Najpiękniejsze zamki Szkocji – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

"WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Najpiękniejsze zamki Szkocji

Najpiękniejsze zamki Szkocji

Szkocja to jedno z miejsc, które urzekło nas na tyle mocno, że postanowiliśmy tam wrócić. Do zdjęć i nagrań z wyjazdu do Szkocji wracamy za każdym razem z miłą chęcią i tęsknotą. W Szkocji podobało nam się wszystko.. Przyroda, soczyście zielona trawa, piękne wrzosowiska, niesamowite szkockie krowy, panowie w kraciastych spódnicach grający na kobzach i oczywiście zamki, które uwielbiamy. Od zawsze pasjonowały nas zamki. Ich bardzo często niesamowita historia, klimat, architektura sprawiają, że bardzo często zamki są powodem naszego wyjazdu w konkretne miejsce. Szkocja jest bogata w zamki i pałace. Takiej ilości zamków, twierdz nie spotkaliśmy jeszcze nigdzie. Nawet nie planując dokładnie wyjazdu można zwiedzić ich całą masę. 🙂 Jeżdżąc po Szkocji co kilka/ kilkanaście kilometrów natrafia się n znak drogowy prowadzący do kolejnego mniej lub bardziej znanego zamku, czy pałacu. W poniższym tekście postaram się Wam przybliżyć 11 najpiękniejszych zamków Szkocji. Poniżej mapka z zaznaczonymi zamkami:

Eilean Donan- najpiękniejszy zamek w Szkocji!

Numerem jeden według nas jest przepiękna fortyfikacja usytuowana na wyspie Loch Duich.  Myśląc o najpiękniejszym zamku w Szkocji przed oczami mam właśnie zamek Eilean Donan. Bardzo często pojawia się on w folderach  przewodnikach po Szkocji. Ze stałym lądem łączy go jedynie most. Zamek został zbudowany w 1220 r. Został zniszczony w 1719 r. Po kilkuset latach zamek został odbudowany by od 1932 r  móc cieszyć oczy zwiedzających. Zamek stanowi doskonałą scenerię dla filmów. Kręcono tam m.in. jeden z filmów o Jamesie Bondzie – “Świat to za mało”, czy jeden z filmów fantasy “Nieśmiertelny”. Będąc w okolicy warto jest wybrać się na pobliską wyspę Skye.

Zamek Eilean Donan, Szkocja

Zamek Eilean Donan, Szkocja

Zamek Eilean Donan

Eilean Donan Castle

Stirling Castle

Kolejnym, równie pięknym zamkiem w Szkocji jest Stirling Castle. Jest to największa warownia w całej Szkocji. Obecny zamek budowany był na przełomie lat 1708 – 1714 według projektu Theodora Dury, natomiast jego początki sięgają czasów starożytnych i panowania Celtów. Zamek ten był ulubioną rezydencją królów Szkocji. Ma on jeszcze jedną ciekawą cechę.. Szczyci się dużą liczbą odwiedzających go duchów. 😀 Najsłynniejszym z nich jest Różowa Pani, którą łączono z osobą Marii Stuart.  Oprócz zwiedzania samego kompleksu zamkowego warto wybrać się do miasta Stirling. Znajdziecie tam piękny kościół Świętego Krzyża czy więzienie z czasów wiktoriańskich. Fani piłki nożnej powinni odwiedzić to miasto z innego powodu. Podobno jest to kolebka tego sportu. Została stworzona w XVI w. przez żołnierzy stacjonujących w zamku.

Stirling Castle

Zamek Stirling

Fraser Castle (Muchall-in-Mar)

Zamek ten położony jest w niewielkiej miejscowości Kemnay we wschodniej części Szkocji – w okolicach Aberdeen. Warownia została wybudowana w drugiej połowie XVI w. na polecenie na polecenie lorda Michaela Frasera. Otoczona jest pięknym parkiem, w którym znajduje się też plac zabaw dla dzieci. Zamek ten nie jest za bardzo popularny wśród turystów. Nie ma bowiem znaczącego tła historycznego. Jego masywna konstrukcja za to sprawia, że to jeden z największych tego typu zamków w całej Szkocji. Będąc w okolicach Aberdeen warto poświęcić na jego zwiedzanie przynajmniej godzinę.

Fraser Castle

Stalker Castle

Zamek ten cechuje bardzo nietypowe położenie. Mieści się na maleńkiej wysepce jeziora  Loch Laich. Wybudowany został na planie prostokąta o wymiarach 15x12m. Wieża zamku ma aż 4 kondygnacje i mury o grubości 3m. W połączeniu z małymi okienkami, jakie tam stworzono pokazuje cel w jakim go utworzono – obrona. Ze względu na swoje położenie do zamku można się dostać jedynie łodzią. Zamek stanowi własność prywatną, zatem jego zwiedzanie może być utrudnione. W letnich miesiącach jest możliwość zobaczenia zamku z bliska. Zamek ten pojawił się w filmie – “Monty Python i Święty Graal”.

Stalker Castle

Inverness Castle

Zamek Inverness znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie w północnej części Szkocji, nad brzegiem rzeki Ness. Miasto jest popularne wśród Polaków i Słowaków, których również spotkaliśmy. Ten malowniczy zamek zbudowany został z piaskowca w stylu neonormandzkim. Utożsamiany jest z Szekspirowskim Makbetem. Obecny zamek został zbudowany w 1836 roku przez Williama Tajne. Mieści się tu teraz Sąd Najwyższy i Samorząd Inverness. Z zamkowego wzgórza jest piękny widok na cała okolicę. Oprócz samego zamku warto zwiedzić miasto. Architektura i położenie miasta prezentuje się bardzo ciekawie. Kamienice znajdujące się nad rzeką są urzekające. Okolica słynie z dużej ilości destylarni whisky.

Zamek Inverness, Szkocja

Inverness, Szkocja

Inverness, Szkocja

Dunrobin Castle

Jest to najbardziej wysunięty na północ zamek w Szkocji – jednocześnie największy. Mieści się w nim aż 189 komnat. Oprócz tego jest jednym z najstarszych zamków w całej Wielkiej Brytanii, który był zamieszkany nieprzerwanie od 1300 roku. Zwiedzający zamek mogą skorzystać z zobaczenia niespotykanej atrakcji – pokazu sokołów. Pokazy odbywają się codziennie w miesiącach letnich. Zamek jest oddalony o około godzinę drogi od wspomnianego wcześniej zamku Inverness. W okolicy znajdziecie przepiękne wrzosowiska – istna wizytówka Szkocji.

Dunrobin Castle

Edinburgh Castle

Zamek w Edynburgu to jedna z najstarszych i najpotężniejszych warowni w Wielkiej Brytanii. Znajduje się na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia (120 metrów n.p.m.) w samym centrum miasta. Ciekawostka jest to, że zamek jako jeden z nielicznych obecnie posiada swój własny garnizon wojskowy. Z edynburskiego zamku codziennie o godz. 13 oddaje się salwę armatnią One o’Clock Gun. Pomagało to niegdyś mieszkańcom miasta w ustaleniu obecnej godziny. Dzisiaj natomiast  jest to jedna z atrakcji zamku. Ze względu na swoje położenie zamek w Edynburgu jest wspaniałym punktem widokowym na miasto.

Zamek w Edynburgu

Dunnottar

Ruiny tego zamku znajdują się na stromej, wulkanicznej skale, która skutecznie broniła zamku podczas prób jego zdobycia. Najstarsze przetrwałe budynki zamkowe pochodzą z XV i XVI wieku. Można tutaj znaleźć ruiny kwater, stajni i magazynów, oraz pozostałości salonu i kaplicy. Zamek pięknie prezentuje się z kilku punktów widokowych umieszczonych na trasie wiodącej do niego. W pobliżu zamku umiejscowiona jest też niewielka, ale piękna plaża. Droga do zamku prowadzi wśród łąk i pól. Na nas zamek i jego otoczenie wywarły duże wrażenia. To na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc w Szkocji. Budowla kryje w sobie wiele tajemnic bogatej historii Szkocji. Ukrywano tu szkockie m.in. insygnia królewskie podczas inwazji Cromwella. Ten zamek również stanowił tło filmowe. Kręcono filmową adaptację Hamleta.

Dunnator Castle, Szkocja

Dunnator Castle Szkocja

okolice zamku Dunnator, Szkocja

plaża przy zamku Dunnator

ruiny zamku Dunnator

Scone Palace

Pałac ten znajduje się w miejscowości Scone oddalonej o około 2km od miasta Perth. Scone było miejscem koronacji władców piktyjskich i szkockich. Miejsce to jest wyjątkowe ze względu właśnie na historię. W komnatach pałacowych znajdziecie lochy i zobaczycie biurko, gdzie Maria Antonina pisała listy na krótko przed tym, kiedy została stracona, czy przejdziecie się po komnatach, gdzie przebywała królowa Wiktoria. Pałac otoczony jest przez piękny ogród i las, który stanowi latem fajne miejsce na piknik.

Glamis Castle

Zamek Glamis położony jest w miejscowości o tej samej nazwie we wschodniej części Szkocji pomiędzy miejscowościami Dundee i Aberdeen. To był ostatni zamek, który zwiedzaliśmy przed powrotem do Polski. Ma on ciekawą historię. Słynie z tego, że jest najbardziej nawiedzonym zamkiem w całej Szkocji :D. Przeszłość mieszkańców zamku była niezwykle krwawa. Makabryczne sceny jakie się tu odbywały odbiły się na złej sławie tego miejsca.

Glamis Castle, Szkocja

Glamis Castle, Szkocja

Glamis Castle, Szkocja

Tantallon Castle

Ruiny twierdzy znajdują się nad brzegami Morza Północnego, około 5 km od North Berwick. Zamek datuje sie na wiek XIV. była to siedziba klanu Douglasów, która przez wieki opierała się licznym oblężeniom. Nie przetrwał natomiast ponad  trzytysięcznej armii Oliviera, której oparł się w 1651 r. Pomimo ciężkich zniszczeń do dzisiaj ruiny prezentują się całkiem okazale. Zwiedzający mają wstęp na dziedziniec, mury, wierze, do piwnic czy byłego więzienia. Z mur twierdzy rozpościerają się przepiękne widoki na morze i okoliczne pola.

Tantallon Castle

Tantallon Castle

Urquhart Castle

To jeden z najsłynniejszych zamków w Szkocji. Położony jest nad brzegami jeziora Loch Ness, w którym według legend żyje potwór. Zamek zbudowany w XIII wieku, przez kilkaset lat, podobnie jak większość szkockich zamków przeżywał bardzo burzliwe momenty. Obecnie stanowi najlepszy punkt widokowy na jezioro. Znajduje się on bowiem na niewielkim wzniesieniu. Zamek Urquhart był jednym z największych i najważniejszych zamków w Szkocji.

Uruqhart Castle, Szkocja

Uruqhart Castle, Szkocja

zamek Uruqhart, Szkocja

Uruqhart Castle, Szkocja

Który z zamków zrobił na Was największe wrażenie? Nam najbardziej podobał się Eilean Donan. Zamek bardzo tajemniczy, położony na jeziorze, które rankiem otulone jest mgłą. Magiczny widok! Będąc w Szkocji koniecznie wybierzcie się do najbliższego zamku – każdy z nich ma wyjątkowy klimat.

Szukając noclegów w Szkocji możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki.
Booking.com

Please follow and like us:
0

YOU MIGHT ALSO LIKE

32 Comments

 • zaneta szot

  Wszystkie są piękne, maja swój urok i klimat. Lubię zwiedzać takie zamki, zamczyska i zameczki i rozmyślać co sie kiedys tam działo

  Kwiecień 13, 2018 - 11:05 am Reply
 • Magda

  Piękna ta fotorelacja 🙂

  Kwiecień 13, 2018 - 12:28 pm Reply
 • Zołza z kitką

  Marzy mi się Szkocja – jest na liście miejsc, które kiedyś odwiedzę! 🙂

  Kwiecień 13, 2018 - 2:16 pm Reply
 • Ola

  Piekna relacja, marzy mi się taka podróż, niesamowite widoki, było by gdzie robić zdjęcia:)

  Kwiecień 14, 2018 - 7:49 am Reply
 • Danka

  Są takie monumentalne a zarazem lekkie w odbiorze, jestem pasjonatka zamków, ale w Szkocji nie byłam, więc z chęcia chocizaz tutaj zobaczylam.

  Kwiecień 14, 2018 - 2:23 pm Reply
 • Anna

  Uwielbiam wszystkie zamki. W ostatnie wakacje zwiedzaliśmy zamki na południu Polski, ale po tym poście bardzo zapragnęłam odwiedzić Szkocję. Widoki są wręcz bajkowe. Cudownie tajemnicze.

  Kwiecień 15, 2018 - 7:00 am Reply
 • Marta Zakrzewska

  Ale bajeczne miejsca! Jeszcze nie byłam w Szkocji, ale jeśli się wybiorę – na pewno część z tych zamków, będzie na mojej podróżniczej liście do zobaczenia 🙂

  Kwiecień 15, 2018 - 7:06 am Reply
 • Pokularna

  Wiedziałam, że jest tam sporo pięknych miejsc, ale nie miałam pojęcia, że tych cudownych zamków jest aż tyle. Mam marzenie, aby kiedyś je zwiedzić, zobaczyć i poznać 🙂

  Kwiecień 15, 2018 - 7:30 am Reply
 • Natalia Jaranowska

  Mój mąż uwielbia zamki, jestem przekonana, że Szkocja by go zachwyciła!!!

  Kwiecień 15, 2018 - 7:39 am Reply
 • Marta

  Nam przy okazji pobytu w Anglii Północnej udało się zahaczyć o zamek w Jedburgh’u, były kompleks więzienny. Polecamy i tam zajrzeć. 🙂

  Kwiecień 15, 2018 - 10:51 am Reply
 • melodylaniella

  Zawsze chciałam wybrać się do Szkocji! Pięknie tam 🙂

  Kwiecień 20, 2018 - 2:18 pm Reply
 • Joanna

  Jest co podziwiać, piękne miejsce i wspaniały niepowtarzalny klimat – idealnie pasujący do starych zamków.

  Kwiecień 20, 2018 - 4:01 pm Reply
 • Maria Tamara

  Ile cudownych miejsc jest tam do odwiedzenia 😮

  Kwiecień 22, 2018 - 10:59 am Reply
 • Bo moje życie to podróż

  Super lista! Szkocja już od dawna u mnie w planach do odwiedzenia. Może w te wakacje się wybiorę, a zamki uwielbiam. Pochodzę z zamkowego miasteczka, wesele miałam w zamku i mieszkam na osiedlu, które zwie się zamek:) Nieźle, co? No konieczne zamki Szkocji muszę zobaczyć:) Pozdrowionka:)

  Kwiecień 26, 2018 - 7:20 pm Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Ha! Zamki to Twoje przeznaczenie. Jak lubisz takie klimaty to koniecznie siŕ tam wybierz.

   Kwiecień 27, 2018 - 2:05 pm Reply
 • Joanna

  Wiedziałam, że w Szkocji są piękne zamki, ale pierwszy raz mogłam je zobaczyć u Ciebie. Niesamowite jest, że większość zachowana jest w świetnym stanie.

  Kwiecień 27, 2018 - 11:02 am Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Sporo z nich jest nawet zamieszkała- i to nie przez duchy..

   Kwiecień 27, 2018 - 2:04 pm Reply
 • Pani Podróżnik

  Te zamki są przepiękne, niestety trudno wstrzelić się tam w ładną pogodę i albo mamy szare niebo, albo deszcz, albo mgłę 😉

  Kwiecień 27, 2018 - 1:00 pm Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Szkocja nawet w deszczu i mgle zachwyca. Mgła mad jeziorem wygląda mega tajemniczo- szczególnie nad Loch Ness.

   Kwiecień 27, 2018 - 2:01 pm Reply
 • Aleksandra | Thief of the world

  Gdy myślę o Szkocji niemal od razu mam w głowie właśnie zamki. Przepiękne. Chciałabym w końcu je zobaczyć na własne oczy, a nie tylko na zdjęciach. To chyba niezwykłe miejsce.

  Lipiec 19, 2018 - 10:19 am Reply
 • Ciekawska Magdalena

  Z przyjemnością zostałam bym na moc w takim zamku

  Sierpień 16, 2018 - 2:41 pm Reply
 • Elżbieta Sobejko

  Piękne zdjęcia, od razu chciałabym tam pojechać 🙂

  Sierpień 16, 2018 - 3:14 pm Reply
 • NewEnglandBlog.pl

  W Szkocji byłam ponad 15 lat temu. Niektóre z tych zamków widziałam i zgadzam się z Tobą- są piękne.

  Sierpień 16, 2018 - 4:33 pm Reply
 • Edyta

  Dla mnie wszystkie zamki są przepiękne każda wart zwiedzania.Nie byłam nigdy w Szkocji,chociaż też uwielbiam podróże

  Sierpień 16, 2018 - 7:13 pm Reply
 • Wulkanolog w podróży

  Wszystkie zamki wyglądają świetnie, powinnam chyba wybrać się wreszcie do Szkocji 🙂

  Sierpień 16, 2018 - 8:57 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG