Sintra - najciekawsze miejsca – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Sintra – najciekawsze miejsca

Sintra – najciekawsze miejsca

Sintra to urocze, górskie miasteczko znajdujące się niedaleko Lizbony. Będąc w okolicy warto zaplanować sobie co najmniej jednodniowy wypad do tego ciekawego miasteczka. Poniżej przedstawiam Wam plan zwiedzania miasta i jego najciekawszych miejsc.

Sintra

Jak się dostać do Sintry?

Według informacji uzyskanych od gospodarzy domku, w którym się zatrzymaliśmy niedaleko Sintry, będąc w Lizbonie najlepiej  jest dojechać tam pociągiem ze stacji Lisboa Rossio. Stacja ta znajduje się praktycznie w centrum miasta. Bilety można kupić tuż przed wyjazdem, nie trzeba ich rezerwować z wyprzedzeniem. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 1,80 euro. Pociągi jeżdżą w odstępach 20-30 minutowych. Pokonanie tej trasy trwa około pół godziny.

My poruszaliśmy się samochodem. Z Lizbony do Sintry prowadzi autostrada. Przejazd zajmuje około 20 minut. Nie mieliśmy większych problemów z parkowaniem auta w Sintrze, aczkolwiek byliśmy tu poza sezonem turystycznym, a miejsc parkingowych w miasteczku w sumie nie ma za wiele. Fajną opcją jest też zostawienie auta w centrum miasta i udanie się na zwiedzanie busikiem, który objeżdża wszystkie największe atrakcje. Przystanki rozmieszczone są praktycznie przy samych wejściach do pałaców, ogrodów czy zamków.

Na zwiedzanie Sintry należy przeznaczyć minimum 1 pełny dzień, dlatego najlepiej jest dojechać tam jak najwcześniej rano. Pałac Quinta da Regaleira, od którego zaczęliśmy zwiedzanie otwarty jest od godziny 09:30.

Najciekawsze miejsca w Sintrze

Pałac Narodowy

Pałac Narodowy znajduje się w sercu starego miasta. Charakterystycznym elementem budynku są 2 białe wierze, które faktycznie są kominami kuchni. 😀 Z zewnątrz pałac nie zrobił na nas jakiegoś szczególnego wrażenia, za to jest całkiem ładny w środku. Na zwiedzanie pałacu możecie przeznaczyć około pół godziny.

Pałac Narodowy, Sintra

Pałac Narodowy, Sintra, widok z Zamku Maurów

Quinta da Regaleira

Pałac z ogrodami Quinta da Regaleira to jedno z najciekawszych miejsc w Sintrze. Ogród został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on około 10 minut drogi pieszo (pod górę) od Pałacu Narodowego. Dojazd autem wraz z zaparkowaniem auta zajmuje zaledwie kilka minut.  Cały kompleks obejmuje bardzo ciekawe tunele – labirynty prowadzące w bardzo ciekawe miejsca w ogrodzie. Na jego terenie znajdują się fontanny, studnia, kapliczka i tajemnicze zakątki. W architekturę budynków i ogrodu wkomponowane są nawiązania do masońskiego pochodzenia pierwszego właściciela posesji – Antonio Augusto Carvalho Monteiro. Milioner, który swoją fortunę zdobył m.in na handlu kawą i kamieniami szlachetnymi był wolnomularzem. Fascynowały go również teorie spiskowe. To dzięki niemu to miejsce jest wyjątkowo tajemnicze i scenerią może kojarzyć się z baśniami. Na zwiedzanie Quinta da Regaleiro należy poświęcić od 1- 1,5 godziny.

 

Quinta da Regaleira, Sintra

 

Quinta da Regaleira, Sintra

ogród w Quinta da Regaleira

Pena Palace

Do Pałacu Pena możecie dotrzeć autobusem spod Informacji Turystycznej (100 metrów od Pałacu Narodowego w stronę Quinta da Regaleira). Czas jazdy to około 15 minut. Aby dotrzeć pieszo z centrum miasta musicie przeznaczyć jakieś 1,5 godziny. Droga prowadzi głównie pod górę. Dodatkowo, spod bramy pałacu do samego wejścia prowadzi kolejna droga – pod górę. Można wziąć busa za kilka euro, który zawiezie Was na sam szczyt lub przespacerować się ogrodem. Zajmuje to około 5-10 minut.

Wejście do Pałacu Pena kosztuje 11,5 euro. W środku można zwiedzać pałacowe komnaty oraz przejść się po murach. Dla nas trochę taki Disnayland. Na zwiedzanie możecie przeznaczyć około godzinę.

Pena Palace, Sintra

Pena Palace, Sintra

Pałac Pena, Sintra

Ruiny zamku Maurów znajdują się w niedalekiej odległości od Pałacu Pena. Idąc pieszo należy przeznaczyć około 15 minut na pokonanie tej drogi. Zwiedzając Sintrę autem będzie to pierwsze miejsce w kolejności po Quinta da Regaleira. Jak wspomniałam wcześniej, dojeżdża tam również busik, którym też można dość szybko dojechać do tego miejsca. Zamek Maurów to średniowieczna forteca Maurów zrujnowana podczas lizbońskiego trzęsienia ziemi w 1755 roku. Z ruin zamku roztacza się przepiękny widok na miasteczko, a w bezchmurny dzień widać również ocean. Miejsce to zrobiło na nas największe wrażenie. Jest najbardziej prawdziwe spośród tych trzech budowli. Czuć tu ducha historii. W porównaniu z trochę sztucznym i nadmuchanym Pałacem Pena i nieco egzotycznym Quinta da Regaleira miejsce to studzi emocje i wywołuje bardzo pozytywne odczucia. Wstęp do ruin Zamku kosztuje 7 euro. Na zwiedzanie możecie przeznaczyć od pół do godziny czasu.

Zamek Maurów, Sintra

 

Zamek Maurów, Sintra

widok z Zamku Maurów

Intensywne zwiedzanie tych czterech miejsc łącznie z transportem powinny zająć minimum pół dnia, a poruszając się pieszo na pewno cały dzień. Budowle położone są w górach i trekking może sprawiać odrobinę trudności.

Inne ciekawe miejsca w Sintrze i bliskich okolicach:

Convento dos Capuchos – miejsce, które szczególnie polecał nam nasz znajomy z Portugalii. Niestety nie starczyło nam czasu na zobaczenie go.  Jest to klasztor Franciszkanów ukryty w lesie. Z centrum Sintry najlepiej jest dojechać tam autem. Odległość wynosi około jest 13 km.

Parque e Palacio Monserrate – egzotyczna willa znajdująca się zaledwie 4 kilometry od centrum Sintry. Można się tu dostać  autobusem nr 435 spod dworca w Sintrze.

Quintinha de Monserrate – niewielki dom i ogród, służące przede wszystkim do celów pedagogicznych.

Chalete e Jardim Condessa d’Edla – piękny domek znajdujący się w środku lasu.

Mam nadzieję, że powyższe informację zachęciły Was do odwiedzenia Sintry. Miasteczko jest urzekające.

Jak zwykle bardzo proszę o łapkę w górę i udostępnienie. Dziękuję. 🙂

Please follow and like us:
error0

YOU MIGHT ALSO LIKE

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG