Wielkie metropolie – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Wielkie metropolie

Wielkie metropolie

Od zawsze fascynowały mnie wielkie metropolie. Jest w nich coś przyciągającego. Odwiedzając rożne kraje głównie skupiamy się na pięknej przyrodzie, malowniczych krajobrazach, czy ciekawych zwierzętach. Jednak coraz częściej przyciągają nas też metropolie. W miastach wbrew pozorom można odnaleźć naturę. Głównie naturę ludzi tam mieszkających. Ale nie tylko. Oprócz ton betonu możecie natrafić na prawdziwe perełki architektoniczne, piękne parki czy kompleksy leśne. Każde z wielkich miast ma swoją duszę.

Wielkie metropolie w Azji

Niegdyś metropolie kojarzyły się głównie z bogatym zachodem – Stanami Zjednoczonymi, czy Europejskimi mocarstwami. Obecnie najwięcej metropolii znajduje się w Azji. Azjaci pokochali drapacze chmur i wszech obecny beton. W dodatku doszli do perfekcji w budowaniu wielkich miast. Najpotężniejsze metropolie znajdziecie właśnie w Azji. Każde azjatyckie państwo może się poszczycić przynajmniej jednym wielkim miastem, które swoim rozmachem dorównuje Nowemu Jorkowi.

Szanghaj

To właśnie w Azji znajdziecie największe i najbardziej zaludnione miasta. Wśród nich jest Szanghaj. To Chińskie miasto zamieszkuje około 24 mln ludności. Porównując z Polską to prawie połowa całego naszego społeczeństwa. Miasto to uchodzi za symbol nowoczesnych Chin. Posiada jedną z najdłuższych linii metra na świecie i 3-ci największy port na świecie.

Tokio

Najbardziej zaludnionym miastem na świecie jest Tokio  zamieszkiwane przez prawie 40 mln osób. Liczba ta robi wrażenie.. Będąc w Tokio można poczuć jego rozmach i potęgę, jednak miasto nie przytłacza. Wprost przeciwnie. Można tu znaleźć prawdziwy spokój w licznych ogrodach, kompleksach świątyń czy parkach. Za to widok z okien Skytree Tokio (druga najwyższa na świecie budowla – pierwsza to Burdż Chalifa), czy wieżowców w dzielnicy rządowej przypomina gdzie się znajdujecie. Tokio dzieli się na 23 dzielnice. Wśród najbardziej znanych dzielnic jest Shibuya stanowiące miejskie centrum rozrywki ze znanymi domami mody czy klubami karaoke. Kolejną ważną dzielnicą jest Shinjuku z najważniejszymi instytucjami państwowymi a także Akihabara będąca centrum elektroniki.

Skytree Tower, Japonia

Tokio to moje drugie (po Nowym Jorku) ulubione miasto – oczywiście biorąc pod uwagę miasta zagraniczne, bo moje serce ciągle jest przy Warszawie. 😉

ulice Tokio

Panorama Tokio z centrum finansowego

panorama Tokio z Skytree Tower, z widokiem na górę Fuji

Osaka

Oprócz liczby mieszkańców, azjatyckie miasta królują pod względem wysokości budynków oraz ilości najwyższych budowli w jednym mieście. Biorąc pod uwagę to kryterium miastem z największą ilością najwyższych budynków jest Osaka. Miasto to posiada ponad 30 drapaczy chmur – budynków o wysokości powyżej 150 m. Będąc tam nie czuliśmy takiego klimatu jak w Tokio, a miasto odwiedziliśmy głównie dla zamku Osaka-jo.

Zamek w Osace

Pekin

Pisząc o wielkich metropoliach nie można nie wspomnieć o stolicy Chin – Pekinie. Co prawda jeszcze go nie odwiedziliśmy, ale nasze najbliższe plany tegoroczne przewidują wizytę w tym mieście. Pekin to rzecz jasna stolica Chin i jedno z 4 miast wydzielonych, podlegających bezpośrednio władzy całego kraju. Jest drugim pod względem liczby ludności miastem Chin. Historia miasta sięga I w p.n.e. W Pekinie można odnaleźć 3 style architektoniczne. Pierwszy z nich to pozostałości po okresie cesarstwa – np Brama Niebiańskiego Spokoju. Kolejnym tradycyjnym stylem jest Siheyuan, wedle którego budowane były domki oparte na wzorze kwadratu. Kolejny styl pochodzi z lat 50 i 60 XX w. Cechuje go ubogie wykonanie i kanciastość. Będąc w Pekinie koniecznie trzeba zobaczyć Zakazane Miasto, Pałac Letni, czy Świątynię Nieba.

Pekin, Fot. Enrique Domingo / flickr.com / CC

Bangkok

Kolejną wielką metropolią jest niewątpliwie Bangkok. Aż wstyd się przyznać, ale jeszcze nie udało nam się dotrzeć do Bangkoku.. Jakoś nigdy nie było nam po drodze do Tajlandii – może dlatego, że zrobiła się tak bardzo popularna i modna w ostatnich latach.. Coś jak Egipt kilka lat temu. Każdy tam był – tylko nie my.. 🙂 Starożytna historia Egiptu od zawsze mnie fascynowała. Faraoni, Kleopatra, czy Piramidy. Jednak w ostatnich latach te wartości ustąpiły wszech obecnej turystyce, wielkim kompleksom hotelowym i całej masie bawiących się turystów. Taka forma odpoczynku czy podróży to nie moja bajka. 🙂 W takie zatłoczone miejsca jakoś specjalnie nas nie ciągnie – chociaż w sumie w obecnych czasach wszędzie jest tłok i pełno turystów z aparatami. Nawet jeszcze niedawno dzika Islandia teraz przeżywa istne oblężenie.. Ale wracając do Bangkoku.. Jest to obecnie jedno z najbardziej turystycznych miast na świecie. Swoje 5 minut, które w sumie trwa do dzisiaj uzyskało dzięki drugiej odsłonie światowego kinowego hitu – Kac Vegas w Bangkoku. Po tym filmie rzesze turystów ruszyło szturmem na podbój tego miasta. Co oferuje Bangkok oprócz popularnych barów pełnych różnego rodzaju przyjemności? A okazuje się, że oferuje bardzo wiele. Czytając liczne felietony czy blogi dotyczące tego miasta znalazłam wiele interesujących miejsc. Świątynie buddyjskie, parki czy Pałac Królewski. Idealne miejsce na spędzenie weekendu. Później trzeba stamtąd uciekać na północ kraju lub na liczne wyspy. Cytując klasyka, Bangkok wciąga.. 😀

Bangkok, fot. Jason / flickr.com / CC

Wielkie metropolie Ameryki

To w Ameryce powstały pierwsze drapacze chmur, a amerykańskie miasta jako pierwsze doczekały się miana metropolii.  Poniżej przedstawiam kilka największych i najbardziej spektakularnych amerykańskich metropolii.

Nowy Jork

Nowy Jork.. Moje ulubione amerykańskie miasto. W sumie moje ulubione, oprócz Warszawy miasto w całym świecie. Sercem miasta jest oczywiście Manhattan z całą masą potężnych drapaczy chmur, biurowców i oczywiście Central Parkiem. Całość zarówno z licznych punktów widokowych umieszczonych na wieżowcach, z okien samolotu czy helikoptera oraz z ziemi wygląda tak samo – NIEZIEMSKO. To miasto, które przyciąga swoją energią, do którego chce się wracać. Ma niespotykany klimat. Pomimo ogromnej ilości betonu nie czuć sztywności i sztuczności. Mam wrażenie, ze to miast tworzą ludzie. Pełno ich wszędzie. Są bardzo często zabiegani i zaganiani, ale jednak w tym pędzie potrafią się na chwilę zatrzymać. Najwyższy punkt widokowy w Nowym Jorku znajduje się w One World Trade Center. Wieżowiec ten wybudowany został na cześć zburzonych w ataku terrorystycznym z 11 września 2011 r. wierz World Trade Center. Punkt widokowy znajduje się na 102 piętrze. Prowadzi do niego jedna z najszybszych jeśli nie najszybsza winda na świecie. Na to piętro dostaniemy się w 47 sekund. W tym czasie pasażerowie mogą podziwiać ciekawie zrobiony film przedstawiający zmieniający się na przestrzeni 5 wieków Nowy Jork i Manhattan.

Nowy Jork z góry

Do Nowego Jorku jeszcze wrócę przy oddzielnym artykule na jego temat, bowiem grzechem byłaby próba opisania miasta w kilku słowach. Na zachętę zostawiam Wam kilka zdjęć. 🙂

widok na Nowy Jork z 102 piętra wieżowca One World Trade Center

Nowy Jork nocą

Central Park we mgle

Mexico City

Miasto Meksyk – stolica kraju i jego główny dystrykt wraz z całym kompleksem metropolitarnym zamieszkuje ponad 20 mln ludzi. Czyni to z Meksyku jednym z najbardziej zaludnionych miast na całym świecie. To największe miasto na zachodniej półkuli. Ponad to jego powierzchnia wynosi ponad 2 tys. km2, a miasto stale się rozrasta. Określa się je mianem megalopolis lub moloch molochów. Co roku przybywa tam rzesza turystów pragnąca poczuć klimat i rytm miasta oraz zobaczyć na własne oczy jego fenomen. Miasto posiada jedną z najbardziej rozbudowanych siatek metra na całym świecie. Biorąc pod uwagę dość trudne położenie miasta i jego rozległość poruszanie się komunikacją miejską jest najlepszą formą przemieszczania się po Mexico City. Żeby poznać miasto choć trochę potrzeba minimum tygodnia! Pomimo dość wysokiego PKB przypadającego na 1 mieszkańca tego miasta, jest tam bardzo duży odsetek ludzi ubogich i skrajnie ubogich. To kolejny fenomen wielkich miast. Bogactwo i bieda współegzystują ze sobą.

Rio de Janeiro

Kolejnym wielkim miastem znajdującym się w Ameryce – tym razem Południowej to Rio de Janeiro. Podobnie jak Meksyk jest miastem kontrastów. Z jednej strony zaliczane jest najnowocześniejszych metropolii, a z drugiej jest oazą dla osób lubiących luźny i swobodny sposób życia. Miasto kusi wolnością i wszech obecną sambą. 🙂 Swoją popularność zawdzięcza także niezwykle ciekawemu położeniu wśród wzgórz i w otoczeniu wody. Wizytówką miasta jest posąg Chrystusa królujący nad miastem ze wzgórza Corcovado. To obowiązkowy punkt każdego turysty odwiedzającego miasto. Inną równie popularną atrakcją jest słynna plaża Copacabana. Jak w każdym dużym mieście tu również znajdziecie dzielnice biedy i nędzy. W Rio nazywane są fawelami. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w całej Ameryce Południowej. Lepiej nie zapuszczać się w te okolice samemu.

Piękne Rio, Fot. Hudson / flickr.com / CC

Europejskie wielkie metropolie

Europejskie miasta są szczególne z kilku powodów. Jednym z nich jest niewątpliwie bogata historia, jaką posiadają. Każde z europejskich miast łączy w sobie nowoczesność z historią. Przejawia się to zarówno w architekturze, jak i w atrakcjach, jakie można oglądać w tych miejscach. Najciekawsze europejskie metropolie przedstawiam poniżej.

Londyn

Londyn zdobył naszą miłość już od pierwszego wejrzenia. To wielokulturowe miasto zachwyca architekturą. Piękne, stare kamienice otoczone drapaczami chmur czy szklanymi biurowcami to codzienny widok mieszkańców Londynu.  Oprócz historycznych budowli znajdziecie tu także centra biznesowe i drapacze chmur. Londyn to jedno z najstarszych i największych miast w całej Europie. Podobało nam się tam wszystko. Najstarszą a zarazem najbardziej nowoczesną dzielnicą Londynu jest City. Położone jest w samym sercu miasta. Wraz z tzw Londynem Zewnętrznym tworzą całość nazywaną Wielkim Londynem. Jego powierzchnia obejmuje ponad 1600 km2. Londyn zamieszkuje obecnie ponad 8 mln mieszkańców pochodzących niemal z każdej części globu. Uznawany jest za jedno z najważniejszych miast na świecie. Mają tu siedziby ważne instytucje światowe, banki, kancelarie prawne. Lotniska londyńskie przyjmują największą ilość pasażerów rocznie. Miasto jednak nie przytłacza swoim rozmachem. Urocze kamieniczki sąsiadują z przeszklonymi biurowcami. To połączenie historii z nowoczesnością bardzo nam odpowiada. Będąc w Londynie koniecznie trzeba zobaczyć Tower of London, Tower Bridge, Buckingham Palace, Big Ben, czy Katedrę Św. Pawła.

Londyn, połączenie nowoczesności z tradycją

nowoczesne budynki w Londynie

ulice Londynu

Berlin

Berlin ze względu na swoją skomplikowaną historię jest dość specyficznym miastem Przez lata podzielony był na 2 części które rozwijały się w różnym tempie i w różnych kierunkach. Te różnice widać do tej pory,jednak z biegiem czasu stają się mniej widoczne. Berlin jest największym miastem Niemiec i zarazem jego stolicą. Jego powierzchnia wynosi prawie 900 km2. Jest drugim po Londynie najbardziej zaludnionym miastem w Unii Europejskiej. Zamieszkuje go około 3,4 mln osób. W porównaniu z Azjatyckimi miastami nie robi to może dużego wrażenia, ale jednak warunki europejskie są inne niż azjatyckie. 🙂 Będąc w Berlinie koniecznie trzeba zobaczyć Bramę Brandenburską, fragmenty Muru Berlińskiego, czy Wyspę Muzeów.

Berlin, fot. dr as / flickr.com / CC

Moskwa

Moskwa to największe miasto nie tylko w Rosji, ale także w całej Europie. Samo miasto liczy ponad 15 mln mieszkańców, a cała moskiewska aglomeracja ponad 19 mln. Uznawane jest za najdroższe miasto na świecie. Znajdują się tam najważniejsze ośrodki finansowe, a miasto zamieszkuje największy odsetek milionerów. W Moskwie jest co zwiedzać. Najsłynniejszymi atrakcjami są wpisane na listę UNESCO Kreml i Plac Czerwony. W Moskwie znajdziecie również kilka ciekawych obiektów sakralnych tj Sobór Chrystusa Zbawiciela czy Sobór Wasyla. Miłośnicy sztuki mogą wybrać się do Teatru Wielkiego czy Muzeum Sztuk Pięknych.

Fot. Andreas Meyer / flickr.com / CC

Stambuł

Stambuł to największe i najbardziej zaludnione miasto w Turcji. Położenie miasta sprawia, że zalicza się je zarówno do Europy jak i do  Azji. Jest to jedyna metropolia na świecie położona równocześnie na dwóch kontynentach. Miasto rozciąga się od Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego, po obu stronach cieśniny Bosfor. Miasto przyciąga miłośników historii, architektury i sztuki. Jego bogata historia sięga czasów starożytnych, a pierwsze ślady osadnictwa datowane są na epokę kamienia. Obecnie Stambuł zamieszkuje ponad 13 mln. mieszkańców. Liczba ta stale rośnie Szacuje się, że rocznie przybywa mu około 500 000 mieszkańców. Miast to jest niezwykłe również dlatego, że znajduje się tam aż 5 uniwersytetów, z których najstarszy został założony w 1453 r. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście należą Hagia Sofia, Pałac Topkapi, czy Błękitny Meczet. 

Stambuł, fot. Jordi Cayuela / flickr.com / CC

Stambuł, fot. Marta Estrada / flickr.com / CC

Wielkie metropolie na Bliskim Wschodzie

Bliski Wschód to nie tylko tony piasku i pustynie i wielbłądy. Coraz częściej mieszkańcy Bliskiego Wschodu starają się dogonić ich zachodnich sąsiadów i pokazać im swoją potęgę i rozmach również poprzez budowanie wielkich metropolii i najwyższych budynków na świecie.

Dubaj

Dubaj to największe i najbardziej zaludnione miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Dubaj był niewielką osadą rybacką. Swój rozwój miasto zaczęło przeżywać w latach 80 tych. W latach 2000-nych w Dubaju rozpoczął się boom budowlany, która trwa w mieście do tej pory. Szacuje się, że w Dubaju znajduje się około 30% wszystkich żurawi budowlanych na świecie. W Dubaju powstał dzięki temu najwyższy budynek na świecie Burj Khalifa, który ma wysokość 829 m n.p.m. Znajduje się tu także największe centrum handlowe na świecie- Dubai Mall. Zajmuje on powierzchnię ponad 110 hektarów, a tygodniowo odwiedza go około 2 mln osób. To nie jedyne “naj” w Dubaju, miasto zdecydowanie idzie na rekord.. 😀 I tak, w Dubaju mieści się jedyny 7* hotel na świecie – Burj Al-Arab. Z wyglądu przypomina żagiel falujący wśród piasków pustyni. W Dubaju znajduje się też największy na świecie ogród, w którym można podziwiać ponad 100 mln roślin. Mieszkańcy Dubaju już niedługo będą mogli się również szczycić największym lotniskiem na świecie, które jest właśnie budowane w tym mieście. Dubaj jest poza tym jedynym miejscem na ziemi, gdzie praktycznie nie ma przestępczości. Statystyki pokazuję, że odsetek przestępczości w tym mieście wynosi… 0%! Brzmi jak raj.. Czy tak jednak jest? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami po wizycie w tym mieście. 😉

panorama Dubaju, fot. Pavel Best/ flickr.com / CC

Jeśli chodzi o bliskowschodnie duże miasta, to najważniejszym z nich jest właśnie Dubaj. Do miast, które stale się rozwijają i próbują dogonić Dubaj można zaliczyć niewątpliwie Kuwejt, Abu Dhabi, Manama czy też Bahrajn.

 

Please follow and like us:
error0

YOU MIGHT ALSO LIKE

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG