Maroko wschodnie- od Marrakeszu po Warzazat – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Maroko wschodnie- od Marrakeszu po Warzazat

Maroko wschodnie- od Marrakeszu po Warzazat

Zwiedzając wschodnią część Maroko możecie odwiedzić zarówno piękne plaże, jak i góry, czy nawet tereny pustynne. Niewątpliwe w Maroko najbardziej popularnymi miejscami wśród podróżników są Sahara i góry Atlas. My podczas naszego dość krótkiego wyjazdu nie zdążylibyśmy odwiedzić obu z tych miejsc, dlatego zdecydowaliśmy się na wschodnią część kraju. Saharę zostawiamy sobie na później. Jedna pustynia w roku wystarczy. 🙂  O nocowaniu na jordańskiej pustyni Wadi Rum pisałam już jakiś czas temu. Jeśli ciekawi Was jak było, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł. Link znajdziecie TU.

W tym artykule postaram się przybliżyć Wam najciekawsze miejsca we wschodniej części Maroko od Marrakeszu po Warzazat.

Maroko

Góry Atlas – trasa z Marrakeszu do Warzazat przez góry Atlas

Maroko jest najbardziej górzystym krajem spośród wszystkich państw położonych w północno-zachodniej Afryce. Przez większość kraju ciągnie się pas gór Atlas. Jest to najwyższe pasmo górskie w Afryce Północnej. Góry te dzielą Maroko na dwa zupełnie inne światy- południowy pustynny – saharyjski i centralny – śródziemnomorski. To właśnie tam odnaleźliśmy jedną z najpiękniejszych tras jaką kiedykolwiek jechaliśmy. Na Hawajach zachwycaliśmy się trasą wzdłuż kanionu Waimao (link do artykułu o Kauai), w USA podobny zachwyt budziła w nas trasa wokół Grand Canyonu czy Monument Valley (link do wpisu). W Maroko to właśnie górska trasa podobała nam się najbardziej.

góry Atlas, Maroko

Jadąc z Marrakeszu do Warzazat można zaobserwować zmieniający się krajobraz górski. Począwszy od gęstych lasów, dżungli zamieszkiwanych przez dzikie małpy, po tereny pustynne w okolicach opisanego poniżej Warzazat. Krajobraz zmieniał się stopniowo. Gęsty las zaczął się powoli przekształcać w pojedyncze drzewa, później krzewy, które były coraz bardziej karłowate. Z czasem widoczne były już tylko skały. Pomiędzy lasami znajdowały się pola uprawne otaczane przez niewielkie osady. Te tereny słyną z produkcji olejku arganowego wytwarzanego z endemicznych krzewów, które nie występuję nigdzie indziej na świecie. Jego zastosowanie ma niezwykle szeroki zakres. Jest on wykorzystywany oczywiście w kosmetologii, jednak dużym zaskoczeniem dla nas był fakt, że ma on duże walory zdrowotne także w produktach spożywczych. Mieszkańcy okolicznych miejscowości sprzedają je przy drodze pod postacią miodu czy olejku.

góry Atlas

Góry Atlas bogate są również w minerały i skamieliny. Co kilka- kilkanaście kilometrów mijaliśmy kupców sprzedających najróżniejsze rodzaje minerałów. Piękne kształty i kolory mieniły się w marokańskim słońcu i kusiły przejeżdżających turystów.

przełęcz Tizi n’Tichka

Pomimo, że góry nie sprawiają wrażenie bardzo wysokich, to niektóre partie sięgają ponad 4000 m, a samych trzytysięczników jest około 400. Duże wrażenie zrobił na nas Atlas Wysoki i przełęcz Tizi n’Tichka.

droga przez góry Atlas pokazująca zróżnicowany krajobraz

Droga wiodąca przez góry jest obecnie remontowana i poszerzana. Miejscami nawet dwupasmowa. Prace trwają cały czas. Droga jest bardzo kręta i momentami niebezpieczna. Wijące się wzdłuż przepaści serpentyny mogą zmylić nawet doświadczonego kierowcę.

Góry Atlas, Maroko

Warzazat – najczęściej oglądane marokańskie miasto na świecie

Warzazat to niewielkie miasteczko nazywane turystyczną bramą Sahary i stolicą marokańskiego filmu. Nam to miejsce kojarzy się trochę z Las Vegas. Położone pośrodku niczego. Wyrasta pośrodku pustkowia i zadziwia.

okolice Warzazat

Główna droga, którą wjeżdża się do miasteczka od strony Marrakeszu przywodzi nam na myśl the Strip w Las Vegas (więcej o Las Vegas znajdziesz TU). Przy drodze posadzone są palmy, postawione finezyjne latarnie. Umiejscowione są również nowe hotele. Na rondzie widoczny jest duży klaps filmowy- prawdziwy symbol miejscowości. Filmowcy mają bowiem duży sentyment do tego miejsca. Przemysł filmowy oprócz turystycznego stanowi główny filar miejscowej gospodarki. Zaczęło się od “Alibaby i 40 rozbójników“. Od tamtej pory nakręcono tu dziesiątki filmów o tematyce pustynnej. Gladiator, Jezus z Nazaretu, Kleopatra, Asterix i Obelix to tylko niektóre tytuły, które tu kręcono. Zatem nawet jeśli tu nie byliście, nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że z pewnością widzieliście już te krajobrazy w telewizji. 🙂

Studio produkcyjne w Warzazat

Miasteczko powstało w latach dwudziestych XX w. jako siedziba garnizonu francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Nie jest zatem jakieś bardzo stare. Rozwinęło się dzięki hollywoodzkim producentom, którzy sprowadzali tu ekipy filmowe. Od tamtej pory powstały tu 2 wytwórnie filmowe i muzeum filmu. Są one otwarte dla turystów i cieszą się niemałą popularnością. To istne marokańskie Hollywood.

Oprócz wcześniej wspomnianego muzeum filmu czy studiów filmowych, na przedmieściach Warzazat znajdziecie też piękny, stary kazba Taurirt. Po kazbie oprowadzał nas jeden z jego mieszkańców, Berber. Pokazał nam jak do tej pory żyją mieszkańcy tego miejsca, z czego żyją i jak spędzają czas wolny. Oczywiście nie obyło się bez wizyty na herbacie u jednego z lokalnych kupców, jednak wizytę wspominamy całkiem przyjemnie. Budowlę widać bardzo dobrze zarówno z drogi od strony wjazdu do Warzazat jak i ze schodów znajdujących się naprzeciwko wejścia do kazby.

Kazba w Warzazat

Rzeczone schody prowadzą z kolei do muzeum filmu, które sobie odpuściliśmy. Czas nas gonił, a wybór pomiędzy muzeum a zobaczeniem kolejnej ciekawej miejscowości wydawał się dla nas oczywisty.

w tradycyjnym nakryciu głowy berberyjskich kobiet, Warzazat

Ait Ben Haddou

Jest to jedna z najładniejszych i najbardziej widowiskowych kazb w Maroko. Do tego ponoć najlepiej zachowaną w całym kraju. Na nas zrobiła bardzo duże wrażenie. Mieliśmy to szczęście oglądać ją o różnych porach, gdyż nasz gueshouse posiadał bardzo ciekawy taras z widokiem właśnie na kazbę. Umiejscowiona jest ona w hamadzie – kamienistej pustyni, otoczona palmami. Jej czerwony kolor pięknie mieni się promieniach słońca.

Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ait Ben Haddou, Maroko

Kazba nie jest obecnie praktycznie zamieszkała. Właściciel naszego guesthousu wspominał, że mieszka tu najwyżej 10 rodzin. Spacerując zatem po pustych uliczkach można wspominać kadry z kręconych tu filmów.

na tarasie pensjonatu z widokiem na kasbah

droga do Ait Ben Haddou

Droga do zabudowań prowadzi przez ciekawą kładkę na rzece, która zazwyczaj nie ma zbyt wysokiego poziomu. Ta kładka zrobiona jest z kamieni i worków wypełnionych piaskiem. Co prawda jest tu również most, jednak tą drogą będziemy wracać z kazby. Budynki w kazbie rozmieszczone są piętrowo, a ze środka roztacza się przepiękny widok na góry Atlas i pustynię.

Kazba w Ait Ben Hddou

Ait Ben Haddou polecamy każdemu kto ma ochotę na odrobinę odpoczynku i relaksu po gwarnym i zatłoczonym Marrakeszu.

Ait Ben Haddou

Przyznajemy, że to właśnie ta trasa zrobiła na nas największe wrażenie. W kolejnym artykule opiszemy nadmorskie miejscowości jakie mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszej wycieczki do Maroko.

Poniżej znajduje się mapka z zaznaczonymi miejscami, które opisaliśmy w tym artykule.

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG