Półwysep Jukatan - najciekawsze miejsca – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Półwysep Jukatan – najciekawsze miejsca

Półwysep Jukatan – najciekawsze miejsca

Odwiedzenie Meksyku to było jedno z największych marzeń Łukasza. Gdy pojawiła się bardzo ciekawa oferta last minute nie wahaliśmy się długo z decyzją i kupiliśmy bilet. Od razu wiedzieliśmy co chcemy zobaczyć na Półwyspie Jukatan. Od zawsze pasjonowała nas historia tego miejsca, piramidy i ruiny miast Majów. Zobaczenie ich na własne oczy było niesamowitym przeżyciem.

Chichen Itza

Najciekawsze miejsca na Półwypie Jukatan

Osoby lubiące aktywny wypoczynek i zwiedzanie z pewnością będą zachwycone tym miejscem. Półwysep Jukatan kryje w sobie same perełki. Niesamowite ruiny miast oraz ośrodków ceremonialnych Majów to wystarczający powód, by odwiedzić Jukatan.

Chichen Itza – najciekawsze miejsce

Chichen Itza to najlepiej zachowany ośrodek Majów na Półwyspie Jukatan a zarazem najpopularniejsze miejsce na Półwyspie. Znajduje się niedaleko Cancun. Rok rocznie miejsce to jest odwiedzane przez rzesze turystów z całego świata. Miasto to stanowiło centrum religijne, handlowe i wojenne w okresie największego rozkwitu kultury Majów, który trwał do około XIII w. Mieszkało to wówczas około 35 tys. ludzi. W 2007 roku zostało uznane za jeden z 7 cudów świata! W mieście znajduje się około 50 budowli, z których najciekawsze to El Castillo, Obserwatorium i Boisko do gry w pelotę.

Chichen Itza – symbol Półwyspu Majów

ruiny miasta Chichen Itza

El Castillo

Jest to 24-metrowa piramida górująca nad miastem. Została zbudowana na szczycie starszej budowli około 800 roku. Była ona poświęcona bogu Majów Kukulcanowi, czuli Quetzalcoatlowi. Budowla ta wzbudza największy podziw wśród zwiedzających miasto. Ma wyraźną symbolikę kosmologiczną, a cała konstrukcja budynku nawiązuje do astronomicznej wiedzy Majów. Schody prowadzące na szczyt piramidy zwrócone są w 4 strony świata. Dwa razy do roku o wschodzie słońca na północnych schodach występuje niesamowite zjawisko optyczne. Obserwującym wydaje się wówczas, że po schodach piramidy pełzną węże. Jest to na tyle fascynujący widok, że w tym czasie miejsce to przeżywa istne oblężenie.

El Castillo, Chichen Itza

El Castillo – najpopularniejsza piramida Majów

Ruiny miasta Majów w Chichen Itza

Obserwatorium

Budynek ten nazywany był również El Caracol (ślimak) – ze względu na spiralne schody. Jak sama nazwa wskazuje służył on za obserwatorium astronomiczne. Szczeliny w ścianach budowli odzwierciedlały położenie niektórych ciał niebieskich w ważniejszych dniach kalendarza Majów.

Boisko do gry w pelotę

Boisko ma 168 m długości i jest największym boiskiem w Mezoamerce. Gra w pelotę była rozpowszechniona w całej Mezoameryce. Oprócz sportu miała ważne znaczenie rytualne. Dwie drużyny walczyły ze sobą, by przerzucić dużą kauczukową piłkę przez kamienną obręcz umieszczoną wysoko na bocznej ścianie boiska. Nie było to łatwym zadaniem. Gra toczyła się czasami nawet kilka dni. Ciekawostką jest to, że drużyna, która wygrała była składana w ofierze bogom.

Boisko do gry w pelotę

Boisko do gry w pelotę

boisko do gry w pelotę Chichen Itza

Coba

Coba to miejsce, w którym najbardziej poczuliśmy klimat starożytnych Majów. Ruiny miasta znajdują się w bujnym lesie. Prace archeologiczne nadal są tu prowadzone. Przewiduje się, że ziemia kryje jeszcze wiele nieodkrytych zabytków. Puszcza kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Najciekawszym punktem zwiedzania ruin jest wspinaczka na najwyższą – 42 metrową piramidę. Jest to jedyna piramida w Meksyku, na którą można wejść. Jest to wspaniałe przeżycie. Wspinaczka na szczyt kosztuje nie mało wysiłku, ale ze szczytu rozpościera się niesamowity widok na puszczę i ukryte w niej ruiny. Można stąd podziwiać piękny zachód słońca.

piramida w Coba

ruiny miasta w Coba

widok ze szczytu piramidy

zadowolone miny po wejściu na szczyt

 

przepiękny zachód słońca nad jednym z jezior w Coba

Dzięki obfitości okolicznych jezior miasto miało licznych mieszkańców. Szacuje się, że zamieszkiwało je około 40 tys. osób.

Tulum

Tulum jest przepięknie położonym starożytnym miastem Majów. Ruiny znajdują się na klifie u wybrzeży turkusowych wód Morza Karaibskiego. Miasto datuje się na okres poklasyczny. Swój rozkwit przeżywało w okresie od 1200 roku do przybycia Hiszpanów. Nazwa miasta oznacza zamknięcie lub mur. Została ona nadana współcześnie. Uważa się, że pierwotnie to miejsce nazywano Zama, czyli świt, co odnosiło się do jego położenia na wschodnim wybrzeżu i rozplanowania budowli na osi wschód-zachód. Tuż obok ruin miasta znajduje się urocza plaża, na której można odpocząć po zwiedzaniu na intensywnym meksykańskim słońcu. Tulum to istna wizytówka Półwyspu Jukatan. Znajdziecie tu wszystko, co cechuje Półwysep – ruiny miasta Majów, piękną plażę z turkusową wodą, cenote i wszechobecne legwany.

Tulum – jedno z najpiękniejszych miejsc na Jukatanie

urocza plaża przy Tulum

legwan – jeden z mieszkańców ruin miasta w Tulum

ruiny miasta Majów w Tulum

Valladolid

To trzecie co d wielkości miasto na Jukatanie. Leży w połowie drogi pomiędzy Meridą a Cancun. Centralnym punktem miasta jest Zocalo – rynek główny. Wokół tego miejsca Indianki Maja sprzedają buipiles – haftowane bluzki. To najbardziej ożywiona część miasteczka. Niedaleko rynku zlokalizowany jest Palacio Municipal – ratusz i katedra z piękną fasadą.

Cenote

Są to naturalne, mega głębokie baseny podziemne. Występują głównie właśnie na Jukatanie. Woda w nich jest niezwykle czysta, przefiltrowana przez podłoże wapienne. Majowie bardzo szczególnie traktowali cenotes. To wokół nich budowano największe miasta. Ze względu na ograniczone opady i niewielką ilość rzek stanowiły one dla Majów podstawowe źródło wody przez cały rok. Niektóre z cenot pełniły też funkcję rytualną związaną z kultem boga wody i deszczu Chaaka. Obecnie cenote są świetną atrakcją dla turystów. Nie wyobrażam sobie zwiedzania Jukatanu bez wizyty w co najmniej jednej cenote. Jest to doskonałe dopełnienie dnia po wizycie w starożytnych miastach Majów. Kąpiel w cenotach to niesamowite przeżycie. Ze względu na ich głębokość i położenie (głównie w jaskiniach, tunelach) woda w cenote nie jest za ciepła. Po wejściu do wody czuć niezmierną głębię. Najbardziej popularne wśród turystów cenote znajdują się w pobliżu Chichen Itza, Tulum i Valladolid.

jedna z cenot na Jukatanie

cenote

Akumal

Akuml to śliczna miejscowość leżąca na drodze pomiędzy Cancun a Tulum. Na przepięknej plaży otoczonej palmami znajdziecie żółwie zielone. Niekiedy, w grudniu można zaobserwować przepływające tam rekiny wielorybie. To istny raj dla miłośników snorkelingu. Na plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu do nurkowania i snorkelingu. Idealne miejsce na odpoczynek i plażowanie. Znaleźliśmy tam jedną z najciekawszych plaż w okolicy.

plaża w Akumal

Akumal, Meksyk

Isla Mujeres

Isla Mujeres – Wyspa Kobiet to mała wysepka znajdująca się naprzeciwko Cancun. Ma ona zaledwie 1 km szerokości i 8 km długości. Wysepkę najlepiej jest zwiedzać na rowerze lub na skuterze. Na wyspie znajdują się przepiękne plaże otoczone palmami. Jest to też bardzo dobre miejsce na pływanie z rurką. Jest to jeden z głównych powodów wizyty na wyspie. Z Cancun można się tu dostać promem pasażerskim wypływającym z Puerto Juarez, promem samochodowym z Punta Sam.

Isla Mujeres, Jukatan

Cozumel

Cozumel to największa wyspa należąca do Meksyku. Ma ona 50 km długości i 4 km szerokości. Znajduje się naprzeciwko Playa del Carmen. Na wyspie można odnaleźć ślady obecności Majów. W El Cedral i San Gervasio znajdują się zarośnięte ruiny dwóch głównych osad Majów. Wyspa otoczona jest pięknymi plażami. To one wabią turystów. Plaże Cozumel to idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu.

piękna plaża na Cozumel

w otoczeniu palm na Cozumel

 

Poniżej mapka z zaznaczonymi miejscami opisanymi w tym artykule:

W kolejnym artykule opiszę jak zorganizować wyjazd na Jukatan. Znajdziecie tam szereg przydatnych informacji, które pomogą Wam w planowaniu wyjazdu w to cudowne miejsce.

Please follow and like us:
0

26 Comments

 • Hubert

  Super post! Czekam na ten wpis z praktycznymi informacjami, bo w przyszłym roku chciałbym odwiedzić Jukatan i Belize. A z Jamajki tam to jak rzut beretem 😀

  Sierpień 26, 2018 - 6:17 pm Reply
 • Aga

  Wielkie zazdroooo! Tulum takie piękne! <3

  Sierpień 26, 2018 - 9:12 pm Reply
 • Małgorzata Pakuła

  Jestem totalnym ignorantem jeśli chodzi o Amerykę Centralną, ale o cenotes słyszałam. Mnie kojarzą się z czymś mistycznym, tajemniczym, niebezpiecznym pewnie dlatego, że są bardzo głębokie. Kiedyś w TV widziałam skupisko cenotes w dżungli z lotu ptaka i wyglądało do NIEZIEMSKO jakby zrobiła to jakaś obca cywilizacja. Pozdrawiam

  Sierpień 27, 2018 - 7:22 am Reply
 • Kasia

  Super wyprawa:) wspominam naszą, 8 lat temu, zwiedzaliśmy Jukatan, nawet nurkowalismy w cenzorach:) a później przejechaliśmy samochodem przez cały Mexyk, do Puerto Escondido. Największe wrażenie zrobiło na nas Palenque, ogromny kompleks Majów powoli odbierany dżungli. Ech, wróciłabym choćby dzisiaj:)

  Sierpień 27, 2018 - 7:26 am Reply
 • Karolina | Worldwide Panda

  Właśnie tego potrzebowałam! Baaaardzo powoli planuję Meksyk, wymyśliłam, że chcę pojechać właśnie na Jukatan i Twój post na pewno pomoże mi w tym planowaniu 🙂 jak długo tam byliście?

  Sierpień 27, 2018 - 7:50 am Reply
 • NewEnglandBlog.pl

  Meksyk marzy mi się od dawna. Mam nadzieję, że może za rok uda mi się spełnić moje marzenie.

  Sierpień 27, 2018 - 8:42 am Reply
 • Monika | Podróżowisko.pl

  Myślałam, że jestem totalnie zakochana w Islandii i w Azji i że nie zdradzę tamtych stron dla jakiejś tam Ameryki – nieważne, czy północnej, środkowej czy południowej. Jednak chociażby właśnie Meksyk zaczyna mnie coraz bardziej kusić… Szczególnie chciałabym zobaczyć cenoty, aczkolwiek pozostałościami miast Majów nie pogardzę! Uwielbiam przyrodę, ale i historyczne miejsca przyciągają mnie jak magnes. PS. Zazdroszczę spotkania z legwanem! 😉

  Sierpień 27, 2018 - 8:32 pm Reply
 • Piotrek, LiczPieniadze.pl

  Rewelacyjne kompendium. Do tego fenomenalnie ilustrowane zdjęciami. Zobaczyłem tytuł i pomyślałem, jak wszystkie atrakcje zmieścić w jednym wpisie. A tu popatrz, wyszło idealnie. Gratulacje.

  Sierpień 29, 2018 - 1:56 pm Reply
 • Zuzanna Dudko

  Ale zazdroszczę Wam takiej wyprawy. Chciałabym kiedyś tak podróżować po świecie.

  Sierpień 29, 2018 - 2:07 pm Reply
 • sylwia

  Ale obłędne widoki, aż zapierają dech w piersiach! <3

  Sierpień 29, 2018 - 2:11 pm Reply
 • Adam

  Hej. Polecam Wam na drugi raz Holbox, Meride i Mahahual. Plażę El Nino w Cancun – dla lokalsów. Mojego znajomego z najlepszym guacamole na Yucatanie – dam namiar. Pozdrawiam

  Sierpień 29, 2018 - 7:08 pm Reply
 • blogierka

  Dzięki za podzielenie się tą wiedzą :).

  Sierpień 29, 2018 - 10:52 pm Reply
 • Ewa

  Tulum jest przepiękne! Istny raj 🙂

  Wrzesień 1, 2018 - 7:19 am Reply
 • Ola

  Tulum będzie mi się śniło po nocach:) co za hipnotajzing kolor wody!

  Wrzesień 1, 2018 - 8:08 am Reply
 • Hania | Hanna's Passions

  Czyli wygląda na miejsce idealne na wakacje typu zwiedzaj i wypoczywaj 🙂 Muszę dopisać do listy “do rozważenia na podróż poślubną” 🙂

  Wrzesień 1, 2018 - 8:16 am Reply
 • Ania

  Cenote musi być niesamowite 🙂 Też mamy w planach Meksyk, może się uda w przyszłym roku…

  Wrzesień 1, 2018 - 9:59 am Reply
 • Ania W

  Niesamowite miejsce! Mogłabym tam się przenieść w każdej chwili 🙂

  Wrzesień 1, 2018 - 1:47 pm Reply
 • Gusia

  Bardzo chcemę tam pojechać 🙂

  Wrzesień 16, 2018 - 7:46 am Reply
 • Pokukarna

  Uwielbiam takie miejsca i aktywny wypoczynek. Czuję, że by mi się spodobało 🙂

  Wrzesień 16, 2018 - 8:08 am Reply
 • Ptyś

  Świetne miejsca i cudowne zdjęcia! 😉

  Wrzesień 16, 2018 - 8:10 am Reply
 • Olka

  Z wymienionych przez Ciebie miejsc najchętniej odwiedziłabym Cenoty oraz Tulum 🙂

  Październik 8, 2018 - 9:13 am Reply
 • Autopogoń

  chętnie wrócę do Ciebie za parę miesięcy – Meksyk jest moim dość prawdopodobnym kierunkiem na przyszły rok 😉

  Październik 9, 2018 - 4:23 pm Reply
 • Klaudia Jarych

  przepiękne miejsce! aż by chciało się tgam jechać

  Październik 11, 2018 - 12:52 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG