Wizyta w Hobbitonie – Whole World Before 50 czyli Razem w Świat!

" WHOLE WORLD BEFORE 50 "

Wizyta w Hobbitonie

Wizyta w Hobbitonie

Planując naszą wyprawę do Nowej Zelandii skupialiśmy się przede wszystkim na dotarciu do najpiękniejszych miejsc tego kraju. Chcieliśmy podziwiać najbardziej znane i spektakularne cuda natury, którymi zachwyca Nowa Zelandia. Nie mogliśmy jednak pominąć atrakcji, która dla miłośników prozy Tolkiena – Władcy Pierścieni i Hobbita oraz ich ekranizacji jest zupełnym MUST SEE – Hobbitonu. Wizyta w Hobbitonie zatem była nieunikniona!

Wejście do Hobbitonu

Czym tak dokładnie jest Hobbiton?

Hobbiton jest planem filmowym, który został stworzony podczas kręcenia holyywoodzkich hitów kinowych – Władcy Pierścieni oraz kolejnych części Hobbita. Oprócz tego jest też czynną, w pełni działającą farmą, w której hodowane są owce, krowy, czy uprawiane są warzywa. Niesamowite miejsce z równie niesamowitym klimatem. Stworzono tam ponad 40 domków hobbitów, które wyglądają nieziemsko w otoczeniu zielonych pastwisk położonych na pagórkach. Miejsce to każdego roku przyciąga całe rzesze turystów. Obecnie jest bardzo dobrze zorganizowanym biznesem skupionym na oprowadzaniu gości po planie filmowym.

domki Hobbitów

Jak dojechać do Hobbitonu?

Hobbiton położony jest w centralnej części północnej wyspy Nowej Zelandii. Region ten oddalony jest od większych miast, innych atrakcji turystycznych oraz szlaków komunikacyjnych. Z największego miasta północnej wyspy – Auckland dojazd autem zajmuje około 3 godzin. Początkowo jedie się autostradą, jednak z czasem droga prowadzi przez niewielkie miejscowości i pastwiska. Warto jednak poświęcić trochę czasu na dotarcie do Hobbitonu.

w drodze do Hobbitonu

wzgórza i pagórki w okolicach Hobbitonu

Zwiedzanie Hobbitonu

Rezerwując wcześniej bilety do Hobbitonu wybiera się wcześniej miejsce odbioru – zazwyczaj jest to parking The Shire’s Rest – znajduje się on niedaleko miejscowości Matamata. To stąd właśnie wyruszają wycieczki do Hobbitonu. Bilety wstępu można kupić TU. Ich koszt to 84$ za osobę dorosłą za podstawowy pakiet. Obejmuje on przejazd autokarem z parkingu do Hobbitonu oraz opiekę przewodnika. Zwiedzanie Hobbitonu bowiem odbywa się tylko w formie zorganizowanego zwiedzania. Nie ma możliwości zwiedzania go na własną rękę.

zwiedzanie Hobbitonu

Podczas przejazdu na ekranie monitora w autobusie wyświetlany jest krótki filmik na temat historii tego miejsca. Narratorem tego filmu jest sam Peter Jackson! – nowozelandzki reżyser, twórca ekranizacji Władcy Pierścieni oraz Hobbita.

Wizyta w Hobbitonie trwa jakieś 2 godziny. Podczas zwiedzania można się dowiedzieć wielu ciekawych faktów i ciekawostek związanych z kręceniem tu filmów. Dowiedzieliśmy się między innymi, że domki zostały zbudowane w różnej skali – po to by ich wielkość odpowiadała w danym momencie filmowemu ujęciu. Filmowcy musieli stosować różne triki by filmowy Gandalf wydawał się dużo wyższy od grających hobbity aktorów.

Najbardziej popularne miejsca w Hobbitonie

Pośród wielu domków bez trudu można rozpoznać domek Sama, czy też ścieżkę, na której kręcono przybycie do wioski Gandalfa w pierwszej części trylogii. Na samej górze znajduje się Bag End i domek Bilbo Bagginsa. Roztacza się stąd piękny widok na całą okolicę i pozostałe domki, a także niezwykle malowniczo położone jezioro.

Domek Bilbo Bagginsa

Domek Sama

Niestety, osoby które z chęcią zajrzałyby do wnętrza domków będą mocno zawiedzione. Nie ma bowiem możliwości wejścia do domków hobbitów. Niemal wszystkie domki są jedynie pieczołowicie odtworzonymi atrapami. W środku są kompletnie puste. Czasami służyły jedynie do kręcenia scen ze środka pomieszczenia na Shire. Innym powodem są niewątpliwie rozmiary tych domków. Są one tak małe, że ich zwiedzanie nie byłoby możliwe.

Na koniec zwiedzania Shire przechodzimy na plac, na którym odbyła się uczta urodzinowa Bilbo Bagginsa, a także do gospody „Pod Zielonym Smokiem”. Relaks w filmowej gospodzie stanowił zwieńczenie naszej wizyty na planie. W jej klimatycznym wnętrzu podjęto nas lokalnie przygotowanymi napojami, można było także zrobić sobie zdjęcie w strojach nawiązujących do wyglądu filmowych postaci.

Wnętrze restauracji w Hobbitonie

Po krótkim spacerze po Shire powróciliśmy do autokaru, który odwiózł nas na parking.

Hobbiton to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji północnej wyspy Nowej Zelandii i miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym kraju. Dwugodzinna wycieczka, pomimo  wysokiej ceny, stanowiła bardzo przyjemne doświadczenie i pozwoliła poznać wiele interesujących historii z filmowego planu, o których z pewnością nie dowiedzielibyśmy się gdyby nie wizyta w tym miejscu.

Mam nadzieję, że artykuł zachęci Was do odwiedzenia Hobbitonu. My byliśmy zachwyceni i oczarowani tym miejscem. To świetna atrakcja – szczególnie dla miłośników Śródziemia i fantasy a także dla dzieci, które pokochają to miejsce.

Jeśli szukacie noclegów w okolicach Hobbitonu to możecie się wspomóc naszą wyszukiwarką:
Booking.com

 

Please follow and like us:
error0

O NAS

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Newsletter

ZAJRZYJ NA NASZ INSTAGRAM

    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻKI NA NOCLEG