Kamperem po Japonii- plusy i minusy – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Kamperem po Japonii- plusy i minusy

Kamperem po Japonii- plusy i minusy

Podróżowanie po Japonii kamperem jest dość nieszablonową i mało popularna formą zwiedzania tego kraju. Postaram się w tym poście wymienić wszystkie plusy i minusy takiego podróżowania. Swoją opinię oprę na doświadczeniu z takiej podróży, jaką odbyliśmy jakiś czas temu (w 2016r).

Dokumenty

Ważną kwestią w tym wątku są dokumenty jakie należy posiadać, żeby w ogóle móc wynająć auto – w tym kampera w Japonii. Przed rezerwacją auta długo zastanawialiśmy się, czy uda nam się w ogóle zdobyć odpowiednie prawo jazdy. W kraju tym obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, ale wydane na podstawie Konwencji Genewskiej z 1949r. – natomiast  w Polsce do niedawna wydawane były takie dokumenty, ale oparte o Konwencję Wiedeńską. Zatem jeszcze kilka lat temu nie można było praktycznie wcale wynająć auta w Japonii przez polskiego turystę. Dodam, że pracownicy japońskich wypożyczalni aut bardzo skrupulatnie przestrzegali przepisów z tym związanych. Aby wynająć auto trzeba było zdać  egzamin na prawo jazdy w Japonii – co dla zwykłego turysty nie znającego tamtejszych przepisów i języka było praktycznie awykonalne, a na pewno mocno zniechęcało do podróżowania właśnie w taki sposób. My mieliśmy to szczęście, że chwilę przed naszym wyjazdem zmieniły się przepisy i mogliśmy ubiegać się w urzędzie o wydanie międzynarodowego prawa jazdy wydanego na podstawie żądanej przez Japonię Konwencji. Z informacji jakie uzyskaliśmy od firmy, która wynajęła nam kampera, byliśmy pierwszymi Polakami, z którymi podpisali umowę, przecieraliśmy zatem szlaki dla rodaków. 🙂

Japonia

Ta druga strona jezdni..

Jeśli już uda Wam się uzyskać odpowiedni dokument, czeka Was kolejny dylemat – czy będziecie potrafili poruszać się lewą stroną jezdni. 🙂 Japonia jest jednym z krajów, w którym ruch drogowy odbywa się lewym pasem, pomimo że nigdy nie wchodziła ona w skład Imperium Brytyjskiego. Jest to zapewne pozostałość po czasach, w których Brytyjczycy budowali na terenie Japonii kolej. Dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w poruszaniu się ruchem lewostronnym może to być spory problem. Ulice w miastach są bardzo wąskie, a Japończycy słyną z nagminnego łamania przepisów ruchu drogowego. Radziłabym zatem dobrze się nad tym zastanowić. 🙂

Japonia

Parkingi i infrastruktura kempingowa

Parkowanie auta w miastach – a szczególnie w miastach obleganych przez turystów tj Kioto czy Tokio nie jest sprawą prostą. Uliczki w miastach są dość wąskie, a infrastruktura parkingowa jest dość uboga. W Kioto zakazane jest parkowanie przed sklepami na okres dłuższy niż 30 minut. Japończycy bardzo skrupulatnie do tego podchodzą i sprawdzają czas postoju z dużą precyzją. Istniejące parkingi są natomiast bardzo drogie. Podczas przemieszczania się po Kioto między zabytkami, które chcieliśmy obejrzeć musieliśmy parkować auto w odległości minimum 2 kilometrów od miejsca, do którego się udawaliśmy. Woleliśmy poruszać się tam pieszo lub komunikacją miejską. W mieście ciekawą alternatywą są również rowery – bardzo popularne w Japonii.

Japonia-ogród

Chcąc zwiedzać kraj kamperem należy odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w mapę kempingów. Nie jest ona niestety zbyt rozległa. Wypożyczalnie samochodów kempingowych zazwyczaj udzielają dokładnych informacji o miejscach, w których można się zatrzymać. Innym rozwiązaniem, z którego my również korzystaliśmy było parkowanie na terenie sieci sklepów 7Eleven. Niewątpliwą zaletą Japonii jest to, że Japończycy bardzo dbają o czystość toalet. We wspomnianych wcześniej sklepach łazienki wyposażone są w słynne japońskie toalety, których muszle klozetowe sterowane za pomocą pilota są połączone z bidetem, dodatkowo są też podgrzewane. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne – szczególnie w zimie. 😉 Na prysznic natomiast można pojechać do słynnych japońskich gorących źródeł – onsenów, zlokalizowanych w praktycznie każdej miejscowości. o tematu onsenów powrócę jeszcze pisząc o ciekawych miejscach w Japonii.  

Autostrady i opłaty za drogi

Japonia nie jest tanim krajem. W porównaniu z innymi azjatyckimi krajami, utrzymanie się w Japonii wypada dość drogo. Poruszanie po kraju także nie należy do najtańszych. Większość małych dróg w Japonii jest bezpłatnych. Są jednak one bardzo wąskie, skorkowane i zawierają dużą ilość skrzyżowań co mocno spowalnia ruch. Poza tym ograniczenie prędkości na tych drogach jest bardzo duże, a kary za przekroczenia wysokie. Alternatywą są trasy szybkiego ruchu i autostrady. Przejazd autostradą w Japonii to nie lada wydatek. Przejazd wiaduktami czy autostradą na niektórych odcinkach jest kosmicznie drogi – ceny dochodzą nawet do kilkuset złotych. Czas przejazdu jednak jest zdecydowanie krótszy niż przejazd niepłatnymi drogami.

Japonia-roboty drogowe

Podsumowanie

Samą podróż po Japonii kamperem uważam za bardzo udaną. Swoboda, jaką daje nam podróżowanie właśnie w ten sposób jest nieoceniona. Nie trzeba planować z praktycznie godzinną precyzją gdzie i kiedy wylądujemy i ile zostaniemy w danym miejscu. Poza tym podróżowanie kamperem daje większe możliwości poznania kultury danego kraju, obyczajów i codziennych spraw. Zachwycała nas nie tylko przyroda, ale także różnorodność tego kraju,  fantazyjność a czasami wręcz dziwność. 🙂 Zwiedzając ten kraj w bardziej popularny sposób- pociągami, z pewnością nie widzielibyśmy ciekawych znaków drogowych, czy pachołków stawianych na drodze podczas remontu. Nie wiedzielibyśmy jak ciekawie się tam tankuje auto, jak wyglądają stacje paliw i jak ludzie postrzegają turystów w malutkich miejscowościach, które mijaliśmy na trasie.

Japonia

 
Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG