Nowa Zelandia- MUST SEE – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat! % %

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Nowa Zelandia- MUST SEE

Odwiedzenie Nowej Zelandii było jednym z naszych największych marzeń. Któż nie chciałby na własne oczy zobaczyć niemalże dzikiej przyrody Nowej Zelandii? Od dawna mieliśmy listę miejsc, które koniecznie chcemy zobaczyć będąc w tym kraju. Po powrocie przedstawiamy Wam naszą subiektywną listę MUST SEE Nowej Zelandii. Podzielimy ją na 2 części – najciekawsze atrakcje Wyspy Południowej oraz Wyspy Północnej.

Wyspa Południowa

Wyspa Południowa uważana jest za tą piękniejszą, bardziej popularną wśród turystów i ciekawszą. Czy tak jest na prawdę? Na pewno jest popularniejsza od wyspy północnej. Uroku jej niewątpliwie nie brakuje. Ma też do zaoferowania więcej turystycznych atrakcji niż wyspa północna. A co koniecznie trzeba zobaczyć będąc na Wyspie Południowej?

Picton i okolice

Picton jest bardo często pierwszym miejscem, jakie zobaczymy na Wyspie Południowej. Jest bowiem miastem, do którego dopływa prom z Wyspy Północnej. Samo miasteczko nie różni się specjalnie od innych, jednak jego położenie sprawia, że staje się wyjątkowe. Okoliczne fiordy i piękna postrzępiona linia brzegowa sprawiają, że to miejsce zapadnie w Waszej pamięci. Przeprawiając się z Wellington do Picton warto wybrać poranny prom, by podziwiać piękne widoki. Jest on nieco droższy od promu nocnego jednak widoki z pewnością Wam to wynagrodzą. Jadąc z Picton w kierunku Tasman Abel koniecznie trzeba również “zahaczyć” o trasę Queens Charlotte, prowadzącą wzdłuż fiordu.

Queens Charlotte Track

Jeziora Wanaka i Hawea

Miejsce, w którym zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Ma w sobie niesamowitą magię i urok. Dwa jeziora otoczone majestatycznymi wzniesieniami, górami i pagórkami. Niektóre z nich nawet późną wiosną są jeszcze ośnieżone, podczas gdy nad samym jeziorem temperatury są już dość wysokie. W okolicach jeziora jest kilka bardzo fajnych tras trekkingowych, są ścieżki rowerowe czy spacerowe.

Wanaka z drona
Wanaka, Nowa Zelandia

Roys Peak

To najpiękniejsza trasa trekkingowa jaką przeszliśmy na południowej wyspie. Znajduje się przy wspominanym wcześniej jeziorze Wanaka. Cała trasa wynosi 16 km (w obie strony). Jest to trasa górska – dość stroma, więc należy liczyć się z większym wysiłkiem, ale jest jak najbardziej do pokonania. My – jako osoby, które większość czasu spędzają jednak za biurkiem przeszliśmy ją w kilka godzin. Widoki zarówno z całego szlaku jak i z samej góry są niesamowite! Na pewno zapamiętamy je do końca życia.

Widok ze szczytu Roys Peak
Roys Peak, Nowa Zelandia
W drodze na szczyt, Wanaka

Lodowce

Będąc na Wyspie Południowej nie można odpuścić sobie także odwiedzin przynajmniej jednego z lodowców. Najsłynniejszym oraz najczęściej odwiedzanym lodowcem jest Franz Josef. Znajduje się on w środkowej części wyspy. Ze względu na duże zmiany klimatu prowadzące do jego ocieplenia, język lodowca z roku na rok maleje. Bardzo dobitnie pokazują to zdjęcia umieszczone na szlaku prowadzącym do lodowca. Niegdyś można było nawet na niego stanąć, obecnie można go obserwować z dość dużej odległości. Trasa do lodowca nie jest za bardzo skomplikowana i trudna. Zajmuje około 40 minut. Dla tych jednak, którzy chcą poczuć prawdziwy urok lodowca przygotowano specjalne trasy, które można przebyć razem wyspecjalizowanymi przewodnikami. Oprócz tego lodowiec można podziwiać również z góry.

W okolicy lodowca jest co najmniej kilka firm specjalizujących się w organizowaniu przelotów helikopterem nad lodowcem. Franz Josef to nie jedyny lodowiec w Nowej Zelandii. Tuż obok niego znajduje się równie spektakularny lodowiec Fox, a w okolicach Mt Cook znajduje się lodowiec Tasmana. 

W drodze na lodowiec
Język lodowca

Punakaiki i wybrzeże zachodnie

Zachodnie wybrzeże południowej wyspy Nowej Zelandii to jedna z najbardziej malowniczych tras jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Skaliste wybrzeże z jednej strony, miejscami ukazujące urokliwe plaże i dzika przyroda z eukaliptusami i słynnymi paprociami z drugiej strony. W tej części znajduje się także dość popularna atrakcja – Naleśnikowe Skały – Pancake Rocks.

Skały naleśnikowe, Punakaiki, NZ
Zachodnie wybrzeże
Zachodnie wybrzeże o zachodzie słońca

Milford Sound

Zatoka Milforda z przepięknymi fiordami. Przez wielu porównywana do najpiękniejszych fiordów Norwegii. To miejsce, którego z pewnością nie możecie ominąć podczas zwiedzania Nowej Zelandii. Fiordland to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Południowej Wyspy. Cechuje się również tym, że opady deszczu występują tu niezwykle często, jest to jedno z najbardziej deszczowych miejsc na całej Ziemi.

Mt Cook

Góra Cooka to najwyższy szczyt Nowej Zelandii (3724 m). Położona jest w tzw Alpach Południowych.  Już sama droga prowadząca od jeziora Pukaki w stronę Góry Cooka robi duże wrażenie. Krajobraz stopniowo zmienia się w coraz bardziej księżycowy. W okolicach jest wiele tras trekkingowych. W górach położone są również jeziora, źródła i wodospady.

Mount Cook
Zaśnieżone szczyty Mt Cook
W drodze na Mt Cook

Jeziora: Tekapo i Pukaki

Oba jeziora są bardzo magiczne i przyciągające. Krystalicznie czysta woda i przepiękny widok na pobliskie góry. Najlepszą porą na odwiedzenie tych jezior jest niewątpliwie wiosna, kiedy to wokół jezior zakwitają wielokolorowe łubiny. Widok wprost bajeczny!

Krystalicznie czyste wody jeziora
Piękne łubiny nad brzegami jeziora

Queenstown

Miasto znajdujące się na Południowej Wyspie nad brzegami jeziora Wakatipu. Jest to bardzo popularne miejsce zarówno wśród samych nowozelandczyków jak i turystów z innych stron świata. Słynie przede wszystkim ze sportów ekstremalnych – skoki na bungee, skoki ze spadochronem, zabawy na linach oraz ze sportów zimowych. Warto wjechać kolejką linową na szczyt Bob’s Peak i podziwiać przepiękną okolicę. Można również wybrać się w rejs zabytkowym parowcem albo spływ kajakowy.

okolice Queenstown z drona

Arrowtown

Niewielkie, historyczne miasteczko położone niedaleko Queenstown. Jest ono jakby wyjęte żywcem z Dzikiego Zachodu. Witryny sklepowe przywołują oglądane w dzieciństwie westerny.

Arrowtown

Christchurch

Jest to drugie pod względem wielkości miasto w Nowej Zelandii. Położone jest na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Zdecydowanie warto zatrzymać się tu nawet na kilka dni i zwiedzić nie tylko samo miasto, ale także jego okolice. Jakąś godzinę drogi od miasta znajduje się niewielka miejscowość Little River, w której koniecznie trzeba się zatrzymać na kawę w drodze do przepięknie położonej miejscowości Akaroa.

Droga do Akaroa
Akaroa
Little River

Dunedin

Kolejne urocze miasto w Nowej Zelandii. Położone na wschodnim wybrzeżu. Atrakcją tego miasta jest niewątpliwie najbardziej stroma ulica na świecie o nachyleniu do 38% – Baldwin Street. Miasto cechuje się również ciekawą kolonialną architekturą. W okolicy znajduje się też niezwykle popularna atrakcja turystyczna – Tunnel Beach. Jest to ukryta plaża, do której można się dostać jedynie przechodząc przez tunel wydrążony w klifie.Abel Tasman

Tunnel Beach
Tunnel Beach- widok z kifu
Tunnel Beach- widok z kifu

Wyspa Północna

Na Wyspie Północnej również nie brakuje atrakcji i pięknych miejsc, które zauroczą na prawdę każdego – nawet najbardziej marudnego turystę czy podróżnika, który już wszystko widział. 😉 Do najciekawszych miejsc na Wyspie Północnej należą:

Wellington

Stolica Nowej Zelandii i jedno z największych miast w tym kraju. Warto jest zatrzymać się tu na chwilę przeprawiając się na wyspę południową.

Tongariro Alpine Crossing

Jest to niekwestionowany hit. Najstarszy park narodowy w całej Nowej Zelandii. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Prawie 20 kilometrowy szlak górski. Jego pokonanie zajmuje około 6 godzin – w normalnych warunkach. Widoki zapierają dech w piersiach. Fani Władcy Pierścieni mogą tą okolicę kojarzyć z filmu, ponieważ tutaj kręcono kilka ujęć – głównie Mordoru. Okolica Tongariro jest również bardzo ciekawa. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany – od niemalże księżycowego przez bujne trawy, po wysokie górskie drzewa.

okolice Tongariro

Hobbiton

Hobbiton to prawdziwa gratka dla miłośników prozy Tolkiena i jego ekranizacji. Magiczny świat Hobbitów w ich naturalnym środowisku. Przepiękne zielone wzgórza, pośród których umieszczone są miniaturowe domki hobbitów to zdecydowany must see! Więcej o tym miejscu możecie przeczytać TU.

domek Hobbitów

Rotorua i Wai-O-Tapu

Miejsce to położone jest niemal w centralnej części wyspy północnej. Słynie głównie z licznie zlokalizowanych w tej okolicy gejzerów, gorących źródeł i wód geotermalnych. Rotorua uważana jest za geotermalną stolicę NZ. Region ten zamieszkiwany jest także przez Maorysów – rdzennych mieszańców Nowej Zelandii. Jest to najlepsze miejsce do zobaczenia tradycyjnego maoryskiego tańca.

w krainie gejzerów, Rotorua
opary siarki

Auckland

Największe miasto w Nowej Zelandii z międzynarodowym lotniskiem. Położone jest w północnej części wyspy. Ciekawostką jest zapewne fakt, że miasto to położone jest w obrębie 55 wygasłych wulkanów, co daje niepowtarzalny efekt. Nam przypomina trochę San Francisco.

Coromandel

Półwysep Coromandel to miejsce, którego absolutnie nie można pominąć będąc na Północnej Wyspie. Już sama droga prowadząca z Thames do Coromandel robi na prawdę duże wrażenie. Jedzie się prawie cały czas wzdłuż wybrzeża w otoczeniu zielonych pagórków. Piaszczyste plaże tego regionu uważane są za najładniejsze w całej Nowej Zelandii. Za takie uważana jest z pewnością plaża New Chums Beach czy Cathedral Caves. Będąc w tym regionie warto również zatrzymać się na naturalne jacuzzi w Hot Water Beach. Wykopanie sobie dołeczka na plaży, do którego napływa gorąca woda termalna to super sprawa! Warto jednak zaopatrzyć się w łopatkę! 🙂

droga na Półwysep Coromandel

Blue Springs – prawdziwa perełka!

Na koniec zostawiam jedno z najpiękniejszych i najbardziej dzikich miejsc jakie widzieliśmy w całej Nowej Zelandii. Polecam szczególnie miłośnikom nieskalanej przyrody. Miejsce to nie jest za bardzo popularne, więc nie będziecie się tam mijać z tłumem turystów, ale zdecydowanie warto jest tam pojechać na kilka godzin. Dojazd nie jest za bardzo skomplikowany, ale w przewodnikach tego miejsca nie znajdziecie. Znajduje się “na trasie” z Hobbitonu do miejscowości Rotorua. Warto! Sami zobaczcie.

Blue Springs, NZ

Oczywiście opisane powyżej miejsca, to nasza subiektywna lista najciekawszych miejsc w Nowej Zelandii. Jednak miejsc, które nas zachwycały było znacznie więcej. Te zachwyty praktycznie się nie kończyły. 😉

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG