Półwysep Jukatan - najciekawsze miejsca – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Półwysep Jukatan – najciekawsze miejsca

Półwysep Jukatan – najciekawsze miejsca

Odwiedzenie Meksyku to było jedno z największych marzeń Łukasza. Gdy pojawiła się bardzo ciekawa oferta last minute nie wahaliśmy się długo z decyzją i kupiliśmy bilet. Od razu wiedzieliśmy co chcemy zobaczyć na Półwyspie Jukatan. Od zawsze pasjonowała nas historia tego miejsca, piramidy i ruiny miast Majów. Zobaczenie ich na własne oczy było niesamowitym przeżyciem.

Chichen Itza

Najciekawsze miejsca na Półwypie Jukatan

Osoby lubiące aktywny wypoczynek i zwiedzanie z pewnością będą zachwycone tym miejscem. Półwysep Jukatan kryje w sobie same perełki. Niesamowite ruiny miast oraz ośrodków ceremonialnych Majów to wystarczający powód, by odwiedzić Jukatan.

Chichen Itza – najciekawsze miejsce

Chichen Itza to najlepiej zachowany ośrodek Majów na Półwyspie Jukatan a zarazem najpopularniejsze miejsce na Półwyspie. Znajduje się niedaleko Cancun. Rok rocznie miejsce to jest odwiedzane przez rzesze turystów z całego świata. Miasto to stanowiło centrum religijne, handlowe i wojenne w okresie największego rozkwitu kultury Majów, który trwał do około XIII w. Mieszkało to wówczas około 35 tys. ludzi. W 2007 roku zostało uznane za jeden z 7 cudów świata! W mieście znajduje się około 50 budowli, z których najciekawsze to El Castillo, Obserwatorium i Boisko do gry w pelotę.

Chichen Itza – symbol Półwyspu Majów

ruiny miasta Chichen Itza

El Castillo

Jest to 24-metrowa piramida górująca nad miastem. Została zbudowana na szczycie starszej budowli około 800 roku. Była ona poświęcona bogu Majów Kukulcanowi, czuli Quetzalcoatlowi. Budowla ta wzbudza największy podziw wśród zwiedzających miasto. Ma wyraźną symbolikę kosmologiczną, a cała konstrukcja budynku nawiązuje do astronomicznej wiedzy Majów. Schody prowadzące na szczyt piramidy zwrócone są w 4 strony świata. Dwa razy do roku o wschodzie słońca na północnych schodach występuje niesamowite zjawisko optyczne. Obserwującym wydaje się wówczas, że po schodach piramidy pełzną węże. Jest to na tyle fascynujący widok, że w tym czasie miejsce to przeżywa istne oblężenie.

El Castillo, Chichen Itza

El Castillo – najpopularniejsza piramida Majów

Ruiny miasta Majów w Chichen Itza

Obserwatorium

Budynek ten nazywany był również El Caracol (ślimak) – ze względu na spiralne schody. Jak sama nazwa wskazuje służył on za obserwatorium astronomiczne. Szczeliny w ścianach budowli odzwierciedlały położenie niektórych ciał niebieskich w ważniejszych dniach kalendarza Majów.

Boisko do gry w pelotę

Boisko ma 168 m długości i jest największym boiskiem w Mezoamerce. Gra w pelotę była rozpowszechniona w całej Mezoameryce. Oprócz sportu miała ważne znaczenie rytualne. Dwie drużyny walczyły ze sobą, by przerzucić dużą kauczukową piłkę przez kamienną obręcz umieszczoną wysoko na bocznej ścianie boiska. Nie było to łatwym zadaniem. Gra toczyła się czasami nawet kilka dni. Ciekawostką jest to, że drużyna, która wygrała była składana w ofierze bogom.

Boisko do gry w pelotę

Boisko do gry w pelotę

boisko do gry w pelotę Chichen Itza

Coba

Coba to miejsce, w którym najbardziej poczuliśmy klimat starożytnych Majów. Ruiny miasta znajdują się w bujnym lesie. Prace archeologiczne nadal są tu prowadzone. Przewiduje się, że ziemia kryje jeszcze wiele nieodkrytych zabytków. Puszcza kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Najciekawszym punktem zwiedzania ruin jest wspinaczka na najwyższą – 42 metrową piramidę. Jest to jedyna piramida w Meksyku, na którą można wejść. Jest to wspaniałe przeżycie. Wspinaczka na szczyt kosztuje nie mało wysiłku, ale ze szczytu rozpościera się niesamowity widok na puszczę i ukryte w niej ruiny. Można stąd podziwiać piękny zachód słońca.

piramida w Coba

ruiny miasta w Coba

widok ze szczytu piramidy

zadowolone miny po wejściu na szczyt

 

przepiękny zachód słońca nad jednym z jezior w Coba

Dzięki obfitości okolicznych jezior miasto miało licznych mieszkańców. Szacuje się, że zamieszkiwało je około 40 tys. osób.

Tulum

Tulum jest przepięknie położonym starożytnym miastem Majów. Ruiny znajdują się na klifie u wybrzeży turkusowych wód Morza Karaibskiego. Miasto datuje się na okres poklasyczny. Swój rozkwit przeżywało w okresie od 1200 roku do przybycia Hiszpanów. Nazwa miasta oznacza zamknięcie lub mur. Została ona nadana współcześnie. Uważa się, że pierwotnie to miejsce nazywano Zama, czyli świt, co odnosiło się do jego położenia na wschodnim wybrzeżu i rozplanowania budowli na osi wschód-zachód. Tuż obok ruin miasta znajduje się urocza plaża, na której można odpocząć po zwiedzaniu na intensywnym meksykańskim słońcu. Tulum to istna wizytówka Półwyspu Jukatan. Znajdziecie tu wszystko, co cechuje Półwysep – ruiny miasta Majów, piękną plażę z turkusową wodą, cenote i wszechobecne legwany.

Tulum – jedno z najpiękniejszych miejsc na Jukatanie

urocza plaża przy Tulum

legwan – jeden z mieszkańców ruin miasta w Tulum

ruiny miasta Majów w Tulum

Valladolid

To trzecie co d wielkości miasto na Jukatanie. Leży w połowie drogi pomiędzy Meridą a Cancun. Centralnym punktem miasta jest Zocalo – rynek główny. Wokół tego miejsca Indianki Maja sprzedają buipiles – haftowane bluzki. To najbardziej ożywiona część miasteczka. Niedaleko rynku zlokalizowany jest Palacio Municipal – ratusz i katedra z piękną fasadą.

Cenote

Są to naturalne, mega głębokie baseny podziemne. Występują głównie właśnie na Jukatanie. Woda w nich jest niezwykle czysta, przefiltrowana przez podłoże wapienne. Majowie bardzo szczególnie traktowali cenotes. To wokół nich budowano największe miasta. Ze względu na ograniczone opady i niewielką ilość rzek stanowiły one dla Majów podstawowe źródło wody przez cały rok. Niektóre z cenot pełniły też funkcję rytualną związaną z kultem boga wody i deszczu Chaaka. Obecnie cenote są świetną atrakcją dla turystów. Nie wyobrażam sobie zwiedzania Jukatanu bez wizyty w co najmniej jednej cenote. Jest to doskonałe dopełnienie dnia po wizycie w starożytnych miastach Majów. Kąpiel w cenotach to niesamowite przeżycie. Ze względu na ich głębokość i położenie (głównie w jaskiniach, tunelach) woda w cenote nie jest za ciepła. Po wejściu do wody czuć niezmierną głębię. Najbardziej popularne wśród turystów cenote znajdują się w pobliżu Chichen Itza, Tulum i Valladolid.

jedna z cenot na Jukatanie

cenote

Akumal

Akuml to śliczna miejscowość leżąca na drodze pomiędzy Cancun a Tulum. Na przepięknej plaży otoczonej palmami znajdziecie żółwie zielone. Niekiedy, w grudniu można zaobserwować przepływające tam rekiny wielorybie. To istny raj dla miłośników snorkelingu. Na plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu do nurkowania i snorkelingu. Idealne miejsce na odpoczynek i plażowanie. Znaleźliśmy tam jedną z najciekawszych plaż w okolicy.

plaża w Akumal

Akumal, Meksyk

Isla Mujeres

Isla Mujeres – Wyspa Kobiet to mała wysepka znajdująca się naprzeciwko Cancun. Ma ona zaledwie 1 km szerokości i 8 km długości. Wysepkę najlepiej jest zwiedzać na rowerze lub na skuterze. Na wyspie znajdują się przepiękne plaże otoczone palmami. Jest to też bardzo dobre miejsce na pływanie z rurką. Jest to jeden z głównych powodów wizyty na wyspie. Z Cancun można się tu dostać promem pasażerskim wypływającym z Puerto Juarez, promem samochodowym z Punta Sam.

Isla Mujeres, Jukatan

Cozumel

Cozumel to największa wyspa należąca do Meksyku. Ma ona 50 km długości i 4 km szerokości. Znajduje się naprzeciwko Playa del Carmen. Na wyspie można odnaleźć ślady obecności Majów. W El Cedral i San Gervasio znajdują się zarośnięte ruiny dwóch głównych osad Majów. Wyspa otoczona jest pięknymi plażami. To one wabią turystów. Plaże Cozumel to idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu.

piękna plaża na Cozumel

w otoczeniu palm na Cozumel

 

Poniżej mapka z zaznaczonymi miejscami opisanymi w tym artykule:

W kolejnym artykule opiszę jak zorganizować wyjazd na Jukatan. Znajdziecie tam szereg przydatnych informacji, które pomogą Wam w planowaniu wyjazdu w to cudowne miejsce.

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG