Ukraina Zachodnia - co warto zobaczyć – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50"

Ukraina Zachodnia – co warto zobaczyć

Ukraina Zachodnia – co warto zobaczyć

Ukraina Zachodnia stała się od niedawna bardzo popularnym miejscem wśród Polskich turystów. Nasza przygoda z podróżami na Ukrainę rozpoczęła się … ufff w 2007 roku! I gdyby nie fakt, że foldery ze zdjęciami opisuję oprócz nazwy kraju lub wyspy datą (a dokładniej rokiem) – nigdy bym w to nie uwierzyła! Aż trudno uwierzyć, że nasza pierwsza wspólna, zagraniczna podróż odbyła się.. 11 lat temu (sic!). Tamta Ukraina różni się od tej obecnej, ale klimat miejsc, które odwiedziliśmy nadal pozostaje niezmienny.

W artykule tym postaram się przybliżyć Wam co warto zobaczyć na Ukrainie Zachodniej. Potraktujcie ten tekst jako gotowy przykład trasy na przedłużony weekend – celowo wybrałam kolejność opisywanych miejsc aby oswoić Was z trasą jaką my kilkakrotnie pokonaliśmy. Mam nadzieję, że będzie to dla Was dobra inspiracja na odbycie fajnej podróży – częściowo podróży w czasie. Patrząc na rozwój Ukrainy, na ludzi którzy tam mieszkają, sposób w jaki żyją widzimy siebie sprzed kilku- kilkunastu lat.

Lwów

Naszą podróż rozpoczynamy od wizytówki Ukrainy Zachodniej i jej najbardziej znanego miasta – Lwowa. Samo miasto opiszę w oddzielnym artykule, tu wspomnę jedynie, że miasto jest określane “Paryżem wschodu”. Z określeniem tym jak najbardziej się zgadzamy. Niewątpliwie kto chociaż raz odwiedzi to miasto, będzie chciał tu wrócić. Klimat tego miejsca, piękne kamienice, ludzie tam mieszkający to wszystko sprawia, że chce się tam zostać długo. Lwów z powodów historycznych jest bardzo ważnym miastem dla Polaków. Był niegdyś głównym ośrodkiem południowo-wschodniej Rzeczpospolitej. W przededniu II Wojny Światowej Polacy stanowili 50% mieszkańców tego miasta, natomiast Ukraińcy zaledwie 16%. Do tej pory mieszka tu wiele rodzin, których przodkowie pochodzą z Polski.

Lwów

Kościół Dominikanów we Lwowie

Najważniejsze atrakcje we Lwowie

 • Rynek – serce miasta z 44- ma historycznie ważnymi kamiennicami. W środku Rynku umiejscowiony jest Ratusz z 65- metrową wieżą.
 • Katedra Łacińska z barokowym ołtarzem głównym.
 • Kościół Dominikanów – uważany za jedną z najwspanialszych budowli barokowych w tej części Europy.
 • Kościół Jezuitów i Kolegium Jezuickie,
 • Arsenał Królewski mieszczący archiwum.
 • Muzeum Oręża z obszerną kolekcją broni.
 • Śródmieście – z Placem i pomnikiem Mickiewicza, Muzeum Etnografii i Teatrem Wielkim i Muzeum Narodowym.
 • Wysoki Zamek – z którego roztacza się piękna panorama Lwowa.
 • Cmentarz Łyczakowski zajmujący teren około 42 hektarów. Można tam znaleźć groby wybitnych Polaków i Ukraińców oraz niezwykle ważny pomnik Orląt Lwowskich.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

Cmentarz Łyczakowski. Lwów

Cmentarz Orląt Lwowskich

Lwów

Muzeum Pisanki w Kołomyi

Kolejnym miejscem, do którego warto się udać po odwiedzeniu Lwowa jest miejscowość Kołomyja. Jedna z najsłynniejszych ukraińskich przyśpiewek głosi: “Kołomyja ne pomyja, Kołomyja mesto.” Według nas jest to szczera prawda! Kołomyja to urocze miasteczko, jedno z przyjemniejszych miejsc w Zachodniej Ukrainie. Śródmieście Kołomyi zostało gruntownie odnowione. Stanowi idealne miejsce do długich spacerów. Przy głównej ulicy wybudowano niezwykle ciekawy, trochę kiczowaty budynek, który był głównym celem naszej wizyty w tym mieście, a mianowicie Muzeum Pisanki. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że budynek ten wygląda właśnie jak gigantyczna pisanka! Jest to jedyny tego typu budynek na świecie. Na wystawie tego muzeum można znaleźć ponad 6 tysięcy pisanek, pochodzących głównie z Ukrainy, Białorusi czy Polski. Jest to bardzo ciekawe miejsce. Warto tam zajrzeć przed dalszym zwiedzaniem Ukrainy Zachodniej, które zdominują zamki i pałace.

Muzeum Pisanki w Kołomyi

Zamek w Chocimiu

Co warto zobaczyć w Chocimiu? Oczywiście zamek, zwany też fortecą! To jedno z najpiękniejszych miejsc na Ukrainie jakie widzieliśmy. Miasto, które niegdyś było świadkiem wielu militarnych starć i triumfów Rzeczpospolitej, obecnie jest niewielkim, podupadłym miasteczkiem. Nas zachwyciło jego położenie. Zamek umiejscowiony jest na wzniesieniu nad brzegiem rzeki Dniestr. Widok z Fortecy na Dniestr to jeden z najpiękniejszych widoków w całej Ukrainie.

Zamek w Chocimiu

Na terenie Fortecy znajduje się Muzeum Historyczno- Rewolucyjne, pałac Komendanta a nieopodal Cerkiew garnizonowa św. Aleksandra Newskiego. Na zwiedzanie tego miejsca należy przeznaczyć około 1-2 godziny.

Zamek w Chocimiu

Cerkiew garnizonowa św. Aleksandra Newskiego

Zamek w Kamieńcu Podolskim

Z Zakarpacia przenosimy się na Podole, by podziwiać ogromny i majestatyczny Zamek znajdujący się w stolicy Podola – Kamieńcu Podolskim. Kamieniec, należący do obwodu chmielnickiego jest pięknie położony. Miasto otacza jar Smotrycza o skalnych ścianach sięgających kilkudziesięciu metrów w tak ciekawy sposób, że rzeka zatacza niemal pełny krąg wokół centrum.

Kamieniec Podolski

Największą, ale nie jedyną atrakcją miasta jest Twierdza i Stary Zamek stojący na skalistym cyplu. Początki zamku sięgają XIV w. Uwagę zwiedzających przyciągają liczne baszty. Turyści mogą przespacerować się kamiennymi korytarzami Starego Zamku i poczuć klimat rodem z powieści Henryka Sienkiewicza.

Zamek w Kamieńcu Podolskim

Zbaraż

Zbaraż to miasteczko położone około 30 km od Tarnopola. Najciekawszą atrakcją w miejscowości jest oczywiście kolejny zamek. Został wzniesiony przez rodzinę Zbarskich w latach 1620-1631. Rezydencja składa się z pałacu otoczonego czterema bastionami i fosą. Obecnie mieści się tu muzeum z ciekawą kolekcją malarstwa. W parku przed zamkiem znajduje się pomnik Mickiewicza. Innym ważnym zabytkiem w Zbarażu jest Kościół św. Antoniego (monastyr bernardynów).

Zamek w Zbarażu

Rodzinne miasto Wieszcza – Krzemieniec

Naszą wyprawę po Ukrainie Zachodniej przygotowaliśmy w ten sposób, by odwiedzić ważne dla Polski miejsca – kresy wschodnie. Kolejnym takim miejscem jest właśnie Krzemieniec – rodzinne miasto Juliusza Słowackiego. Miasteczko położone jest wśród urokliwych wzgórz nazywanych Górami Krzemienieckimi. Region ten nazywany był niegdyś Szwajcarią Wołyńską. Musimy przyznać, że nie bez kozery. Nas to miejsce zachwyciło i trochę wyciszyło po 2 poprzednich mocno turystycznych miejscach. Z całą pewnością warto odwiedzić Krzemieniec będąc na Ukrainie. Jednymi z najciekawszych budowli znajdujących się tam jest potężny barokowy kompleks złożony z kościoła i klasztoru Jezuitów. Obecnie funkcjonuje on jako cerkiew Przemienienia Pańskiego i pełni funkcję prowizorycznej świątyni prawosławnej. Z takimi miejscami spotkaliśmy się wielokrotnie podróżując po Ukrainie czy Litwie. Kościoły często były przekształcane w cerkwie, a wielokrotnie nawet w szkoły czy magazyny.

Atrakcje Krzemieńca

Największą atrakcją dla Polskich turystów jest w tej miejscowości jednak osoba Juliusza Słowackiego, po której to pamiątki można odnaleźć w kilku miejscach. Najczęściej odwiedzany miejscem jest dworek Januszewskich – dziadków Juliusza. Poeta mieszkał tam w latach 1814 – 1828. Kolejnym ważnym miejscem jest cmentarz Tunicki, na którym pochowana jest matka Słowackiego – Salomea Becu. W miejscowym muzeum z kolei utworzono dział poświęcony polskiemu poecie, a w kościele św. Stanisława znajdziecie jego pomnik wyrzeźbiony przez Wacława Szymanowskiego.

Dworek Januszewskich

tablica pamiątkowa przy domu Słowackiego

Niezwykle ważnym miejscem w Krzemieńcu jest także Liceum Wołyńskie. Szkoła ta założona została przez Tadeusza Czackiego w 1805 r. Był to wówczas bardzo ważny ośrodek kultury polskiej na kresach wschodnich. Wykładało tu wielu znamienitych profesorów, do których należeli m.in. Lelewel, czy Euzebiusz Słowacki. Uczono tu aż 7 języków obcych, przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych, muzyki, szermierki czy jazdy konnej.

dawne Liceum Krzemienieckie- Wołyńskie

Dla osób lubiących ruch i świeże powietrze jest jeszcze jedna atrakcja – Góra Bony. Jest to największe wzniesienie Wołynia (407 m n.p.m.). Dojść można tam ulicą Zamkową. Na krawędzi znajdują się malownicze ruiny zamku. Twierdza została wzniesiona przez litewskiego księcia Witolda na początku XV w. Od 1648 r. po walkach z Kozakami, pozostały tu już tylko ruiny. Z miejsca tego doskonale widać panoramę okolicy.

Ruiny Twierdzy na Górze Bony

Ruiny Twierdzy, Góra Bony

Góra Bony

Ławra Poczajowska

Jadąc z Krzemieńca w stronę Lwowa warto zajechać do niewielkiej miejscowości o nazwie Poczajów. Jeśli czas Was bardzo nie goni, zatrzymajcie się na chwilę i zajrzyjcie do Ławry Zaśnięcia Matki Bożej. Jest to prawosławny klasztor, który stanowi najważniejszy ośrodek prawosławnego życia monastycznego na Wołyniu i porównywany jest do naszej Częstochowy. Jest to jeden z trzech klasztorów, który ma status ławry. Miejsce niezwykle ciekawe. Przywodzi na myśl stare, rosyjskie filmy. Zobaczycie tam mnichów z długimi brodami ubranych w tradycyjne szaty. W klasztorze znajduje się ikona Matki Bożej oraz kamień z odbitą stopą Matki Bożej. Kobiety aby wejść do ławry muszą mieć zakrytą głowę i spódnicę sięgającą za kolano. Atrybuty te można wypożyczyć lub kupić przed wejściem. Klasztor położony jest na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę okolicy.

Ławra Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Ławra Poczajowska

Panorama Poczajowa

Poczajów

Podhorce

Kolejnym miejscem po Poczajowie są Podhorce. Najważniejszą atrakcją tego miejsca jest zamek stanowiący żelazny punkt zwiedzania ziemi lwowskiej. Zamek ten “grał” w ekranizacji Potopu Jerzego Hoffmana rezydencję Janusza Radziwiłła w Kiejdanach. Według nas to jeden z najpiękniejszych zabytków zachodniej Ukrainy. Niestety zamek z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Po wojnie urządzono w nim szpital przeciwgruźliczy. Do zamku przynależy geometryczny ogród zwany Parkiem Francuskim.

Pałac w Podhorcach

Podhorce

Niedaleko zamku, po drugiej stronie drogi stoi przepiękny – ale niestety równie zaniedbany kościół zamkowy św. Józefa i Podniesienia Krzyża.

kościół zamkowy św. Józefa i Podniesienia Krzyża

Olesko

Tuż za Podhorcami znajduje się Olesko. Jest to ostatnie miejsce na mapie naszej wyprawy. Niewątpliwie jednak miejsce bardzo ważne dla Polskiej historii. To położonej na wzgórzu oleskiej twierdzy urodzili się dwaj polscy królowie – Jan III Sobieski oraz Michał Korybut Wiśniowiecki. Historia tego zamku jest bardzo ciekawa. Po II wojnie światowej budowla uległa zniszczeniu. Odbudowywano ją w latach 1961-1965. Obecnie znajduje się tam muzeum będące filią Lwowskiej Galerii Obrazów.

Twierdza w Olesku

Poniżej znajdziecie mapkę z trasą wyznaczoną na podstawie powyższego wpisu. Mam nadzieję, że będzie dla Was pomocna podczas organizowania wyjazdu do Zachodniej Ukrainy i zwiedzania dawnych kresów wschodnich.

Please follow and like us:
0

32 Comments

 • Sikorecka

  Dziękuję za przyjemny spacer i możliwość zwiedzenia tego co dla mnie obecnie jest nierealne do zobaczenia gołym okiem.
  Wspaniała fotorelacja.

  Lipiec 29, 2018 - 10:19 pm Reply
 • Pokularna

  Nigdy nie byłam na Ukrainie, a bardzo chciałabym to zmienić. Mam nadzieję, że uda się to w najbliższym czasie. 🙂

  Lipiec 30, 2018 - 7:26 am Reply
 • ŻANETA

  Piękne zdjęcia!

  Lipiec 30, 2018 - 7:50 am Reply
 • Aldona Zakrzewska

  Dlaczego jeszcze mnie tam nie było? Zdjęcie z pajęczyną <3

  Lipiec 30, 2018 - 3:51 pm Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   No właśnie – dlaczego? 🙂 To całkiem niedaleko. Najdłużej zajmuje niestety stanie w kolejkach na granicy.. Ale na prawdę warto 🙂

   Lipiec 31, 2018 - 7:16 am Reply
 • Czarna Skrzynka

  Napisze tylko, że jestem pod wrażeniem! Przede wszystkim… Was! Fajna z Was para i podziwiam Was za to, że tak wszystko razem! 🙂 A… Ukraina? Chyba nigdy nie zniknie z mojego serca! 🙂

  Lipiec 31, 2018 - 7:00 am Reply
 • Michał Kucharski

  Wspaniała relacja z pięknymi zdjęciami!

  Sierpień 1, 2018 - 7:16 am Reply
 • Małgorzata

  Nigdy nie byłam na Ukrainie, jestem pod wrażeniem jak tam pieknie

  Sierpień 1, 2018 - 7:33 am Reply
 • leszczyńska weronika

  Świetny tekst, bardzo fajnie wszystko opisane. Ukraina jest na mojej liście. A Lwów na zdjęciach mnie zachwycił, w sumie tak jak cała Zachodnia Ukraina 🙂

  Sierpień 1, 2018 - 8:31 am Reply
 • Ewa Fluder

  Brawo za takie dokładne opisy!
  Byłam w Lwowie i okolicy raz jako dziecko więc niewiele pamiętam, drugi raz był nie tak dawno – spontaniczny wypad na jedną noc, brak planu do zwiedzania, wieczorem miasto i pogubiliśmy się w powrocie. Nie bardzo to wspominamy i od razu wróciliśmy do kraju. Żałuję, że ominęło mnie tyle cudownych miejsc z okolicy.

  Sierpień 1, 2018 - 3:48 pm Reply
 • Olek

  Bardzo ładne zdjęcia, szczególnie podoba mi się ta budowla z witrażem z Poczajowa. Sporo udało się zobaczyć w ciągu jednego wyjazdu. Gratuluję! 🙂 Pozdrawiam!

  Sierpień 6, 2018 - 8:04 am Reply
 • repetitio

  a teraz czekamy na opis knajpek i nocnego życia we Lwowie 🙂
  a dla matematyków (lub turystów aspirujących do intelektualnych poszukiwań 🙂 – Kawiarnia Szkocka!

  Sierpień 6, 2018 - 8:18 am Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Taki też będzie 🙂 Jak zwykle brak czasu, żeby wszystko opisać. Zaplanowanych artykułów mam około 50, a kolejne podróże przed nami.. 🙂

   Sierpień 6, 2018 - 10:42 am Reply
 • Ania

  Pięknie tam jest :))

  Sierpień 6, 2018 - 8:34 am Reply
 • Martyna Soul

  Bardzo chciałabym zobaczyć Lwów. To na pewno klimatyczne miasto. Pozdrawiam.

  Sierpień 16, 2018 - 8:04 am Reply
 • Ewelina

  Pięknie! Moje serce podbija ją zamki, np. Ten w Chocimiu i oczywiście Lwów. Piękne zdjęcia i (rzadko to mówię) jeszcze bym podglądała więcej. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia!

  Sierpień 17, 2018 - 4:49 am Reply
 • ewa

  Architektura prezentuje się fenomenalnie!

  Sierpień 21, 2018 - 6:52 am Reply
 • Madka roku

  Kiedyś byłam we Lwowie, miasto wydało mi się piękne, acz bardzo zaniedbane. No i zszokowała mnie komunikacja miejska, te małe busiki, które przyjeżdżały kiedy chciały i zabierały kogo chciały. I wszyscy podchodzili do tego na absolutnym luzie.

  Sierpień 21, 2018 - 7:28 am Reply
  • Kasia Smarz-Lipka

   Komunikacja lokalna bardzo często jest problemowa – nie tylko na Ukrainie, trzeba podchodzić do niej z dystansem. 🙂

   Sierpień 23, 2018 - 6:00 pm Reply
 • Anna

  Ciekawe opisane miejsca do zwiedzania. Byłam na Litwie, to moja pierwsza wycieczka zagraniczna.

  Sierpień 21, 2018 - 7:48 am Reply
 • Anna

  Ciekawe opisane miejsca do zwiedzania.

  Sierpień 21, 2018 - 7:49 am Reply
 • Irena

  Miałam wiele okazji,aby pojechac na Ukrainę i jakoś zawsze wybierałam inne kierunki.
  Super to wszystko opisane i udokumentowane.
  Niby o wszystkim słyszałam,ale dobrze byloby te miejsca zobaczyc.
  Pozdrawiam i w olnej chwili zapraszan na mój blog:
  https://hooltayewpodrozy.blogspot.com/

  Październik 29, 2018 - 10:36 am Reply
 • Edyta | SimplyHappy

  Zgodzę się z Tobą w 100 %, że kto raz odwiedzi Lwów ten będzie chciał tam szybko wrócić 🙂 My już myślimy kiedy by się tu wyrwać na weekend

  Październik 29, 2018 - 6:14 pm Reply
 • Edyta | SimplyHappy

  Zgadzam się z Tobą w 100%, że kto raz odwiedzi Lwów ten będzie chciał tam szybko wrócić 🙂 My już myślimy kiedy by się tu wyrwać na weekend

  Październik 29, 2018 - 6:18 pm Reply
 • Karolina | Worldwide Panda

  We Lwowie byłam w tym roku i jestem zakochana 🙂 wycieczka szlakiem ukraińskich zamków i twierdz też musiałaby być fajna 🙂

  Październik 29, 2018 - 7:14 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

Odwiedź nasz profil na Facebooku

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

  SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG