Półwysep Jukatan - informacje praktyczne – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Półwysep Jukatan – informacje praktyczne

Półwysep Jukatan – informacje praktyczne

W poprzednim artykule opisałam najciekawsze miejsca na Półwyspie Jukatan. Link do artykułu znajdziecie TU.  W tym tekście postaram się Wam przekazać wszystkie ważne informacje, jakie przydadzą Wam się podczas planowania podróży na Jukatan. W jednym miejscu zebrałam szereg praktycznych informacji o tym miejscu.

Kiedy jechać?

Najlepszymi miesiącami na podróż w to miejsce to miesiące od listopada do lutego. Pogoda jest wtedy najlepsza. Najgorsze miesiące to sierpień i wrzesień. Wtedy to opady są największe, a nad Morzem Karaibskim mogą szaleć huragany.

Jak dojechać?

Na Półwyspie Jukatan znajdują się 2 lotniska międzynarodowe. Najbardziej popularne znajduje się w Cancun. Drugie lotnisko znajduje się w mieście Merida. Z Polski można dolecieć bezpośrednio do Cancun. Z innych części Meksyku można tam dotrzeć samolotem lub autobusem, który jest głównym środkiem komunikacji w Meksyku.

Tanich lotów do Meksyku możecie poszukać w poniższej wyszukiwarce:

Gdzie się zatrzymać?

Nie często zdarza nam się zakup całej wycieczki w biurze podróży. Oferta, z której skorzystaliśmy była jednak na tyle ciekawa, że opłacało nam się bardziej kupić przelot wraz z hotelem – i to w opcji all inclusive, niż szukać samych biletów lotniczych do Meksyku. Nocowanie w Cancun nie było szczytem naszych marzeń, ale był to całkiem dobry punkt wypadowy do zwiedzania Półwyspu. W Cancun znajduje się całkiem dobrze rozwinięta sieć połączeń lokalnego transportu publicznego, więc nie musieliśmy wynajmować auta, by dojechać do Chitchen Itza czy Tulum.

Jeśli nastawiacie się głównie na zwiedzanie, polecam zatrzymać się właśnie w Cancun ze względu na dobrą siatkę komunikacji lokalnej. Jeśli natomiast chcecie korzystać z uroków lokalnych plaż to polecam bardziej Playa del Carmen lub Akumal. To miejscowości mniej zatłoczone niż popularny wśród turystów (głównie ze wschodu) Cancun.

Szukając noclegów możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki:
Booking.com

Ile to kosztuje?

Bilety lotnicze na Karaiby kupujemy głównie na przełomie roku. Już od listopada można upolować bardzo fajne okazje na przeloty w ten region. Z Polski w to miejsce lata bezpośrednio kilka linii lotniczych. Ceny biletów normalnie plasują się na poziomie kilku tysięcy złotych, jedna można znaleźć oferty już na poziomie 1100- 1300 zł za przelot w obie strony. My za cały pakiet – przeloty + hotel zapłaciliśmy 2300 zł za osobę, co daje całkiem dobry wynik.

Bezpieczeństwo

Półwysep Jukatan uważany jest za miejsce raczej bezpieczne. Duża ilość turystów sprawiła, że główne kurorty i miejscowości są bardzo dobrze obstawione przez lokalną policję. Podróżując jednak samemu – szczególnie środkami komunikacji publicznej należy zachować ostrożność. Warto sprawdzać na bieżąco sytuację w kraju na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Język

Oficjalnym językiem w Meksyku jest oczywiście język hiszpański. W większych kurortach i miejscowościach nie powinno być problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim, jednak w mniejszych miejscowościach nieznajomość języka hiszpańskiego może być sporym problemem.

Waluta

Jednostką monetarną w Meksyku jest peso, jednak w rejonach turystycznych – a takim z pewnością jest Jukatan stosuje się również dolar amerykański.

Wiza i paszport

Polacy, podobnie jak inni mieszkańcy Unii Europejskiej nie potrzebują dodatkowej wizy by wjechać na teren Meksyku, jeśli ich wizyta nie trwa dłużej niż 90 dni. Na granicy należy jednak wypełnić Forma Migratoria de Turista. Paszport powinien być ważny co najmniej przez pół roku.

Prąd

W Meksyku napięcie prądu elektrycznego w sieci wynosi 110 V. Wymagane jest zatem zakupienie adaptera.

Placówki dyplomatyczne

Najbliższą placówką dyplomatyczną w tej części jest Konsulat RP w Cancun.

Konsulat RP w Cancun:

Calle Sierra No 13, Supermanzana

3 Cancun, Quintana Roo.

Tel: 01 998 892 17 66, E-mail: consul@poloniacancun.com

 

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG