krajach arabskich na miesiące letnie – od czerwca do września. W miesiącach tych panują najwyższe temperatury sięgające bardzo często 40 stopni Celsjusza (a na terenach pustynnych nawet powyżej 50 stopni). Miesiącami, w których odnotowuje się najwięcej opadów są z kolej styczeń – luty. Morze Martwe natomiast można odwiedzać przez cały rok.

Podczas planowania wyjazdu warto również zwrócić uwagę na to, czy w danym okresie nie odbywają się w Jordanii ważne święta państwowe, czy religijne, które mogą utrudnić poruszanie się po kraju lub rezerwację noclegu.

Najważniejsze święta narodowe to:

Dzień Niepodległości – przypadający 25 maja

Urodziny Króla Husajna – 14 listopada

Jak się poruszać po Jordanii?

Odpowiedź na to pytanie zawsze sprawia mi największe kłopoty, bo każda osoba ma inne upodobania i inaczej podróżuje. Podczas naszej wyprawy spotkaliśmy kilka autostopowiczów, którzy nie mieli żadnych kłopotów podczas swoich wojaży. Bez problemu też można się poruszać komunikacją lokalną – busami i autobusami. Jest to opcja niskobudżetowa, jednak przeznaczona dla osób, które mają trochę więcej czasu. Busy odjeżdżają często z kilkunastominutowym lub kilkugodzinnym opóźnieniem. Może się też zdarzyć, że kierowcy czekają aż środek transportu się zapełni. Poza tym autobus może odjeżdżać tylko raz dziennie. My mieliśmy podróżować właśnie komunikacją publiczną, jednak na miejscu okazało się, że koszt transportu publicznego dla naszej 4-osobowej grupy był porównywalny do wynajęcia taksówki. Ze względu na dużą oszczędność czasu korzystaliśmy właśnie z taksówek.

Przykładowe ceny transportu:

Koszt taksówki z granicy Izraelskiej do Wadi Rum – 35 JOD

Koszt taksówki z Akaby do Wadi Rum – 25 JOD

Koszt taksówki z Wadi Rum do Petry (Wadi Musa) – 35 JOD

Koszt przejazdu autobusem z Wadi Rum do Petry – 8 JOD

Koszt taksówki z Petry do granicy z Izraelem – 35-40 JOD

Koszt taksówki z Wadi Rum do Akaby – 25 JOD

Koszt przejazdu busem z Akaby do Wadi Musa – Petra – 7 JOD

Koszt przejazdu busem z Akaby do Wadi Rum – 3 JOD

Koszt przejazdu autobusem z Ammanu do Petry – 10 JOD

Oczywiście wszystkie ceny taksówek są umowne i zależą od Waszych umiejętności negocjacyjnych. 😉

Największym lokalnym przewoźnikiem państwowym w Jordanii jest: JETT. Firma ta oferuje przejazdy klimatyzowanymi busami pomiędzy największymi miastami Jordanii. Oprócz tego istnieje szereg firm lokalnych.

Kolejną opcją jest samodzielne wynajęcie auta. W międzynarodowych wypożyczalniach koszt za dzień wynajmu oscyluje w okolicach 200-300zł (plus oczywiście ubezpieczenie i koszt paliwa). Międzynarodowe prawo jazdy nie jest w Jordanii wymagane.

Pomiędzy dużymi miastami jordańskimi można również przemieszczać się samolotem. Linie lotnicze Royal Jordanian oferują szereg ciekawych połączeń lotniczych po kraju. Koszt biletu z Akaby do Ammanu kosztuje około 80 dolarów (w 1 stronę).

Co warto zobaczyć w Jordanii?

Niewątpliwie najważniejszą atrakcją – wizytówką Jordanii jest słynny kompleks świątyń wykutych w skale w Wadi Musa z Petrą na czele. Kolejnym miejscem, które koniecznie należy zobaczyć będąc w Jordanii to pustynia Wadi Rum. Warto jest też wybrać się do Ammanu – stolicy Jordanii oraz niewielkiego miasteczka portowego Akaba (gdzie można korzystać z uroków rafy koralowej). Jordania oferuje również zdrowotne kąpiele w Morzu Martwym.

Będąc na północy kraju warto jest się wybrać do miasteczka Madaba, gdzie zobaczycie niesamowite mozaiki. W zachodniej części kraju z kolei znajduje się góra Nebo, z której szczytu Mojżesz obserwował ziemię obiecaną. Dla miłośników przyrody must see to oczywiście kanion Wadi al-Mujib, czy rezerwat Dana. Z kolei miłośnicy historii powinni wybrać się (oprócz Petry) do  Keraku, by podziwiać zamek krzyżowców.

Poniżej mapka z najciekawszymi miejscami w Jordanii:

Ciekawe atrakcje w Jordanii

Jordania oferuje szereg ciekawych atrakcji, które na pewno urozmaicą wyjazd. Jednym z nich jest bez wątpienia sandboarding – to zjeżdżanie na specjalnie przygotowanej desce podobnej do deski snowboardowej z wydm. W większości campów na pustyni Wadi Rum można wypróbować swoich sił w sandboardingu. Sprzęt nie należy do najnowszych i raczej to bardziej prowizorka – bo przewodnicy radzą zjeżdżać na siedząco tj na sankach z góry, ale warto spróbować.

sandboarding, Wadi Rum, Jordania

Oprócz wcześniej wspomnianego sandbowardingu można wykupić przelot balonem nad pustynią. My osobiście nie zdecydowaliśmy się z powodu braku czasu, ale z pewnością przelot nad pustynią musi być ciekawym przeżyciem.

Z bardziej przyziemnych rzeczy jest przejażdżka wielbłądem, czy raczej dromaderem. Wynajem zwierząt to zawsze kontrowersyjna sprawa – jest wielu zwolenników jak i przeciwników. Dromadery, które widziałam były bardzo dobrze utrzymane, Beduini kochają swoje zwierzęta, są wręcz z nich dumne i nie sądzę, żeby chcieli zrobić im krzywdę, ale to zawsze kwestia gustu i upodobania. My skorzystaliśmy z okazji i bardzo nam się przejażdżka podobała.

Jordania, Wadi Rum

Kolejną ciekawą atrakcją jest offroad po pustyni. Ofert takich wypadów – szczególnie w Wadi Rum jest całe mnóstwo, więc jest w czym wybierać. Można sobie wybrać czas i długość trasy przejazdu. Przejażdżki pickupem to niezapomniane przeżycie.

Jedną z najciekawszych atrakcji, jakie oferuje Jordania jest nocleg w beduińskim namiocie na pustyni Wadi Rum. Obecnie jest kilkanaście “campów”, które przyjmują turystów codziennie oferując zarówno nocleg, jak i posiłki z tradycyjnej beduińskiej kuchni, czy tańce i śpiewy przy kolacji. Niewątpliwą zaletą tej atrakcji jest obcowanie z naturą i podziwianie niesamowitego wschodu i zachodu słońca wśród skał i czerwonego, marsjańskiego piasku.

Jordania, Wadi Rum, zachód słońca

Kod ubioru, zachowanie i bezpieczeństwo w Jordanii

Udając się do kraju arabskiego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ubioru – szczególnie dotyczy to kobiet. Nie powinno się zakładać ubrań odkrywających ramiona, dekolt czy nogi. W niektórych miejscach należy również zakrywać włosy, co w przypadku wysokich temperatur, jakie panują w Jordanii może być i tak bardzo wskazane. 🙂 Zabranie szortów, czy kusych spódniczek nie jest dobrym pomysłem. Może to sprowokować nieprzyjemne sytuacje szczególnie w miejscach modlitw lub ważnych dla Jordańczyków miejscach. Uważam, że jadąc do obcego kraju należy dostosować się do panujących tam zasad i obyczajów i paradowanie w przykrótkich spodenkach jest po prostu niefajne i nie na miejscu.

Jordania to kraj raczej bezpieczny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych raz na jakiś czas publikuje różne komunikaty dotyczące bieżącej sytuacji w kraju, które warto śledzić (MSZ ).

Jeśli chodzi o zachowanie się w Jordanii na pewno należy powstrzymać się od czułości tj całowanie się czy trzymanie się za rękę w miejscu publicznym. Ponad to należy powstrzymać się od spożywania posiłków, palenia tytoniu czy picia alkoholu w miejscach publicznych podczas ramadanu.

Elektryczność

W Jordanii spotkaliśmy się z kilkoma typami gniazdek. Niektóre były przystosowane do naszych europejskich, jednak większość  wymagała posiadania adaptera. Nocując w hotelach możecie też poprosić o udostępnienie adaptera. Ja radzę zabrać go ze sobą – nieduża rzecz, więc w plecaku czy walizce nie zajmie dużo miejsca, a może okazać się niezbędnym przedmiotem. Wtyczki możecie zakupić na stronie adaptery podróżne

Poruszanie się po Jordanii autem

W Jordanii obowiązuje ruch prawostronny. Moje odczucia dotyczące bezpieczeństwa jazdy w Jordanii są delikatnie mówiąc mieszane. Po kilku dniach poruszania się po kraju jestem pewna, że należy zachować wyjątkową ostrożność. Kierowcy są bardzo nieuważni, często wykonują gwałtowne manewry. Stan dróg tez pozostawia wiele do życzenia.

Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą się Wam podczas planowania wyjazdu do Jordanii. Warto tam pojechać – nawet na przedłużony weekend i cieszyć oczy pięknymi krajobrazami i starożytnymi zabytkami.


Facebook


Instagram

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG