Maroko wschodnie- od Marrakeszu po Warzazat – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Maroko wschodnie- od Marrakeszu po Warzazat

Maroko wschodnie- od Marrakeszu po Warzazat

Zwiedzając wschodnią część Maroko możecie odwiedzić zarówno piękne plaże, jak i góry, czy nawet tereny pustynne. Niewątpliwe w Maroko najbardziej popularnymi miejscami wśród podróżników są Sahara i góry Atlas. My podczas naszego dość krótkiego wyjazdu nie zdążylibyśmy odwiedzić obu z tych miejsc, dlatego zdecydowaliśmy się na wschodnią część kraju. Saharę zostawiamy sobie na później. Jedna pustynia w roku wystarczy. 🙂  O nocowaniu na jordańskiej pustyni Wadi Rum pisałam już jakiś czas temu. Jeśli ciekawi Was jak było, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł. Link znajdziecie TU.

W tym artykule postaram się przybliżyć Wam najciekawsze miejsca we wschodniej części Maroko od Marrakeszu po Warzazat.

Maroko

Góry Atlas – trasa z Marrakeszu do Warzazat przez góry Atlas

Maroko jest najbardziej górzystym krajem spośród wszystkich państw położonych w północno-zachodniej Afryce. Przez większość kraju ciągnie się pas gór Atlas. Jest to najwyższe pasmo górskie w Afryce Północnej. Góry te dzielą Maroko na dwa zupełnie inne światy- południowy pustynny – saharyjski i centralny – śródziemnomorski. To właśnie tam odnaleźliśmy jedną z najpiękniejszych tras jaką kiedykolwiek jechaliśmy. Na Hawajach zachwycaliśmy się trasą wzdłuż kanionu Waimao (link do artykułu o Kauai), w USA podobny zachwyt budziła w nas trasa wokół Grand Canyonu czy Monument Valley (link do wpisu). W Maroko to właśnie górska trasa podobała nam się najbardziej.

góry Atlas, Maroko

Jadąc z Marrakeszu do Warzazat można zaobserwować zmieniający się krajobraz górski. Począwszy od gęstych lasów, dżungli zamieszkiwanych przez dzikie małpy, po tereny pustynne w okolicach opisanego poniżej Warzazat. Krajobraz zmieniał się stopniowo. Gęsty las zaczął się powoli przekształcać w pojedyncze drzewa, później krzewy, które były coraz bardziej karłowate. Z czasem widoczne były już tylko skały. Pomiędzy lasami znajdowały się pola uprawne otaczane przez niewielkie osady. Te tereny słyną z produkcji olejku arganowego wytwarzanego z endemicznych krzewów, które nie występuję nigdzie indziej na świecie. Jego zastosowanie ma niezwykle szeroki zakres. Jest on wykorzystywany oczywiście w kosmetologii, jednak dużym zaskoczeniem dla nas był fakt, że ma on duże walory zdrowotne także w produktach spożywczych. Mieszkańcy okolicznych miejscowości sprzedają je przy drodze pod postacią miodu czy olejku.

góry Atlas

Góry Atlas bogate są również w minerały i skamieliny. Co kilka- kilkanaście kilometrów mijaliśmy kupców sprzedających najróżniejsze rodzaje minerałów. Piękne kształty i kolory mieniły się w marokańskim słońcu i kusiły przejeżdżających turystów.

przełęcz Tizi n’Tichka

Pomimo, że góry nie sprawiają wrażenie bardzo wysokich, to niektóre partie sięgają ponad 4000 m, a samych trzytysięczników jest około 400. Duże wrażenie zrobił na nas Atlas Wysoki i przełęcz Tizi n’Tichka.

droga przez góry Atlas pokazująca zróżnicowany krajobraz

Droga wiodąca przez góry jest obecnie remontowana i poszerzana. Miejscami nawet dwupasmowa. Prace trwają cały czas. Droga jest bardzo kręta i momentami niebezpieczna. Wijące się wzdłuż przepaści serpentyny mogą zmylić nawet doświadczonego kierowcę.

Góry Atlas, Maroko

Warzazat – najczęściej oglądane marokańskie miasto na świecie

Warzazat to niewielkie miasteczko nazywane turystyczną bramą Sahary i stolicą marokańskiego filmu. Nam to miejsce kojarzy się trochę z Las Vegas. Położone pośrodku niczego. Wyrasta pośrodku pustkowia i zadziwia.

okolice Warzazat

Główna droga, którą wjeżdża się do miasteczka od strony Marrakeszu przywodzi nam na myśl the Strip w Las Vegas (więcej o Las Vegas znajdziesz TU). Przy drodze posadzone są palmy, postawione finezyjne latarnie. Umiejscowione są również nowe hotele. Na rondzie widoczny jest duży klaps filmowy- prawdziwy symbol miejscowości. Filmowcy mają bowiem duży sentyment do tego miejsca. Przemysł filmowy oprócz turystycznego stanowi główny filar miejscowej gospodarki. Zaczęło się od “Alibaby i 40 rozbójników“. Od tamtej pory nakręcono tu dziesiątki filmów o tematyce pustynnej. Gladiator, Jezus z Nazaretu, Kleopatra, Asterix i Obelix to tylko niektóre tytuły, które tu kręcono. Zatem nawet jeśli tu nie byliście, nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że z pewnością widzieliście już te krajobrazy w telewizji. 🙂

Studio produkcyjne w Warzazat

Miasteczko powstało w latach dwudziestych XX w. jako siedziba garnizonu francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Nie jest zatem jakieś bardzo stare. Rozwinęło się dzięki hollywoodzkim producentom, którzy sprowadzali tu ekipy filmowe. Od tamtej pory powstały tu 2 wytwórnie filmowe i muzeum filmu. Są one otwarte dla turystów i cieszą się niemałą popularnością. To istne marokańskie Hollywood.

Oprócz wcześniej wspomnianego muzeum filmu czy studiów filmowych, na przedmieściach Warzazat znajdziecie też piękny, stary kazba Taurirt. Po kazbie oprowadzał nas jeden z jego mieszkańców, Berber. Pokazał nam jak do tej pory żyją mieszkańcy tego miejsca, z czego żyją i jak spędzają czas wolny. Oczywiście nie obyło się bez wizyty na herbacie u jednego z lokalnych kupców, jednak wizytę wspominamy całkiem przyjemnie. Budowlę widać bardzo dobrze zarówno z drogi od strony wjazdu do Warzazat jak i ze schodów znajdujących się naprzeciwko wejścia do kazby.

Kazba w Warzazat

Rzeczone schody prowadzą z kolei do muzeum filmu, które sobie odpuściliśmy. Czas nas gonił, a wybór pomiędzy muzeum a zobaczeniem kolejnej ciekawej miejscowości wydawał się dla nas oczywisty.

w tradycyjnym nakryciu głowy berberyjskich kobiet, Warzazat

Ait Ben Haddou

Jest to jedna z najładniejszych i najbardziej widowiskowych kazb w Maroko. Do tego ponoć najlepiej zachowaną w całym kraju. Na nas zrobiła bardzo duże wrażenie. Mieliśmy to szczęście oglądać ją o różnych porach, gdyż nasz gueshouse posiadał bardzo ciekawy taras z widokiem właśnie na kazbę. Umiejscowiona jest ona w hamadzie – kamienistej pustyni, otoczona palmami. Jej czerwony kolor pięknie mieni się promieniach słońca.

Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ait Ben Haddou, Maroko

Kazba nie jest obecnie praktycznie zamieszkała. Właściciel naszego guesthousu wspominał, że mieszka tu najwyżej 10 rodzin. Spacerując zatem po pustych uliczkach można wspominać kadry z kręconych tu filmów.

na tarasie pensjonatu z widokiem na kasbah

droga do Ait Ben Haddou

Droga do zabudowań prowadzi przez ciekawą kładkę na rzece, która zazwyczaj nie ma zbyt wysokiego poziomu. Ta kładka zrobiona jest z kamieni i worków wypełnionych piaskiem. Co prawda jest tu również most, jednak tą drogą będziemy wracać z kazby. Budynki w kazbie rozmieszczone są piętrowo, a ze środka roztacza się przepiękny widok na góry Atlas i pustynię.

Kazba w Ait Ben Hddou

Ait Ben Haddou polecamy każdemu kto ma ochotę na odrobinę odpoczynku i relaksu po gwarnym i zatłoczonym Marrakeszu.

Ait Ben Haddou

Przyznajemy, że to właśnie ta trasa zrobiła na nas największe wrażenie. W kolejnym artykule opiszemy nadmorskie miejscowości jakie mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszej wycieczki do Maroko.

Poniżej znajduje się mapka z zaznaczonymi miejscami, które opisaliśmy w tym artykule.

Please follow and like us:
0

30 Comments

 • Madka roku

  Zdjęcia niesamowite! Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się tam pojechać. W jakim miesiącu najlepiej tam się wybrać?

  Lipiec 2, 2018 - 4:58 am Reply
 • Anja

  Lato przenacze na podróże

  Lipiec 2, 2018 - 5:58 am Reply
 • ŻANETA

  Zazdroszcze podrózy!!!

  Lipiec 2, 2018 - 7:49 am Reply
 • Monika

  Piekne widoki 😀

  Lipiec 2, 2018 - 8:33 am Reply
 • Ryś

  Ait Ben Haddou – to jest to, co chciałabym zobaczyć! Na zdjęciach wygląda wspaniale! I jest zdecydowanie bardziej autentyczne niż Warzazat 😉 Jakoś hollywoodzkie klimaty nie pasują mi do Maroka, ale to pewnie jakiś mój wewnętrzny sprzeciw 😉

  Lipiec 2, 2018 - 8:43 am Reply
 • Klaudia

  Super widoki! Ja o takiej wycieczce mogę tylko pomarzyć!

  Lipiec 2, 2018 - 11:43 am Reply
 • Karolina | Worldwide Panda

  Nie miałam pojęcia o marokańskim Hollywood 🙂 najpierw zobaczyłam zdjęcie miasta na środku pustyni i pomyślałam “O, marokańskie Las Vegas”, a potem wczytałam się w tekst i widzę, że nie było to nieuzasadnione 😉

  Lipiec 2, 2018 - 2:44 pm Reply
 • Kasia

  Co rok się przymierzamy do maroka a wciaz nam coś innego wyskakuje. Kiedyś pojedziemy 😉

  Lipiec 2, 2018 - 4:19 pm Reply
 • Bo moje życie to podróż

  Przypomniała mi się moja podróż w lutym do Maroka – było cudownie. To piękny kraj. Pozdrawiam.

  Lipiec 2, 2018 - 8:21 pm Reply
 • Magda

  Słyszałam o Hollywood, Bollywood ale o marokańskiej wersji jeszcze nie. Bardzo ładne zdjęcia tutejszych miast.

  Lipiec 3, 2018 - 9:26 am Reply
 • Bea

  Świetne widoki, ale jak dla mnie trochę za gorący klimat, żebym mogła się zrelaksować 🙂

  Lipiec 3, 2018 - 6:58 pm Reply
 • Monika Kilijańska

  Dla mojego kichającego wciąż nosa za dużo pyłu i piasku. Ale widoki piękne!

  Lipiec 3, 2018 - 7:00 pm Reply
 • Elżbieta Sobejko

  Nigdy nie byłam w Maroko, ale po przeczytaniu tego wpisu, od razu chciałabym tam pojechać, widoki piękne 🙂

  Lipiec 3, 2018 - 7:50 pm Reply
 • Lidia

  Wspaniała sprawa, mam w planach zwiedzić Maroko w niedalekiej przyszłości. 🙂

  Lipiec 4, 2018 - 6:30 am Reply
 • Anna Molska

  Przeczytałam Twój wpis jednym tchem. Cudowne widoki, rewelacyjne zdjęcia. Aż chce się spakować walizkę i wyruszyć w drogę 🙂

  Lipiec 4, 2018 - 8:26 am Reply
 • Kamila

  Fantastyczne zdjęcia i cała wyprawa – bardzo podziwiam i kłaniam się w pół 🙂

  Lipiec 4, 2018 - 9:37 am Reply
 • Magdalena Dudek

  Jak zwykle piękne ujęcia:)

  Lipiec 4, 2018 - 10:05 am Reply
 • Kadia

  A byliście na zachodzie kraju? Ciekawa jestem czy mocno się różni od wschodu

  Lipiec 4, 2018 - 10:49 pm Reply
 • Maciej

  Piękne zdjęcia które utwierdzają, że warto rozważyć to miejsce na podróż

  Lipiec 5, 2018 - 1:33 pm Reply
 • CoMaBijou

  Bardzo lubię takie góry, które z daleka wyglądają jak posypane pieprzem. W Maroko byłam tylko w większych miastach więc wyprawa z Wami to podróż w nieznane mi rejony. Zachwyciło mnie miasteczko Warzazat, które wygląda jak fatamorgana.

  Lipiec 5, 2018 - 1:55 pm Reply
 • Monika | Podróżowisko.pl

  Pięknie tam! W trakcie naszej podróży po Maroku opisane przez Ciebie miejsca pominęliśmy – teraz żałuję… Chyba trzeba będzie tam wrócić, bo szczególnie Ait Ben Haddou jest zachwycające!

  Lipiec 5, 2018 - 8:22 pm Reply
 • Ciekawska Magdalena

  Kusicie aby się tam wybrać

  Lipiec 6, 2018 - 7:52 am Reply
 • Warsztat Podróży

  Sporo filmów tam nakręcono! Sceneria obłędne! Te nagie góry są niesamowite

  Lipiec 6, 2018 - 8:22 am Reply
 • Mariusz

  świetne zdjęcia!!!

  Lipiec 7, 2018 - 4:20 pm Reply
 • Bookendorfina Izabela Pycio

  W Maroku była trzydzieści lat temu, ciekawe wspomnienia przywiozłam, chętnie bym się znów tam wybrała. 🙂

  Lipiec 13, 2018 - 8:55 am Reply
 • Rozmyślania Yasminelli

  Z przyjemnością przeczytałam ten wpis!

  Maroko to jedno z moich marzeń podróżniczych.

  Lipiec 13, 2018 - 10:20 am Reply
 • Beata Herbata

  Pięknie, bajkowo, magicznie, nie wiem tylko gdzie ta woda 😉 ?

  Lipiec 13, 2018 - 10:42 am Reply
 • Aldona

  Ale Ci zazdroszczę! Muszę tam wreszcie dotrzeć! 🙂

  Lipiec 26, 2018 - 6:07 am Reply
 • Patrycja Pająk

  Pięknie! Nas z całej podroży najbardziej urzekły wydmy na Erg Chebbi . Tak to się prezentowało kiedy byliśmy – https://powroty.do/maroko/wydmy-erg-chebbi-sahara-noc-na-pustyni

  Sierpień 9, 2018 - 3:08 pm Reply
 • annamaria

  Podróżowanie z Moroccodeserttour4x4.com było prawdziwą przyjemnością i relaksem- wręcz wytchnieniem. Świetna organizacja i wiele atrakcji rozłożonych odpowiednio w czasie sprawiło, że ani przez chwilę nie nudziliśmy się, ale też nie byliśmy zmęczeni. ismail zapewnił man pełen komfort i opiekę podczas podróży i odpoczynku.Jest świetnym organizatorem! Sprawił, że nie czuliśmy się jak w obcym kraju, ale jak u siebie w domu.Dbało nas razem mohamed, naszym kierowcą i towarzyszem podróży. Zawsze mogliśmy na nich liczyć. Dziękuję za Waszą pomoc, opiekę i czas, który nam poświęciliście i który z nami spędziliście. Za profesjonalizm, odpowiedzialność i dbałość o nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim za Waszą przyjaźń, która zawsze jest najcenniejszą pamiątką każdej podróży i mam nadzieję pozostanie. Całuję, ściskam i gorąco POLECAM wyprawy z ismail!!! i jego zgranym fun… fantastycznym teamem każdemu, kto chce przeżyć przygodę i odpocząć. jak do Maroka to tylko z Moroccodeserttour4x4!!! KOCHAM MAROKO! Excellent w każdym calu!

  Grudzień 19, 2018 - 6:29 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG